Доступність посилання

Руйнування в Оболонському районі Києва після атаки РФ, 4 травня 2025 року
Руйнування в Оболонському районі Києва після атаки РФ, 4 травня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна війна Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Скупчення кількох тисяч військових РФ на параді у Москві є законною ціллю для ЗСУ – Михайло Самусь

Наприкінці квітня головком ЗСУ Олександр Сирський заявив, що Росія значно збільшила інтенсивність боїв на всьому фронті напередодні оголошеного лідером РФ Володимиром Путіним «перемир'я» 8–10 травня – про це свідчать і дані Генштабу, де кількість боїв на початку травня сягає 200. Зросли і просування РФ на фронті – зокрема, 29 квітня DeepState повідомив про успіхи агресора біля Котлярівки Донецької області: звідси йому залишилося близько 4 кілометрів до сусідньої Дніпропетровської області. «Ожив» фронт і на південь від Костянтинівки – давньої цілі РФ у її планах захопити всю Донеччину.

Куди Росія рветься на 9 травня – і навіщо це росіянам? Чи має Україна знову погоджуватися на пропозицію агресора припинити вогонь на кілька днів? І чи варто давати Путіну гарантії безпечного проведення параду на Красній площі?

Про це журналісти проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» розпитали у військового аналітика і директора New Geopolitics Research Network Михайла Самуся. Читайте і дивіться за лінком

На фронті відбулось 123 бойових зіткнення, «найактивніше» Росія атакує на двох напрямках – Генштаб

Від початку доби 3 травня на фронті вже відбулось 123 бойових зіткнення, «найактивніше» Росія атакує позиції ЗСУ на Новопавлівському та Покровському напрямках фронту, йдеться в оперативному зведенні українського Генштабу.

«На Харківському напрямку ворог двічі намагався атакувати позиції українських військ у районі Вовчанська. На Куп’янському напрямку армія РФ із початку доби штурмує позиції українських захисників у районі Загризового, наразі бій ще триває», – зазначили у ЗСУ.

Також відомо, що на Лиманському напрямку сили РФ дев’ять разів атакував позиції Сил оборони поблизу населених пунктів Рідкодуб, Ямполівка, Колодязі, Торське та в напрямку Григорівки.

Водночас на Новопавлівському напрямку російські військові 50 разів намагалися прорватися в районах населених пунктів Костянтинопіль, Новосілка, Рівнопіль, Привільне та в напрямку Одрадного, Зеленого Поля, Новополя, Шевченко і Багатиря, 28 боєзіткнень досі тривають, уточнили у Генштабі.

«На Покровському напрямку наразі зберігається висока активність армії РФ, за сьогодні тут 46 разів розпочиналися зіткнення різної інтенсивності. Українські підрозділи відбивають ворожі атаки в районах населених пунктів Стара Миколаївка, Зелене Поле, Миролюбівка, Єлизаветівка, Лисівка, Шевченко, Котлине, Новосергіївка, Новоолександрівка, Котлярівка, Троїцьке, Андріївка та в напрямку Нової Полтавки, Миролюбівки, Олексіївки. Наші захисники дають окупанту гідну відсіч, 10 боїв тривають», зазначили у Генштабі.

Також у командуванні наголосили, що на Курському напрямку ЗСУ сьогодні вже відбили п’ять атак сил РФ, наразі триває чотири боєзіткнення.

Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви про готовність до триденного припинення вогню у травні.

У Путіна відреагували на запрошення ЗСУ на ходу з нагоди Дня перемоги у Лондоні

Прессекретар президента РФ Володимира Путіна, Дмитро Пєсков, розкритикував запрошення військовослужбовців Збройних сил України на військову ходу з нагоди Дня перемоги у Британії, йдеться у його заяві російським медіа.

«Запрошувати на святкування Дня перемоги послідовників неонацистських елементів і тих, хто героїзує прямо неонацистів у себе в країні, ну це, звичайно, не просто неповага, неповага до тих британців, до тих британських ветеранів, які віддали свої життя під час Другої світової війни. Це, по-російськи кажучи, блюзнірство», – зазначив речник Кремля.

Українські військові 5 травня приєднаються до британської військової ходи в Лондоні з нагоди 80-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, оголосив уряд Великої Британії 3 травня.

Представники Збройних сил України долучаться до близько тисячі військовослужбовців британських збройних сил, коли Велика Британія розпочне святкування Дня перемоги в Європі. Участь українців символізуватиме «глобальну підтримку їхньої постійної боротьби за свободу» проти Росії, йдеться в заяві уряду.

У Великій Британії заплановані різноманітні заходи з нагоди річниці. У Лондоні вони завершаться 8 травня службою подяки у Вестмінстерському абатстві за участю королівської родини.

8 травня відзначається у Великій Британії, Франції, Сполучених Штатах та інших країнах як дата безумовної капітуляції нацистської Німеччини в 1945 році. В Україні цю дату вшановують як День пам’яті та примирення.

Росія, яка з 1941 року приєдналася до боротьби з нацистами як частина Радянського Союзу, відзначає цю подію 9 травня. В Україні 9 травня є Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

8 травня опівдні за британським часом Велика Британія застигне у двохвилинному загальнонаціональному мовчанні, щоб згадати та подякувати тим, хто боровся за свободу, йдеться в заяві уряду.

Сили РФ кілька разів атакували Костянтинівку: пошкоджені будинки, газопровід, поранена людина

Російські військові 3 травня обстріляли Костянтинівку на Донеччині з різних видів озброєння, повідомив начальник міської військової адміністрації Сергій Горбунов.

«Вранці ворог випустив 5 ракет з реактивної системи залпового вогню «Смерч». Внаслідок цього обстрілу поранено одну цивільну особу, були пошкоджені фасади приватних будинків, лінії газопроводу та електромережі», – зазначив місцевий чиновник.

Крім того, згодом, близько 12.15 Костянтинівка зазнала російського авіаудару ФАБ-250, уточнив чиновник – у результаті атаки були пошкоджені фасади приватних будинків, об’єкт інфраструктури.

«Пообіді з боку російських окупаційних військ відбувся обстріл з використанням ударного БПЛА «Молнія-2». Пошкоджено фасад багатоповерхового будинку», – підсумував Горбунов.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

«Я хочу жити тут». Як американець Мюррей із Міжнародного легіону воює за Україну

Мюррей – колишній десантник армії США, який брав участь в операціях у Афганістані, а нині майже 3 роки як боєць Міжнародного легіону ГУР Міноборони.

До України приїхав на початку повномасштабної війни. Згодом долучився до Міжнародного легіону Головного управління розвідки МО України. Разом із побратимами Мюррей брав участь у контрнаступі на Херсонщині в 2022-му, за що отримав орден Богдана Хмельницького. Нині із своїм підрозділом Мюррей виконує операції в зоні бойових дій на Сході.

В інтерв’ю Радіо Свобода американець розповів про службу в американській армії, а також про досвід війни в Україні. Поділився, як справляється з емоціями на фронті та оцінив боєздатність українського війська.

Минулого року Мюррей отримав українське громадянство і нині каже, що планує продовжити військову службу і жити в Україні навіть після війни, для цього, зокрема, активно вчить українську мову. Читайте і дивіться тут

Морський дрон уперше у світі знищив бойовий літак – ГУР

Біля російського порту Новоросійськ 2 травня українські надводні безпілотники з авіаційними ракетами Р-73 уразили винищувач Су-30 ЗС РФ, повідомило Головне управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України.

«Історичний удар здійснили воїни спецпідрозділу ГУР Group 13 ракетою безпілотної морської платформи Magura. Багатоцільовий винищувач держави-агресора Росії, чия орієнтовна вартість становить близько 50 мільйонів доларів,спалахнув у повітрі та зрештою впав у море», – поінформували в ГУР.

Українські військові відзначили, що це перше у світі знищення бойового літака морським дроном.

Ураження російського військового літака підтвердили російські провоєнні телеграм-канали. За даними Fighterbomber, екіпажу Су-30 удалося врятуватися після катапультування – пілотів підібрав російський цивільний суховантаж, це бачили за допомогою інших дронів українські військові, але заважати порятунку льотчиків не стали.

«Театральна постановка» – Зеленський відкинув триденне перемир’я Путіна

Президент України Володимир Зеленський назвав ініціативу Володимира Путіна оголосити перемир'я на три дні з 7 до 9 травня театральною постановкою і наполягає натомість на перемир’ї на 30 днів згідно із запропонованою США стратегією.

«Безумовне припинення вогню – модель, яку запропонували американці. Ми йдемо по ній. З цієї дати чи з іншої – бажано раніше. Так, давайте спробуємо на 30 днів. Чому припинення вогню на 30 днів? Тому що неможливо за три, п’ять, сім днів ні про що домовитися», – сказав Зеленський під час спілкування з обраними журналістами (цитата за агенцією «Інтерфакс-Україна»).

Глава української держави вважає, що пропозиції Путіна пов’язані з тим, що російський лідер вдає, ніби йде на зустріч сигналам, які США йому запропонували через спеціального посланця президента Дональда Трампа Стівена Віткоффа.

«Це більше театральна постановка з його боку. Тому що за два-три дні ніякий план наступних кроків щодо закінчення війни побудувати неможливо. І тому це просто виглядає не дуже серйозно або дуже несерйозно. Гратися для того, щоб дати м’яку атмосферу виходу з ізоляції Путіну на 9 травня, і щоб усім було комфортно, безпечно – тим лідерам, або друзям, або партнерам Путіна, які приїдуть, по тих чи інших причинах на Кремлівську площу на 9 травня», – додав президент України.

Також Володимир Зеленський наголосив на потребі «якісного моніторингу» будь-якого можливого припинення вогню.

У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій»: «Немає причин чекати 8 травня. І вогонь має бути припинений не на кілька днів, щоб потім знову вбивати. Негайне, повне та безумовне припинення вогню і щонайменше на 30 днів, щоб було гарантовано та надійно, – це те, що може дати основу реальній дипломатії».

Після оголошення РФ перемир’я на кілька днів у травні в Білому домі заявили, що президент США Дональд Трамп хоче бачити «постійне припинення вогню».

США розробили санкції проти «Газпрому» та банків РФ – Reuters

Влада США підготувала нові економічні санкції проти Росії, спрямовані проти енергетичного та банківського секторів, повідомило агентство Reuters, посилаючись на джерела. За їхніми словами, санкції спрямовані проти «Газпрому» та інших компаній, які видобувають природні ресурси.

Як зазначає Reuters, розроблені санкції покликані чинити тиск на Росію, щоб змусити російську владу підтримати зусилля президента США Дональда Трампа з укладення мирної угоди в російсько-українській війні.

Ще незрозуміло, чи схвалить Трамп запропоновані заходи. «Це повністю його рішення», – сказав один із неназваних американських чиновників.

Речник Ради національної безпеки США Джеймс Г’юїтт заявив Reuters, що Трамп «із самого початку чітко заявив, що прихильний до досягнення повного і всеосяжного припинення вогню». «Ми не коментуємо деталі поточних переговорів», – сказав Г’юїтт.

Міністерство фінансів США, яке запроваджує більшість американських санкцій, не відповіло на запит Reuters.

Агентство Bloomberg повідомило 2 травня без додаткових деталей, що американські чиновники підготували для Трампа кілька варіантів посилення економічного тиску на Росію через те, що Володимир Путін зволікає із припиненням війни проти України.

Понад 70 американських сенаторів підтримали законопроєкт про «нищівні» санкції проти Росії. Серед іншого, законопроєкт передбачає мито 500% на імпорт із країн, які купують у Росії нафту, газ чи уран.

У російському Новоросійську безпілотники пошкодили три житлові будинки

У ніч проти 3 травня безпілотники атакували Чорноморське узбережжя Краснодарського краю РФ, повідомив губернатор регіону Веніамін Кондратьєв.

У Новоросійську, за попередніми даними, постраждали п’ятеро людей, зокрема двоє дітей. За словами Кондратьєва, пошкоджені три багатоквартирні житлові будинки і три резервуари на зерновому терміналі. У місті запроваджений режим надзвичайної ситуації.

«Уламки безпілотників також впали у станиці Тамань Темрюкського району, в селах Юрівка та Цибанобалка під Анапою. Є пошкодження приватних будинків, постраждалих серед жителів немає», – написав Кондратьєв у телеграм-каналі.

За даними міністерства оборони Росії, всього за ніч були збиті 170 українських безпілотників.

Новоросійськ став головною базою Чорноморського флоту РФ. Це сталося після того, як перебування російських військових кораблів в окупованому Севастополі стало небезпечним – через атаки українських ракет і безпілотників.

США схвалили угоду про технічне обслуговування літаків F-16, переданих Україні

Державний департамент США 2 травня схвалив угоду про надання навчання та обладнання для винищувачів F-16, які вже перебувають в Україні.

Держдепартамент заявив, що повідомив Конгресу США про свою згоду на продаж Україні на суму 310,5 мільйонів доларів, яка включатиме послуги з технічного обслуговування літаків разом із навчанням пілотів та обладнанням повітряних суден.

«Запропонований продаж поліпшить можливості України протистояти поточним та майбутнім загрозам, забезпечивши ефективну підготовку її пілотів та підвищивши її сумісність зі Сполученими Штатами», – йдеться у заяві Державного департаменту.

Україна раніше отримувала винищувачі F-16 від союзників США в межах передачі, санкціонованої адміністрацією колишнього президента Джо Байдена. Україна отримала свої перші поставки F-16 в середині 2024 року після двох років тиску на Байдена, щоб той схвалив надання таких літаків.

Президент України Володимир Зеленський на початку цього року оголосив про постачання нової партії літаків, але не повідомив, про яку саме кількість ідеться.

Увечері 2 травня глава української держави поінформував про нараду щодо парку військових літаків.

«Усі ключові питання. F-16, які вже в Україні. F-16, які очікуємо найближчим часом. І системні рішення, які допоможуть ефективніше готувати й застосовувати нашу військову авіацію», – повідомив Зеленський у мережі Х про зміст наради.

Зброя та обладнання, обіцяні Україні за часів Байдена, були здебільшого схвалені відповідно до президентських повноважень за програмою PDA, яка дозволяє президенту схвалювати швидкі передачі військових запасів США іноземним країнам. Ця та інша зброя, придбана за кошти США від імені України, продовжує надходити.

Продаж, схвалений Державним департаментом 2 травня, є окремою угодою щодо постачання зброї, основними підрядниками якої є американські оборонні компанії Lockheed Martin Aeronautics та BAE Systems, ідеться у заяві Пентагону.

Українські військові візьмуть участь у ході в Лондоні з нагоди Дня перемоги в Європі

Українські військові 5 травня приєднаються до британської військової ходи в Лондоні з нагоди 80-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, оголосив уряд Великої Британії 3 травня.

Представники Збройних сил України долучаться до близько тисячі військовослужбовців британських збройних сил, коли Велика Британія розпочне святкування Дня перемоги в Європі. Участь українців символізуватиме «глобальну підтримку їхньої постійної боротьби за свободу» проти Росії, йдеться в заяві уряду.

«У розпал першої повномасштабної війни в Європі з часів Другої світової війни доречно, що Збройні сили України, які зараз воюють на передовій свободи, представлені на заході», – відзначив міністр оборони Джон Гілі.

Процесія за участю солдатів на конях та військових оркестрів розпочнеться на Парламентській площі опівдні й завершиться прольотом історичного військового літака.

У Великій Британії заплановані різноманітні заходи з нагоди річниці. У Лондоні вони завершаться 8 травня службою подяки у Вестмінстерському абатстві за участю королівської родини.

8 травня відзначається у Великій Британії, Франції, Сполучених Штатах та інших країнах як дата безумовної капітуляції нацистської Німеччини в 1945 році. В Україні цю дату вшановують як День пам’яті та примирення.

Росія, яка з 1941 року приєдналася до боротьби з нацистами як частина Радянського Союзу, відзначає цю подію 9 травня. В Україні 9 травня є Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

8 травня опівдні за британським часом Велика Британія застигне у двохвилинному загальнонаціональному мовчанні, щоб згадати та подякувати тим, хто боровся за свободу, йдеться в заяві уряду.

Велика Британія рішуче підтримує Київ з моменту початку Росією повномасштабного вторгнення у 2022 році. Вона надала мільярди фунтів стерлінгів військової допомоги та запровадила широкомасштабні санкції проти російських організацій та фізичних осіб, щоб покарати Москву за ведення агресивної війни.

Представниками України в ході до Дня перемоги 5 травня будуть солдати, задіяні в операції «Інтерфлекс» – навчальній програмі Великої Британії для українських новобранців разом із 12 країнами-партнерами.

Велика Британія та країни-партнери здійснили навчання понад 54 тисяч українців.

Збройні сили Австралії, Канади та Нової Зеландії нестимуть прапори своїх країн під час ходи, на якій будуть представлені прапори кожної країни Співдружності, додається у заяві Великої Британії.

«Люди з усього світу об’єднали сили 80 років тому, щоб захистити свободу – ми повинні пам’ятати всі їхні жертви», – заявив 101-річний ветеран Другої світової війни Джек Мортімер у заяві уряду. Очікується, що Мортімер буде одним із ветеранів, які спостерігатимуть за військовою ходою 5 травня.

Повітряні сили: війська РФ вночі атакували Україну двома ракетами і 183 БпЛА

Російські військові в ніч на 3 травня атакували Україну двома балістичними ракетами «Іскандер-М» із Ростовської області та окупованого Криму, а також 183 ударними безпілотниками і дронами-імітаторами інших типів із районів російських Брянська, Курська, Міллерова, Орла, повідомили Повітряні сили ЗСУ.

«Станом на 09:00 підтверджено збиття 77 ударних БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі, півдні та в центрі країни. 73 ворожі безпілотники-імітатори – локаційно втрачені (без негативних наслідків)», – ідеться в повідомленні.

Військові зазначили, що внаслідок атаки постраждали Харківщина, Сумщина, Донеччина і Миколаївщина.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

На фронті за минулу добу відбулося 216 боїв – Генштаб ЗСУ

Упродовж доби 2 травня на фронті відбулося 216 бойових зіткнень, інформує Генеральний штаб ЗСУ.

«Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах одного ракетного удару із застосуванням однієї ракети, а також 101 авіаудару, зокрема, скинув 183 КАБ. Крім цього, здійснив майже 6700 обстрілів, з них 131 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для уражень 2694 дрони-камікадзе… Вчора авіація і ракетні війська та артилерія Сил оборони завдали ураженнч по 11 районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника, двох пунктах управління, двох артилерійських системах, двох засобах ППО та одній станції РЕБ противника», – ідеться в ранковому зведенні.

Понад третина боїв зафіксована на Покровському напрямку в Донецькій області.

«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 83 атаки агресора у районах населених пунктів Водяне Друге, Новоторецьке, Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Шевченко, Котлине, Удачне, Надіївка, Котлярівка, Преображенка та Андріївка», – повідомляють українські військові.

Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Гуляйпільському, Оріхівському напрямках.

«На Курському напрямку вчора наші воїни відбили 20 атак противника. Ворог завдав 235 артилерійських обстрілів, з них 15 – із реактивних систем залпового вогню; здійснив 14 авіаційних ударів, скинувши 23 КАБ», – указано в повідомленні.

Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви про готовність до триденного припинення вогню у травні.

Звинувачена в Чехії у співпраці з ГРУ колишня журналістка виїхала до Росії

Колишня білоруська журналістка Наталія Судленкова, яка, за версією чеської влади, була російською агенткою, виїхала до Москви, повідомляє чеське видання Seznam Zprávy. Судленкова зробила це 1 травня, в останній можливий день, який вона отримала в межах наказу про депортацію.

Місяць тому, 2 квітня, Служба безпеки та інформації Чехії (BIS) оголосила про додавання колишньої журналістки до чеського національного санкційного списку за співпрацю з російською розвідувальною службою ГРУ. У 1999 році Судлянковій надали притулок у Чехії, але тепер вона мала залишити Чехію впродовж 30 днів.

За даними Seznamu Zprávy, Судленкова вилетіла з Праги до Стамбула в четвер увечері, а звідти, як повідомили виданню кілька джерел, – до Москви. Туреччина – один із небагатьох варіантів дістатися з Чехії до Росії сьогодні: від початку повномасштабної російської агресії в Україні прямого авіасполучення з Москвою немає.

Від’їзд Судленкової до Туреччини виданню підтвердив представник поліції у справах іноземних громадян Йозеф Урбан.

2 травня сама Наталія Судленкова повідомила виданню Seznam Zprávy, що вона «наразі перебуває на митниці в Москві».

На початку квітня чеський уряд додав Судленкову до свого національного санкційного списку, оскільки, за їхньою інформацією, вона проводила операції для російської секретної служби ГРУ в Чеській Республіці, а нею з Москви керував офіцер ГРУ Олексій Шавров, якого чеський уряд також додав до санкційного списку. Тоді BIS заявила, що Судленкова «брала участь у діяльності зі впливу та інформації, координованій російськими державними органами».

В інтерв'ю виданню Seznam Zprávу 12 квітня Судленкова не визнала, що працювала на режим Путіна та підтримувала контакти з офіцерами російської розвідки. Вона також заперечила, що мала контакт з офіцером ГРУ Шавровим.

На той час вона розглядала три варіанти, куди переїхати з Чехії. Вона вважала повернення до рідної Білорусі найменш ймовірним, оскільки, за її словами, вона «не змінила своєї критичної позиції щодо режиму». Серед інших варіантів Судленкова також згадала Росію та, можливо, Узбекистан.

Включення до національного санкційного списку означає, що відповідним особам заборонено в’їзд та перебування в Чеській Республіці, заборонено будь-які фінансові операції через чеські організації, а будь-які активи в країні заморожені. Весь цей час Судленкова не могла користуватися своїми банківськими рахунками.

У Чехії Судленкова працювала головним редактором російськомовного тижневика «Пражский телеграф». У минулому вона також співпрацювала з Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода та з виданнями Týden та Lidové noviny.

Наталія Судленкова отримала політичний притулок через переслідування в Білорусі. Там вона нібито балотувалася до парламенту від імені Об'єднаної громадянської партії та була звинувачена у фінансових злочинах. В інтерв’ю Чеському телебаченню у 2011 році Судлянкова сказала: «У мене були певні проблеми з паном Лукашенком та людьми з його команди. Ми не могли залишатися на одній батьківщині» (цитата за журналом Respekt).

У 2002 році її було затримано на чесько-німецькому кордоні на підставі міжнародного ордера на арешт, виданого урядом Білорусі. Але чеський суд відхилив запит Мінська на екстрадицію, визнавши звинувачення Судленкової безпідставними.

За добу війни РФ втратила 1170 солдатів і майже пів сотні артсистем ‒ Генштаб ЗСУ

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 955 470 своїх військових, зокрема 1170 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 3 травня навів Генштаб ЗСУ.

Серед інших втрат РФ у командуванні ЗСУ назвали такі:

  • танки ‒ 10744 (+4 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 22369
  • артилерійські системи – 27234 (+48)
  • РСЗВ – 1375
  • засоби ППО ‒ 1153 (+1)
  • літаків – 370
  • гелікоптери – 335
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня – 34665 (+126)
  • крилаті ракети ‒ 3197 (+1)
  • кораблі /катери ‒ 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 47003 (+121)
  • спеціальна техніка ‒ 3870 (+1).

Тіло повернули з позначкою «невідомий чоловік». Десятки українських медійників у полоні РФ

«Родина просить про додаткові експертизи, тому що не вірить, що це тіло їхньої доньки»

«Тіло було повернуто з позначкою «невідомий чоловік». Тобто вони видавали жіноче тіло за тіло чоловіка»

«Катували дуже сильно в мелітопольських катівнях, потім вивезли за місто».

Росія повернула з полону тіло української журналістки Вікторії Рощиної зі слідами катувань і без частини внутрішніх органів, заявляють в Офісі Генпрокурора України.

Тим часом, за інформацією «Інституту масової інформації», російські окупанти досі тримають у полоні десятки українських медійників та медійниць.

У чому їх звинувачують? Що відомо про умови тримання та чи дають успіх зусилля міжнародних організацій зі звільнення бранців, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

«Стихія, яку не змогли приборкати». Так медіа hromadske назвало матеріал на згадку про свою колишню співробітницю Вікторію Рощину. Ролик вийшов у жовтні 2024 року, коли Росія повідомила батькові Вікторії про смерть медійниці в полоні.

Проте історія не отримала завершення досі. Кілька місяців Росія не видавала тіло журналістки, нагадує головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва.


Далі читайте тут

Генштаб: російські війська 53 рази штурмували позиції ЗСУ на Покровському напрямку протягом дня

Від початку доби на фронті відбулося 139 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України увечері 2 травня. За зведенням, Сили оборони докладають зусиль для зриву виконання планів наступу російських військ і виснаження їхнього бойового потенціалу.

Поміж іншого, українські підрозділи відбивали російські атаки на Харківському та Куп’янському напрямках.

На Лиманському напрямку російські загарбники 21 раз штурмували позиції ЗСУ поблизу Нового, Зеленої Долини, Колодязів, Мирного, Сергіївки, Греківки та Копанок, три бої ще тривають. Бойові дії тривали також на Сіверському, Краматорському та Торецькому напрямках.

Читайте також: Зеленський: на Ставці говорили про ракетну програму, завдання – прискорювати створення балістики

«На Покровському напрямку впродовж дня ворог здійснив 53 штурмові та наступальні дії. Активність російських окупантів спостерігалася в районах населених пунктів Водяного Другого, Новоторецьке, Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Шевченко, Котлине, Удачне, Надіївка, Котлярівка, Преображенка та Андріївка. Бої не вщухають до цього часу у 10 локаціях», – йдеться в зведенні.

Ще 17 боєзіткнень командування зафіксувало на Новопавлівському напрямку, три з них наразі тривають.

Сили оборони також відбивали російські атаки на Гуляйпільському та Оріхівському напрямках.

У Курській області РФ ЗСУ відбили 17 атак російської армії, два боєзіткнення залишаються незавершеними.

Харків атакують дрони, голова області повідомляє про постраждалих

Російська армія атакує Харків безпілотниками, повідомляє місцева влада увечері 2 травня.

Міський голова Ігор Терехов повідомив про влучання безпілотників у двох районах міста.

«Внаслідок обстрілу Харкова ворожими безпілотниками постраждав багатоквартирний будинок. Біля нього горять авто. Інформація про постраждалих уточнюється», – заявив він.

Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов спершу повідомив про трьох постраждалих, згодом уточнив, що їхня кількість зросла до шести.

Читайте також: Нічна атака Росії: у Харкові дрон влучив у АЗС

«Лікарі екстреної медичної допомоги працюють на місці влучань ворожих БпЛА, надаючи допомогу постраждалим», – додав Синєгубов.

Раніше місцева влада закликала харків’ян лишатися в укриттях.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Прокудін: житель Херсонщини помер внаслідок підриву на міні

Мирний житель Бериславського району загинув внаслідок підриву на міні, повідомив голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін увечері 2 травня.

Як уточнив голова області, 47-річний чоловік підірвався на вибухонебезпечному предметі в полі поблизу села Саблуківка.

«Він зазнав важких поранень і, на жаль, помер дорогою до лікарні. Щирі співчуття рідним загиблого», – заявив Прокудін.

Читайте також: На Сумщині на міні підірвався 13-річний хлопець, його стан стабільно тяжкий – ОВА

На початку квітня Державна служба з надзвичайних ситуацій повідомила, що з лютого 2022 року через вибухонебезпечні предмети в Україні загинули 336 людей, з них 18 дітей. Поранень зазнали 825 людей, з них 92 дитини. За даними рятувальників, близько 139 тисяч квадратних кілометрів (23% від загальної площі України) є потенційно небезпечними.

Янукович, Медведчук і збитки. Російські фірми почали відмовлятися від шахт на окупованому Донбасі

Російські компанії відмовляються від вугільних шахт на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, які раніше отримали в оренду. Формальними причинами називають нерентабельність через падіння цін на вугілля на світових ринках, а також необхідність значних інвестицій. Однак є і інші, пов'язані з колишнім президентом Віктором Януковичем та підозрюваним у держзраді Віктором Медведчуком. Чому російські фірми відмовляються від активів на окупованому Донбасі – розбирались Кавказ.Реалії (проєкт Російської служби Радіо Свобода).

Передача вугільних шахт інвесторам почалася у 2024 році.

Першою на окуповані території Донбасу зайшла московська промислова група «Родина» – акціонерному товариству на умовах оренди передали шахту «Білоріченська», однойменну збагачувальну фабрику і Краснодонське вантажно-транспортне управління в Луганській області.

На процедурі підписання договору оренди у січні виступив акціонер компанії Олександр Клименко – він заявив про зобов’язання видати «мільйонну тонну вугілля цієї шахти протягом наступного року» і «забезпечити гідні зарплати» працівникам.

У лютому п’ять шахт – «Самсонівську-Західну», «Должанську-Капітальну», «Комсомольську», шахти імені Вахрушева та імені Фрунзе – передали ростовській фірмі «Донське вугілля». Разом із ними компанія отримала контроль над Краснодонським і Ровеньківським ремонтно-механічними заводами і трьома збагачувальними фабриками: «Самсонівською», «Свердловською» та «Вахрушевською». «Міністр енергетики» окупаційної адміністрації Луганської області Денис Ярош тоді розповів, що схему передачі активів інвесторам навесні 2023 року схвалив лідер РФ Володимир Путін, а з серпня того ж року ростовський торговий дім почав аудит луганських підприємств.

Далі читайте тут

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG