У Празі 15 травня розпочався 30-й міжнародний книжковий фестиваль «Світ книги», повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
У події беруть участь кілька українських авторів: Андрій Курков, Євгенія Кузнецова, Галина Матвєєва та інші. Усього на фестиваль прибуло близько 70 письменників із різних країн, найвідомішими серед яких є Нобелівська лауреатка Ольга Токарчук із Польщі та Георгій Господінов із Болгарії.
У книжковому павільйоні Україну представляють «Вуса Шевченка» – це перша українська книгарня у Празі.
«Для нас важливо бути тут. Показати українські книги і загалом нагадати про Україну та її культуру. Цей фестиваль для нас – можливість бути в центрі європейського дискурсу», – каже засновник книгарні та видавець Андрій Носач.
Читайте також: Вийшла в світ книга «Україна. Свобода. Європа» журналіста Радіо Свобода Ростислава Хотина
Як розповіли працівники книгарні, українські книги в них сьогодні купували не тільки українці, а й чехи: дорослі і підлітки.
«Трендом залишається перевидання класики. Користуються попитом книги про війну, період Розстріляного відродження. Затребувана література, що переосмислює Крим, Південь, Схід, українську ідентичність та культуру. Війна впливає на уподобання читачів», – розповів Носач.
У фестивалі візьмуть участь і українські письменники. Заплановані зустрічі та розмови з Андрієм Курковим, Євгенією Кузнецовою.
Українська письменниця з Харкова Галина Матвєєва потрапила до короткого списку Європейської літературної премії 2025 року – вона одна з 13 фіналісток. Переможців назвуть на книжковому ярмарку у Празі 16 травня.
Читайте також: Письменник Валерій Шевчук: самітник, який отримував радість від праці з українським словом
Журі відзначило роман Матвєєвої «Ключ соль» – про ідентичність, особисті втрати та мистецтво як простір для самовираження. Роман розповідає про події від кінця 1990-х до першого року повномасштабної війни й розповідає про харківських музикантів та їхні взаємини, що розпочинаються з навчання у консерваторії.
Один із відвідувачів фестивалю та працівник Слов’янської бібліотеки Михайло Фесенко розповідає, що, за його спостереженнями, в останні роки українські біженці формують найбільший запит на книги українською.
«Українська діаспора хоче читати українською, – каже Михайло Фесенко. – Цікава рецепція всього, що відбувається в Україні. Це стосується не лише війни. Практично у кожному великому місті Чехії є студії україністики, тож можна говорити про глибоке й фахове зацікавлення Україною».
Фестиваль «Світ книги» у Празі триватиме з 15 по 18 травня.
Форум