США та Україна підписали декларацію про співпрацю в сфері надання кредитних гарантій в обсязі двох мільярдів доларів. Публічно документ підписали міністр фінансів України Наталія Яресько та міністр фінансів США Джейкоб Джозеф Лью. Раніше надати Україні кредити у розмірі 1,8 мільярда євро погодилися і міністри фінансів ЄС. Втім, чим більше грошей Україні дають, тим більше потрібно контролювати їхнє використання, кажуть експерти.
28 січня з офіційним візитом до Києва прибув міністр фінансів США Джейкоб Джозеф Лью і з самого ранку разом зі своїм українським колегою міністром фінансів України Наталією Яресько він підписав декларацію про співпрацю щодо надання кредитних гарантій в обсязі двох мільярдів доларів і пообіцяв виділили додатково ще один.
Your browser doesn’t support HTML5
Яресько і Лью підписали кредитні гарантії для України на 2 мільярди доларів
Загальний пакет підтримки становитиме 3 мільярди доларів у разі, якщо уряд України продовжить реалізовувати реформиДжейкоб Джозеф Лью
«Разом зі Світовим банком, МВФ, ЄС та іншими партнерами ми у 2014 році надали необхідну допомогу і готові і надалі це робити. Уряд продовжує шлях реформ, і ці зусилля заслуговують на підтримку. У зв’язку з цим ми запропонуємо Конгресу США виділити Україні додатково 1 мільярд доларів, і загальний пакет підтримки становитиме 3 мільярди доларів у разі, якщо уряд України продовжить реалізовувати реформи», – сказав під час свого виступу у Кабміні американський міністр.
Your browser doesn’t support HTML5
Яценюк зустрівся з міністром фінансів США
Більше грошей – більше контролю
Наголос на впровадженні реформ міністр фінансів США зробив не даремно, адже це головна умова надання Україні таких необхідних коштів. Тут діє принцип «more for more»: чим більше держава виконує умов із першочергового переліку – тим більше грошей надалі отримує. Втім, у цьому експерт Реанімаційного пакету реформ Марія Голуб вбачає ще одну взаємозалежність: чим більше грошей, тим більше контролю потрібно за їхнім використанням, каже вона.
Була хороша ідея запровадити громадську ініціативу з моніторингу використання цих коштівМарія Голуб
«Була хороша ідея запровадити громадську ініціативу з моніторингу використання цих коштів, щоб громадські експерти могли мати доступ до документів чи могли б бути присутніми під час переговорів, коли укладаються угоди і контролювати корупційну складову, яка може бути. На жаль, мусимо констатувати, що не всі речі є прозорими», – каже Голуб.
Експерт нагадує, що гроші від МВФ, Світового банку, ЄЄ чи уряду США не подарунок, а все-таки кредит із відсотками, які доведеться рано чи пізно погасити.
За оцінками, які наводить британський тижневик The Economist Україна потребує фінансування на понад 20 мільярдів доларів, у той час, як Арсеній Яценюк озвучував цифру в 15 мільярдів. Наразі лише від МВФ український уряд вже отримав близько 9 мільярдів доларів.
А от повністю погасити всі чинні внутрішні та зовнішні кредити Україна повинна через 26 років, у 2040 році. Згідно з графіком прогнозних платежів Мінфіну, найбільше навантаження – 75% платежів – припадають на перші 5 років – з 2014 по 2018 роки.