Через рік після відставки Сергія Шойгу з посади міністра оборони Росії компанії, пов'язані з його родиною, продовжують заробляти на військових проєктах: беруть участь в організації виставкового форуму «Армія», надають санітарні та інженерні послуги головному храму Міноборони в Підмосков'ї (храм Російської православної церкви (РПЦ)). Спільно з сім'єю Шойгу в цьому бізнесі бере участь сім'я великого російського бізнесмена Андрія Бокарєва, тісно пов'язаного з російською «оборонкою», самим Шойгу, а в минулому, за версією ЗМІ, – ще й із Ізмайлівським організованим злочинним угрупованням (ОЗУ). Поки що Бокарєву вдається не лише уникнути санкцій Євросоюзу, а й зберегти свій європейський бізнес та елітну нерухомість. Про це інформує проєкт розслідувань «Система» (проєкт телеканалу «Настоящее время» та російської служби Радіо Свобода)
А форум за розкладом
У серпні 2025 року у підмосковному місті Кубинка пройде військово-технічний виставковий форум Міністерства оборони Росії «Армія-2025».
Форум проводиться щорічно з 2015 року: на ньому демонструють продукцію оборонно-промислового комплексу РФ, укладають збройні контракти на сотні мільярдів рублів. А до початку масштабної війни Росії проти України на форумі «Армія» навіть проходили кіберспортивні турніри з Dota 2 і World of Tanks.
Усі останні 10 років виставковим оператором форуму виступає фірма «МКВ», яка спеціалізується на проведенні виставок і тісно пов'язана з Іриною Шойгу, дружиною ексміністра оборони Росії. Сергій Шойгу вже рік як був звільнений з посади міністра оброни РФ, але, судячи з інформації на сайті форуму «Армія», оператором заходу в 2025 році, як і раніше, залишається «МКВ».
Держконтракт із Міноборони Росії на проведення форуму «Армія» – засекречений, як і, ймовірно, більшість інших контрактів «МКВ»: наприклад, у 2024 році фірма показала свій рекордний виторг у 2,5 млрд російських рублів ($27 млн), тоді як у публічному доступі є інформація про державні контракти на загальну суму лише в 19,8 мільйона рублів ($213 тисяч) за той самий рік. Компанія на своєму сайті зазначає, що одне з її основних завдань – «надання різноманітного сприяння органам влади».
Загалом після 2022 року виручка «МКВ» тільки зростає, щорічно перевищуючи цифру в 1,5 млрд рублів.
Часткою 25% у «МКВ» володіє Євген Андріанов, який багато років працював під керівництвом Ірини Шойгу. Ще одним співвласником «МКВ» виступає фірма «Бассета». Ця компанія тісно пов'язана із близьким до Шойгу мільярдером Андрієм Бокарєвим, встановила «Система».
Співвласниками «Бассети» у різний час були одразу кілька компаній та людей, які працювали в структурах Андрія Бокарєва, випливає з даних комерційного реєстру. А наприкінці 2024 року одноосібним власником «Бассети» стала Марія Андріївна Бокарєва. Це дочка бізнесмена, підтвердило «Системі» джерело з доступом до баз персональних даних.
Непрямі підтвердження цього можна знайти і у відкритих джерелах. 31-річна випускниця факультету психології МДУ в 2021 році отримувала дохід в АТ «Трансмашхолдин» (Бокарєв – ексспіввласник), а також користувалася тим же елітним автомобільним номером, що і сам Андрій Бокарєв, що випливає з витоку інформації з баз Державної інспекції безпеки дорожнього руху (ДІБДР).
Крім цього, в соцмережах Марії Бокарєвої є фото з геотегом: Раматюель, Chemin de Val de Rian. Через французьку фірму SCI Serenity Capital Андрій Бокарєв володіє елітною нерухомістю в комуні Раматюель неподалік Сен-Тропе на Лазурному узбережжі: кілька вілл оцінюються в 26 млн євро і розташовані на тій самій ділянці, де відзначилася Марія.
У січні 2025 року «МКВ» потрапила під санкції США. Євген Андріанов, Марія Бокарєва та компанія «Бассета» не входять до санкційних списків.
Хто ще входить до складу співвласників «МКВ»?
Після 2022 року в комерційних реєстрах прихована інформація про те, хто, крім Андріанова та «Бассети» (50% акцій на двох) володіє рештою 50% компанії «МКВ». Приховування такої інформації – поширена практика через ризик закордонних санкцій, якою почали активно користуватись російські юридичні особи після початку масштабної війни Росії проти України. Проте ще наприкінці 2021 року у списку співвласників «МКВ» значилися концерн «Калашников» та оборонний «Промзв'язокбанк».
Не «Армією» єдиною
Сім'ї Шойгу та Бокарєва спільно заробляють на піар-проєктах російської армії не лише за допомогою самої фірми «МКВ», а й її «дочірньої» структури.
Починаючи з середини 2022 року, Євген Андріанов, а також фірми «МКВ» та «Бассета», спільно володіють компанією «УК БСМ», яка займається управлінням об'єктами нерухомості та надає виставкові площі. «УК БСМ», як і «МКВ», – акредитований партнер та підрядник виставкового центру «Патріот» Міноборони Росії, в рамках якого і проводиться форум «Армія»: «УК БСМ» займається у виставковому центрі організацією конференц-залів та переговорів, будівництвом стендів, кейтерингом.
Серед клієнтів «УК БСМ» також значаться: головний храм Міноборони Росії в Підмосков'ї, для якого фірма проводить санітарне та технічне обслуговування, та два об'єкти в Кронштадті (острів у Петербурзі) – музейно-історичний парк «Кронштадт» та виставковий центр Музею військово-морської слави.
Парк та виставковий центр – вотчина дочки ексміністра оборони Ксенії Шойгу: саме вона займається культурним кластером «Острів фортів», до якого належать ці об'єкти. Ксенія Шойгу відповідає у кластері за «залучення та розподіл коштів», писали «Відкриті медіа».
Виторг «УК БСМ», як і виручка «материнської» компанії «МКВ», помітно зріс після початку масштабної війни проти України: якщо в 2021 році вона склала 228 млн рублів($3,1 млн), то 2023-го, 2024-го перевищила 1 і 1,3 млрд рублів відповідно ($11,9 млн і $14 млн).
Такі держконтракти, де член сім'ї міністра самостійно або через довірені особи укладає контракт із самим військовим міністерством, – потрапляють у категорію угод із ознаками конфлікту інтересів, вважає незалежний антикорупційний експерт Ілля Шуманов.
«Це стосується очевидно і контрактів, пов'язаних з піаром, проведенням заходів, – продовжує Шуманов. – У країні з нормальною системою поділу влади та антикорупційною політикою така схема заробітку вже могла б бути приводом для проведення розслідування. При цьому зараз, коли Шойгу перестав бути військовим міністром, його вже неможливо усунути з нової посади [секретаря Ради безпеки РФ], наприклад, «у зв'язку із втратою довіри».
Участь сім'ї Андрія Бокарєва у схемі заробітку через фірми «МКВ» та «УК БСМ» підтверджує докази, наведені у санкційному обґрунтуванні влади США, де наголошується на тісних зв'язках підприємця із Сергієм Шойгу, вважає Шуманов.
Євген Адріанов, Марія Бокарєва та Ксенія Шойгу не відповіли на запитання «Системи».
Як Андрій Бокарєв пов'язаний із Шойгу, «оборонкою» та ОЗУ
Після початку масштабної війни проти України Андрій Бокарєв перестав бути одним із контролюючих бенефіціарів і вийшов із ради директорів своїх найбільших активів: ВАТ УГМК, АТ «УК «Кузбассрозрізвугілля», АТ «Трансмашхолдинг». Незважаючи на це, 2022 року Бокарєв потрапив під санкції Великої Британії, 2023 року – під санкції США.
За даними Мінфіну США, АТ «Трансмашхолдинг» бере участь у виробництві військової техніки. А через АТ «Колом'янський завод» Бокарєв та його старший бізнес-партнер Іскандер Махмудов постачали дизельні двигуни для бойових кораблів Міноборони, повідомляв у 2022 році журналіст Сергій Єжов із посиланням на звітність самого заводу.
До 2017 року Бокарєв та Махмудов спільно з нинішнім заступником міністра оборони Олексієм Криворучком володіли збройовим концерном «Калашников». У Андрія Бокарєва є особисті та ділові зв'язки із сім'єю голови «Ростеху» Сергія Чемезова (держкорпорація також виробляє військову продукцію).
Крім цього, Бокарєва неодноразово помічали з Ксенією Шойгу, донькою колишнього міністра оборони: то на святковому заході, то в одному бізнес-джеті, який виконував рейс із Дубаю до Москви.
В обґрунтуванні санкцій Мінфін США вказує на те, що Бокарєв може бути пов'язаний з організованою злочинністю. У 90-х і на початку «нульових» він і його старший бізнес-партнер Іскандер Махмудов через свої бізнес-структури могли займатися «відмиванням» кримінальних грошей Ізмайлівського злочинного угруповання, писав The Insider з посиланням на дані Інтерполу. Сам Бокарєв публічно не коментував цю інформацію.
На момент публікації матеріалу Бокарєв та Махмудов уникли санкцій Євросоюзу: раніше латвійські ЗМІ повідомляли, що заходи проти обох бізнесменів блокує Угорщина. Відомо, що Бокарєв та Махмудов ведуть бізнес у Латвії: контролюють Ризький машинобудівний завод (RER). У 2024 році підприємство отримало 1,25 млн євро з єврофондів.
Бокарєв продовжує володіти елітною нерухомістю у Франції.
Андрій Бокарєв не відповів на запитання «Системи» щодо його ймовірного залучення до схеми заробітку фірм «МКВ» та «УК БСМ» на проєктах Міноборони Росії.
Ви можете анонімно поділитися інформацією із «Системою» (проєкт телеканалу «Настоящее время» та російської служби Радіо Свобода).