Із першими оголошеннями про надання Україні американських винищувачів F-16 у 2023 році стало очевидно, що підготовка пілотів триває надто довго, щоб одразу підсилити українські Повітряні сили. Як відповідь на цей виклик на вихідних президенти України та Чехії оголосили про відкриття спільної школи, яка тренуватиме пілотів для F-16. Імовірно, в майбутньому це дозволить українським пілотам пересідати на американські літаки невдовзі після їхнього надходження в Україну.
«Очевидно через безпекові причини ми не можемо створити таку базу в Україні, бо російські удари щодня тривають, і тому ми працюємо з партнерами, щоб такі школи змогли відкритися за межами України», – зазначив президент України Володимир Зеленський під час спільної з чеським президентом Петром Павелом у Празі 4 квітня.
Разом із партнерами по «коаліції охочих» займатимемося навчанням українських пілотів на винищувачах F-16 і L-39Петр Фіала
Наступного дня чеський прем’єр Петр Фіала оприлюднив деталі про те, як саме можуть відбуватися такі навчання українських пілотів.
«Ми домовилися, що разом із партнерами по «коаліції охочих» займатимемося навчанням українських пілотів на винищувачах F-16 і L-39», – сказав Фіала.
Втім, достеменно невідомо, на якій стадії нині переговори про запуск школи та чи здатна вона покрити потребу ЗСУ у нових пілотах. Радіо Свобода розповідає, що відомо про школу F-16 станом на зараз.
Де і як тренуватимуть пілотів?
Володимир Зеленський наголосив, що відкриття чесько-української школи пілотів відбуватиметься в межах розвитку авіаційної коаліції – ініціативи України та її західних партнерів для передачі на потреби ЗСУ винищувачів західного зразка.
За словами міністра оборони Чехії Яни Чернохової, армія країни вже зараз готова брати участь у підготовці українських пілотів, про що вона сказала у коментарі виданню Seznam Zprávy.
«У нас є тренажери в державній компанії LOM, і ми пропонуємо їх для навчання», – сказала посадовиця.
Інше джерело, знайоме з ситуацією, підтвердило редакції Seznam Zprávy, що переговори про залучення компанії LOM до підготовки українських пілотів ведуться вже деякий час. Крім тренажерів, вони могли б використовувати, наприклад, навчально-бойові літаки L-39 «Альбатрос», про які згадав голова уряду Фіала.
Як зазначив у коментарі Радіо Свобода полковник у відставці Зденек Петраш, який нині працює аналітиком в Університеті оборони у Брно, літаки типу L-39 не дозволять повною мірою опанувати винищувач 4-го покоління F-16. Якщо ж використовувати самі F-16, які вже виділили для ЗСУ, то постає інша проблема – брак чеських інструкторів.
«[У Чехії літаки] JAS-39 Gripen є єдиною платформою, яка використовується для національної протиповітряної оборони, місій НАТО з патрулювання повітряного простору, а також для підтримки Інтегрованої системи протиповітряної і протиракетної оборони НАТО... З цієї причини особовий склад Збройних сил Чехії наразі має лише обмежені можливості для проведення інтенсивної та систематичної підготовки українських пілотів на F-16», – пояснює у коментарі Радіо Свобода Петраш.
Втім, Чехія може надати власну інфраструктуру для тренувань, які можуть проводити інструктори з інших країн НАТО, додав експерт.
Чеський прем’єр Петр Фіала також зазначив, що навчання у межах «коаліції охочих» можуть відбуватися, наприклад, у місті Намешть над Ославою, де розташований військовий аеропорт.
За словами Зденека Петраша, для тренувань українських пілотів чеські збройні сили можуть також запропонувати сучасний Центр льотної підготовки на військовій авіабазі у Пардубіце.
На пресконференції із Фіалою Володимир Зеленський не назвав часових рамок, але зазначив, що партнери готові «якнайшвидше втілювати цей проєкт у життя».
Скільки пілотів F-16 необхідно навчити?
Сьогодні українські пілоти проходять тренування на винищувачах F-16 у декількох країнах, зокрема, у Великій Британії, США, Румунії та Данії. Точної кількості підготовлених пілотів не повідомляють з міркувань безпеки, однак відомо, що 14 пілотів розпочали тренування у Румунії.
Рік тому повідомлялося про завершення підготовки перших українських пілотів на базі Військово-повітряної гвардії США в Тусоні, Аризона.
За даними Wall Street Journal, які видання навело наприкінці 2024 року, усього близько десятка українських пілотів закінчили тренування. Західний чиновник у розмові із виданням заявив, що деякі пілоти, які почали навчання в Данії, не завершили програму.
Втім, проблема не лише у пропускній здатності тренувальних центрів та швидкості навчання українських військових, деяким з яких бракує досвіду пілотування схожих винищувачів, як-от Міг-29, а також навичок володіння англійською. А також і в повільних темпах поставок літаків.
Влада України від початку повномасштабного вторгнення Росії просила Захід надати сучасні винищувачі F-16. У 2023 році кілька країн за згодою США ухвалили рішення передати Києву такі літаки. Про прибуття перших винищувачів F-16 стало відомо на початку серпня 2024 року – їх показали під час урочистостей до Дня Повітряних сил ЗСУ.
За інформацією The Economist, Україна отримала 10 з обіцяних 79 літаків. Два з них, імовірно, були втрачені.
Нещодавно українська влада підтвердила загибель другого пілота, який виконував завдання на винищувачі F-16. Про загибель Павла Іванова 12 квітня повідомили Повітряні сили ЗСУ.
«Усі обставини трагедії встановлює міжвідомча комісія, яка вже розпочала свою роботу», – йдеться в пості.
У повідомленні Повітряних сил йдеться, що він «загинув у бою».
Українська служба BBC з посиланням на джерела виступила з твердженням, що літак Іванова, імовірно, був збитий російською ракетою. Так званий «дружній вогонь», тобто, те, що F-16 збила українська ППО, джерело виключило.
Перший винищувач F-16 розбився 26 серпня 2024 року. Тоді загинув льотчик Олексій Месь. ЗСУ повідомили, що літак розбився під час відбиття російського комбінованого ракетно-авіаційного удару.
Українська служба Голосу Америки писала з посиланням на джерело, що серед причин катастрофи слідчі розглядали «дружній вогонь» українських ППО, технічну несправність і помилку пілота.
Форум