Доступність посилання

Руйнування в Оболонському районі Києва після атаки РФ, 4 травня 2025 року
Руйнування в Оболонському районі Києва після атаки РФ, 4 травня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна війна Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Атака РФ по Запоріжжю: число поранених зросло, серед них є двоє дітей

Кількість поранених внаслідок російської атаки по Запоріжжю зросла до 31 людини, серед них є двоє дітей, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.

«Вже 31 поранений, в тому числі, двоє дітей: в лікарні Запоріжжя продовжують звертатися постраждалі внаслідок вчорашньої атаки на обласний центр. Збільшилася кількість ушпиталених – в медзакладах перебувають сім людей», – написав він у телеграмі.

Раніше було відомо про одного загиблого та 29 постраждалих. Але згодом у ДСНС повідомили,що попередня інформація про загибель однієї людини спростувалася – чоловік прийшов до тями.

Пізно ввечері 1 травня російські війська дронами атакували Запоріжжя, в ОВА повідомили про щонайменше 10 ударів. За даними місцевої влади, внаслідок атаки пошкоджені житлові будинки, університет та обʼєкт інфраструктури. Згодом голова ОВА уточнив, що пошкоджені 27 багатоповерхівок, понад 10 приватних будинків, нежитлові будівлі та заклади освіти.

Також «Укрзалізниця» повідомила, що у Запоріжжі російські війська вночі дронами атакували локомотиворемонтний завод (ЗЕРЗ).

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Про дім і пам’ять: молодь Донеччини створила настільну гру про свій регіон

«Деякі діти виїхали, коли їм було три-чотири роки. І вони навіть не пам’ятають та не знають того, що могли б знати. Дуже хотілося, щоб коли молодь збиралася, мала щось своє – настільні ігри, які допомагають відчути частинку дому», – розповідає Світлана Асланова, яка також залишила своє селище в Маріупольському районі після початку повномасштабної війни.

Прихисток Світлана знайшла в Одесі, де долучилася до Молодіжної ради при Донецькій облдержадміністрації. Дівчина – одна з тих, хто розробив інтерактивну гру про свій регіон. Це подорож вісьмома районами Донеччини, під час якої гравці мають відповісти на запитання про історію, культуру, видатних постатей і досягнення області. Переселенка каже: через такий формат хочуть популяризувати рідний край та зруйнувати стереотипи про нього. Перші тестування гри вже відбулися в хабах для переселенців у Дніпрі.

Про історію створення настільної гри та про те, де у неї можна буде зіграти, Світлана розповіла проєкту Радіо Свобода «Ти як?».

Шмигаль попросив Раду ратифікувати інвестиційну угоду зі США до 8 травня

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль попросив Верховну Раду ратифікувати угоду про створення Українсько-американського інвестиційного фонду відбудови.

«Ми були би вдячні, якби парламент встиг до 8 травня ратифікувати. Ми просимо про ратифікацію чим скоріше, але вам визначатися, коли така ратифікація може бути», – сказав прем’єр у парламенті 2 травня під час години запитань до уряду.

За словами Шмигаля, після ратифікації потрібно буде внести зміни до Бюджетного кодексу України, щоб частину від нових ліцензій і нової ренти Україна могла інвестувати як внесок в Українсько-американський інвестиційний фонд відбудови.

Україна і США 30 квітня підписали угоду про економічне партнерство та створення Інвестиційного фонду відбудови. За словами міністерки економіки України Юлії Свириденко, документ, серед іншого передбачає, що повна власність і контроль залишаються за Україною, фонд створюється 50/50, жодних боргових зобов’язань України перед США, угода не стане перешкодою для вступу України до Євросоюз, а фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю угоду, заявив, що вона значно змінилась у процесі підготовки, тепер це «справді рівноправна угода, яка створює можливість для інвестицій в Україну». Президент 1 травня повідомив про розмову із головою Верховної Ради України Русланом Стефанчуком, зокрема про ратифікацію угоди.

Також раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що уряд проведе завтра, 1 травня, консультації з головами фракцій, груп і керівництвом Верховної Ради щодо ратифікації угоди зі США.

Дональд Трамп просував угоду з початку свого другого терміну президентства в січні. Обидві сторони були готові в лютому підписати угоду щодо природних ресурсів, але підписання відклали після того, як зустріч Трампа і президента України Володимира Зеленського в Овальному кабінеті перетворилася на суперечку.

Міноборони РФ заявляє про створення «смуги безпеки» в прикордонні Сумщини

Міністерство оборони Росії заявляє про створення «смуги безпеки» в прикордонних районах Сумської області України.

«У ході активних наступальних дій звільнено населений пункт Горналь Курської області – останній населений пункт, який перебував під контролем українських бойовиків. Продовжується створення смуги безпеки на території прикордонних районів Сумської області України», – йдеться у заяві міністерства.

Київ наразі цих заяв не коментував.

Президент Росії Володимир Путін виступив 28 квітня з заявою, в якій подякував підрозділам Корейської народної армії за участь у «розгромі угруповання українських бойовиків, яка вторглася в Курську область». Також він відзначив допомогу КНДР.

Українська сторона наразі не підтверджувала виведення Сил оборони України з території Курської області РФ. А у зведеннях Генштабу ЗСУ продовжує фігурувати Курський напрямок.

Українські військові в серпні 2024 року встановили контроль над частиною території Курської області РФ, захопивши серед інших населених пунктів місто Суджа, адміністративний центр Суджанського району.

У березні 2025 року на тлі збільшення тиску військ РФ головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявляв, що ЗСУ будуть «тримати оборону на Курщині стільки, скільки це буде доцільно й необхідно».

Невдовзі після початку операції ЗСУ у Курській області у серпні 2024 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що «Курська операція не дала змогу їм (військам РФ – ред.) захопити Сумську область та послабити наші позиції».

Рубіо: Трамп невдовзі повинен вирішити, скільки ще часу США приділятимуть питанню війни РФ проти України

Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що президент США Трамп невдовзі повинен вирішити, скільки ще часу на «найвищому рівні» його адміністрація буде приділяти «цьому питанню» – завершенню війни РФ проти України.

«Це війна, яка не має воєнного рішення: по суті, Путін не може захопити всю Україну; Україна не може відтіснити росіян туди, де вони були в 2014 році. Тому питання полягає в тому, хто є єдиним лідером у світі, який може поговорити з обома сторонами і, сподіваюся, привести їх до угоди, і це президент Трамп. І це те, що він намагався зробити. Подивіться, ми стали ближчими», – сказав він в ефірі телеканалу Fox News.

За його словами, проблема в тому, що позиції України та Росії «все ще трохи віддалені одна від одної».

«Ми не збираємося відмовлятися від цього в тому сенсі, що ми не будемо готові допомогти, якщо зможемо, але настає момент, коли президент повинен вирішити, скільки ще часу на найвищому рівні нашого уряду приділяти цьому питанню, коли, можливо, одна з двох сторін або обидві сторони недостатньо близькі», – сказав він, додавши, що у США так багато більш важливих проблем.

«Не те, щоб війна в Україні була неважливою, але я б сказав, що те, що відбувається з Китаєм, є більш важливим у довгостроковій перспективі для майбутнього світу. Очевидно, ядерні амбіції Ірану, всі ці інші речі, які відбуваються», – сказав держсекретар.

В останні місяці Вашингтон активізував зусилля щодо припинення війни між Росією і Україною. Президент США Дональд Трамп 25 квітня закликав Україну і Росію зустрітися для переговорів на високому рівні для укладення угоди про припинення війни між ними після того, як посланець Білого дому Стів Віткофф зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві.

Державний секретар США Марко Рубіо заявив 27 квітня, що мирна угода між Росією та Україною має бути укладена найближчим часом, а Вашингтон намагається визначити, чи варто продовжувати виконувати роль посередника. Він не сказав, як довго адміністрація Трампа готова чекати на прорив.

30 квітня український міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що Україна готова до мирних переговорів у будь-якому форматі, якщо побачить готовність Росії до «складного шляху до миру, а не лише до мирного популізму».

Держдеп CША: зараз час для того, щоб Україна та РФ представили «конкретні ідеї» щодо завершення війни

У Державному департаменті США заявили, що зараз час для того, щоб Україна та Росія представили і розробили «конкретні ідеї» щодо завершення війни.

«Секретар (держсекретар Марко Рубіо – ред.) також дуже чітко дав зрозуміти, що в той час як наш стиль зміниться, зміниться методологія того, як ми робимо свій внесок у цю справу, оскільки ми не будемо посередниками. Суть змін полягає в тому, що ми не будемо – ми, звичайно, залишаємося відданими цій справі – але ми не збираємося літати по всьому світу, щоб проводити посередницькі зустрічі, що зараз це справа двох сторін, і зараз саме той час, коли їм потрібно представити і розробити конкретні ідеї про те, як цей конфлікт має завершитися. Це буде залежати від них», – сказала речниця Держдепу США Теммі Брюс під час брифінгу.

Вона також зазначила, що Вашингтон стежить за діями Путіна, а не за його словами.

«Я думаю, що держсекретар чітко дав зрозуміти, що ми стежимо за діями Путіна, а не за його словами. І в процесі він уточнив дуже точні терміни. Тижні тому це були тижні; кілька днів тому – дні, вважаючи, що це буде вирішальний тиждень», – сказала речниця Держдепу.

В останні місяці Вашингтон активізував зусилля щодо припинення війни між Росією і Україною. Президент США Дональд Трамп 25 квітня закликав Україну і Росію зустрітися для переговорів на високому рівні для укладення угоди про припинення війни між ними після того, як посланець Білого дому Стів Віткофф зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві.

Державний секретар США Марко Рубіо заявив 27 квітня, що мирна угода між Росією та Україною має бути укладена найближчим часом, а Вашингтон намагається визначити, чи варто продовжувати виконувати роль посередника. Він не сказав, як довго адміністрація Трампа готова чекати на прорив.

30 квітня український міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що Україна готова до мирних переговорів у будь-якому форматі, якщо побачить готовність Росії до «складного шляху до миру, а не лише до мирного популізму».

Війська РФ не припиняють спроби форсувати Дніпро на Херсонщині – Сили оборони півдня

Російська армія не припиняє спроби форсувальних дій у зоні Дніпра, які нагадують розвідувально-пошукові процеси, повідомив проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» речник Сил оборони півдня Владислав Волошин.

За його словами, російські військові останнім часом наростили кількість сил для таких операцій на островах річки Дніпро.

«Форсування в острівній зоні виглядають так, що російська група намагається допливти до якогось острова, Сили оборони України знищують їхні плавзасоби, вони вплав чи якось ще перебираються на цей острів, декілька днів на ньому перебувають без озброєння, без продуктів, без води. Росіяни потім скидають їм дронами воду, боєприпаси, озброєння, але через декілька днів ми їх знищуємо або вони здаються у полон», – розповів речник.

Волошин стверджує, що угруповання російських загарбників, достатнього для здійснення потужних висадок і масованого форсування Дніпра, наразі на лівобережній Херсонщині не спостерігається.

Втім, речник повідомив, що війська РФ з кожним днем дедалі більше обстрілюють правобережну Херсонщину з різних видів озброєння.

«Приблизно 200-220 дронів на добу армія РФ застосовує по Херсону і населених пунктах, які розташовані вздовж Дніпра, і по силах оборони України, які захищають цей напрямок», – додав він.

Раніше представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Черняк у коментарі проєкту Радіо Свобода сайту Крим.Реалії повідомив, що за острови на Дніпрі йдуть постійні бої. За його словами, ситуація на островах залишається напруженою.

Острови у гирлі Дніпра, по якому фактично проходить зона поділу Херсонської області та правобережну та лівобережну, перебувають у так званій «сірій зоні» бойових дій. Сили РФ намагаються взяти контроль над ними, оскільки це допоможе закріпитися на правобережжі.

У грудні минулого року російські військові спробували висадитися на острів Козацький під Херсоном. Проте, за даними ЗСУ, успіху не зазнав.

Українські правоохоронці заявили про затримання в Монако сина експрезидента «Мотор Січ»

Українські правоохоронці спільно з колегами Франції та Монако затримали сина експрезидента компанії «Мотор Січ», якого підозрюють у легалізації майна.

Як повідомляє у телеграмі пресслужба Офісу генпрокурора, спільна слідча група та правоохоронці з Франції та Монако викрили схему легалізації незаконно отриманих грошових коштів експрезидента «Мотор Січі». Також правоохоронці встановили обставини вчинення нових кримінальних правопорушень підсанкційним ексвласником наразі націоналізованого підприємства в Запоріжжі.

За даними слідства, в порушення національної процедури сім’я ексвласника до 2014 року консолідувала більше 65 % акцій оборонного підприємства, які були оформлені на номінальних власників офшорних компаній.

«Після початку війни з РФ, розуміючи, що підприємство втрачає ринки збуту, власник і його син незаконно, без дозволу на передачу контрольного пакету акцій монопольного українського підприємства, продали їх представникам іноземної держави», – йдеться у повідомленні.

В Офісі генпрокурора зазначають, що продовж 2016-2025 років син експрезидента «Мотор Січ», у тому числі на території Франції і Монако, легалізовував отримані у злочинний спосіб кошти на суму понад 650 млн доларів США.

У квітні 2025 року учасники спільної слідчої групи – прокурори Офісу генпрокурора та співробітники СБУ – брали участь в обшуках, затриманні та допиті сина ексвласника на території Монако. За результатами слідчих дій на території Монако виявлено численне коштовне майно, оформлене на підконтрольних колишньому власнику осіб. Його сину повідомлено про підозру у легалізації майна, одержаного злочинним шляхом, в особливо великому розмірі (ч. 3 ст. 209 КК України).

Одночасно на території України колишньому власнику підприємства повідомлено про підозру у привласненні та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом, в особливо великому розмірі (ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України).

В’ячеслава Богуслаєва, ексдиректора стратегічно важливого підприємства «Мотор Січі», яке спеціалізується на виробництві авіаційної техніки, з жовтня 2022 року офіційно підозрюють у пособництві державі-агресору, колабораційній діяльності, а також сприянні діяльності терористичної організації. Згодом йому оголосили також підозру в «перешкоджанні законній діяльності Збройних сил України й інших військових формувань».

Відповідно до офіційної версії слідства, Богуслаєв, поміж іншого, у квітні 2022 року блокував передачу гелікоптера Мі-2-МСБ-1 представникам Головного управління розвідки України і надавав своїм підлеглим вказівки сховати деталі й експлуатаційну документацію, без яких використовувати цей гелікоптер було б неможливо.

Навесні 2023 року проєкт Радіо Свобода «Схеми» опублікував фрагменти розмов Богуслаєва з бізнес-партнерами й підлеглими, а також документи, які свідчили про те, що українське стратегічне підприємство «Мотор Січ» роками підсилювало обороноздатність Росії шляхом постачання туди унікальних українських виробів – авіадвигунів для штурмової авіації та запчастин до них, в тому числі після лютого 2022 року.

У жовтні 2023 року СБУ повідомила, що передала до суду справу експрезидента «Мотор Січі» й арештувала його активи на понад 12 мільярдів гривень.

Чому в Києві вважають вдалою угоду про корисні копалини зі США? Подоляк пояснює

Сполучені Штати та Україна підписали угоду щодо природних ресурсів – угоду про спільний видобуток корисних копалин в Україні та створення інвестиційного фонду. Верховна Рада України отримала на розгляд проєкт закону про ратифікацію цієї угоди. Українська влада каже, що угода з Вашингтоном «повністю враховує інтереси України».

В інтерв'ю телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю Голосу Америки, радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк розповів про значення угоди для країни.

Генштаб ЗСУ: на фронті за добу було майже 200 боїв, понад 130 – на чотирьох напрямках

На фронті протягом минулої доби зафіксовано 199 бойових зіткнень, повідомляє у телеграмі Генеральний штаб ЗСУ.

«Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах трьох ракетних і 96 авіаційних ударів, застосував п’ять ракет і 172 керовані бомби. Крім цього, здійснив 5898 обстрілів, з них 61 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження 2991 дрон-камікадзе», – йдеться у зведенні.

Найбільше російських атак минулої доби було на Покровському напрямку – тут українські захисники зупинили 64 російські атаки в районах та у напрямку 23 населених пунктів.

На Курському напрямку за добу відбулося 33 боєзіткнення. Також на Лиманському напрямку, намагаючись просунутися вперед у районах Надії, Ямполівки, Колодязів та в бік Греківки, Торського, Рідкодуба й Зеленої Долини, противник атакував 27 разів.

Дещо менше атак було на Новопавлівському напрямку, де Сили оборони відбили 15 російських штурмів у районах Костянтинополя, Новосілки, Привільного, Вільного Поля та в напрямку Багатиря й Шевченка.

Російські війська продовжують атаки на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському та Придніпровському напрямках. Минулої доби на Гуляйпільському напрямку боєзіткнень не відбулося.

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що основні зусилля ЗСУ зосереджує на стримуванні російського агресора на загрозливих напрямках, якими є насамперед Сумський і Курський, Покровський, Новопавлівський.Водночас, за даними Сирського, протягом квітня українські військові відновили загалом 115 позицій.

Російська армія знову просунулася вперед і розширила «Катеринівський виступ» між Лиманом та Боровою, повідомив уранці 1 травня проєкт DeepState. За даними аналітиків, противник захопив території у селі Нове у бік річки Оскіл, а також біля села Новомихайлівка, розширивши таким чином свій плацдарм.

ДСНС: у Запоріжжі завершили аварійно-рятувальні роботи – загибель однієї людини не підтвердилась

У Запоріжжі завершили аварійно-рятувальні роботи, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.

За даними ДСНС, станом на 07:00 2 травня кількість травмованих зросла до 29 людей. Рятувальники деблокували з-під завалів будинку три людини.

При цьому рятувальники додають, що попередня інформація про загибель однієї людини спростувалася – чоловік прийшов до тями.

Пізно ввечері 1 травня російські війська дронами атакували Запоріжжя, в ОВА повідомили про щонайменше 10 ударів. За даними місцевої влади, внаслідок атаки пошкоджені житлові будинки, університет та обʼєкт інфраструктури. Згодом голова ОВА уточнив, що пошкоджені 27 багатоповерхівок, понад 10 приватних будинків, нежитлові будівлі та заклади освіти.

Також «Укрзалізниця» повідомила, що у Запоріжжі російські війська вночі дронами атакували локомотиворемонтний завод (ЗЕРЗ).

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

В окупованому Криму заявили про масовану атаку БпЛА

Вночі 2 травня окупований Крим і Севастополь зазнали масованої атаки БпЛА, місцеві телеграм-канали писали про звуки вибухів та роботу ППО, а російський очільник Севастополя Михайло Развожаєв повідомляв про повітряну тривогу, яка тривала з 2:38 до 4:54.

Телеграм-канал «Крымский ветер» з посиланням на підписників повідомляв про вибухи у Феодосії, Сімферополі, Гвардійському, Джанкої, Саках та Сакському районі, Новофедорівці, Вірменську, мисах Тарханкут та Лукулл, селах Кутове та Червоне. Зокрема, повідомлялося про атаку на російські військові аеродроми поблизу Качі, Бельбека, Новофедорівки та Гвардійського. Результати атаки поки що невідомі.

О 2:59 Развожаєв повідомив, що військові РФ відбивають комбіновану атаку на Севастополь, запевнивши, що жодні об’єкти в місті на той момент нібито не постраждали. На цей час більше ніякої інформації він не надав.

Також вранці 2 травня Міноборони РФ відзвітувало про нібито збиття 89 дронів над Кримом і 23 БПЛА в Чорному морі. Підтвердити достовірність даних відомства за допомогою альтернативних джерел неможливо.

Українські військові ці повідомлення поки що не коментували.

Починаючи з серпня 2022 року, в Криму регулярно чути звуки вибухів. В інтерв’ю Радіо Свобода в серпні 2023 року очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов заявив про здатність українських сил досягти будь-якої точки окупованого Криму для ураження противника. За його словами, для деокупації Криму є багато різних варіантів, але «без військових, бойових дій це неможливо».

Нічна атака РФ: у ЗСУ повідомили про збиття 64 дронів, ще 62 були локаційно втрачені

Українські військові збили 64 ударних дронів, якими вночі Росія атакувала Україну, повідомляють у телеграмі Повітряні сили ЗСУ.

Ще 62 російські безпілотники-імітатори були локаційно втрачені (без негативних наслідків).

За даними Повітряних сил ЗСУ, у ніч на 2 травня противник атакував 150 ударними БпЛА та безпілотниками-імітаторами інших типів із районів: Брянськ, Приморсько-Ахтарськ – РФ, Чауда – окупований Крим.

Військові зазначають, що внаслідок російської атаки постраждали Донеччина, Дніпропетровщина та Запоріжжя.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

ОВА: на Дніпропетровщині через атаку РФ сталися пожежі на двох підприємствах, постраждали люди

Російські війська вночі дронами атакували Слов’янську громаду на Дніпропетровщині – сталися пожежі на двох підприємствах, постраждали люди, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

За попередніми даними, постраждали двоє чоловіків – 47-річного пораненого госпіталізували в стані середньої тяжкості, інший потерпілий лікуватиметься амбулаторно.

Також Лисак повідомив, що сили РФ вдарили FPV-дроном та артилерією по Нікопольщині – люди не постраждали.

За даними місцевої влади, українські військові збили шість безпілотників над областю.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

За добу війни РФ втратила 1110 солдатів, дев’ять танків та 50 артсистем ‒ Генштаб ЗСУ

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 954 300 своїх військових, зокрема 1110 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 2 травня навів Генштаб ЗСУ.

Серед інших втрат РФ у командуванні ЗСУ назвали такі:

  • танки ‒ 10741 (+9 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 22369 (+5)
  • артилерійські системи – 27186 (+50)
  • РСЗВ – 1375
  • засоби ППО ‒ 1152 (+4)
  • літаків – 370
  • гелікоптери – 335
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня – 34539 (+138)
  • крилаті ракети ‒ 3196
  • кораблі /катери ‒ 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 46882 (+132)
  • спеціальна техніка ‒ 3869.

Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.

Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.


«Укрзалізниця»: сили РФ у Запоріжжі атакували локомотиворемонтний завод

Російські війська вночі дронами атакували локомотиворемонтний завод (ЗЕРЗ) у Запоріжжі, повідомила у телеграмі пресслужба компанія «Укрзалізниця».

«Суто цивільне підприємство, що спеціалізується на ремонті пасажирських електровозів. Лише зранку ДСНС загасила пожежу, зараз працюють вибухотехніки», – йдеться у повідомленні.

В «Укрзалізниці» зазначають, що черговий персонал підприємства перебував в укритті, тому на заводі немає поранених чи загиблих.

«Після атаки на залізничний завод ДВРЗ у Києві – це ще один приклад того, як ворог цілить у виключно цивільні залізничні підприємства, намагаючись завадити руху нашої країни», – додають в компанії.

Пізно ввечері 1 травня російські війська дронами атакували Запоріжжя, в ОВА повідомили про щонайменше 10 ударів. За даними місцевої влади, внаслідок атаки загинула людина, ще 29 поранені. Також пошкоджені житлові будинки, університет та обʼєкт інфраструктури.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Українська журналістика у часи війни: «захист права суспільства на правду»

833 злочини проти журналістів та медіа в Україні скоїла РФ за три роки й два місяці повномасштабної війни – це дані Моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа, що здійснює Інститут масової інформації (ІМІ).

103 медійники загинули, повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій. Дивіться їх імена тут

Напередодні Всесвітнього дня свободи преси Радіо Свобода поспілкувалося з представниками найбільших медійних організацій про роль української журналістики у часи війни та виклики, які стоять перед нею сьогодні.

Рада отримала на розгляд законопроєкт про ратифікацію угоди з США

Верховна Рада України отримала на розгляд проєкт закону про ратифікацію угоди між Україною та США щодо створення Інвестиційного фонду відбудови.

Законопроєкт під номером 0309 був поданий урядом 1 травня.

Як зазначає, народний депутат Ярослав Железняк (фракція «Голос»), дата найближчого розгляду – це 13-15 травня

«Ну і сам документ це те, що вчора публікував.Тільки 12 сторінок. Без іншої важливої технічної частини. Тому тут «Європейська правда» правильно написали, трохи незрозуміло – а як мають депутати схвалювати рішення, не знаючи, що в тексті», – написав він у телеграмі.

Україна і США 30 квітня підписали угоду про економічне партнерство та створення Інвестиційного фонду відбудови. За словами міністерки економіки України Юлії Свириденко, документ, серед іншого передбачає, що повна власність і контроль залишаються за Україною, фонд створюється 50/50, жодних боргових зобов’язань України перед США, угода не стане перешкодою для вступу України до Євросоюз, а фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю угоду, заявив, що вона значно змінилась у процесі підготовки, тепер це «справді рівноправна угода, яка створює можливість для інвестицій в Україну». Президент 1 травня повідомив про розмову із головою Верховної Ради України Русланом Стефанчуком, зокрема про ратифікацію угоди.

Також раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що уряд проведе завтра, 1 травня, консультації з головами фракцій, груп і керівництвом Верховної Ради щодо ратифікації угоди зі США.

Дональд Трамп просував угоду з початку свого другого терміну президентства в січні. Обидві сторони були готові в лютому підписати угоду щодо природних ресурсів, але підписання відклали після того, як зустріч Трампа і президента України Володимира Зеленського в Овальному кабінеті перетворилася на суперечку.

Росія вивела в Чорне море п’ять носіїв ракет «Калібр» – ВМС

Росія вивела в Чорне море 15 кораблів, п’ять з яких є носіями крилатих ракет «Калібр» загальним залпом до 34 ракет, повідомили Військово-морські сили Збройних сил України.

За даними ВМС, в Азовському морі російських кораблів немає, а в Середземному морі є три російські кораблі, з яких один – носій «Калібрів» загальним залпом до восьми ракет.

У попередні дні Москва тримала один ракетоносій у Чорному морі, більше було зафіксовано 24 квітня – тоді було чотири ракетоносії загальним залпом до 16 ракет.

У листопаді минулого року у розвідці Великої Британії заявили, що, починаючи з 24 лютого 2022 року, українські Збройні сили знищили або пошкодили понад 25% основних російських військових кораблів, що діяли в Чорному морі.

При цьому британська розвідка наголошує, що попри те, що Чорноморський флот Росії наразі обмежений східною частиною Чорного моря, він зберігає здатність завдавати ударів із великої відстані по території України на підтримку сухопутних операцій.

Представник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України у червні минулого року Андрій Юсов заявив, що Росія ховає великі кораблі і носіїв «Калібрів», але «полювання не має зупинятися».

ОВА: кількість поранених через атаку РФ по Запоріжжю зросла до 28

Кількість поранених внаслідок російської атаки по Запоріжжю зросла до 28 людей, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.

Раніше було відомо про одного загиблого та вісьмох поранених.

«Росіяни ударили по цивільній інфраструктурі міста. Пошкоджені житлові будинки, університет та обʼєкт інфраструктури», – написав він у телеграмі.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG