Алесь Пілецький
У Мінську, столиці Білорусі, співробітники Палацу дітей та юнацтва Владислав Соколовський та Кирило Галанов увечері 6 серпня увімкнули пісню Віктора Цоя «Перемен», перервавши виступ баяніста Віталія Воронка. Після цього чоловіки підняли руки з білими стрічками. Їхній вчинок люди зустріли оваціями та оплесками. Пізніше чоловіків затримали. 7 серпня над затриманими розпочався суд. Звукорежисерів звинуватили у дрібному хуліганстві та непокорі міліції.
Після того, як Владислав Соколовський та Кирило Галанов 6 серпня увімкнули пісню Віктора Цоя «Перемен», голова Центральної районної адміністрації сам вимкнув обладнання, а звукорежисерам наказав іти геть. Чоловіки деякий час були біля кінотеатру «Київ», після чого вони пішли. Стало відомо пізно ввечері, що їх затримали.
«Після того, як вони пішли з Київського скверу, хлопці зайшли до магазину, – розповів Білоруській редакції Радіо Свобода свідок затримання Соколовського та Галанова, який прийшов до суду вранці 7 серпня. – У магазині помітили, що за ними вже спостерігають. Вийшли, пішли у напрямку вулиці Хоружей. Стеження не припинялося. А на перехресті, біля магазину «Мілавіца», обох хлопців затримали та відвезли». За словами очевидця, все це сталося близько 20:30.
Суд
Судовий процес 7 серпня відбувався по скайпу в Центральному районному суді Мінська. Кирила Галанова судили в той же час, що і Владислава Соколовського, судові процеси проходили одночасно на різних поверхах будівлі суду. Обвинувачених до суду не привезли.
«6 серпня приблизно о 19:00, опинившись на вулиці Кальварійській у присутності великої кількості людей, він свідомо зірвав запланований святковий концерт, – йдеться у першому протоколі, складеному на Галанова. – Увімкнув музичну композицію, яка не відповідала формату заходу. На зауваження він не реагував. Чим проявив очевидну неповагу до суспільства».
Згідно з іншим повідомленням, Кирило Галанов під час затримання чинив непокору працівникам міліції.
«Намагався втекти, – озвучила протокол суддя. – Хапався за форму».
Кирило Галанов погодився з першим протоколом, назвавши зміст другого брехнею.
«Я працював на заході біля кінотеатру «Київ», – заявив Кирило Галанов у суді. – Ставили звук. Там був захід, організований для того, щоб зірвати мітинг Світлани Тихановської (кандидатки на посаду президента Білорусі – ред.). Мені було це максимально неприємно. Про це я повідомив керівництву Палацу молоді. Я зателефонував директору особисто і від нас двох сказав, що я не хочу там працювати. Що можу дотерпіти один день, але потім хочу взяти відпустку за свій рахунок. Або звільнитися взагалі. Директорка попросила почекати, не гарячкувати. Для мене не проблема працювати, я можу працювати цілими днями. Для мене проблема – такими брудними речами займатися».
За словами Кирила Галанова, він та його партнер завантажили пісню гурту «Кіно» з інтернету.
«Завантажили, чекаючи зручного моменту, щоб увімкнути її, – сказав Галанов у суді. – За нашими особистими переконаннями, ми повинні були бути серед людей, які прийшли туди. Не серед організаторів. Коли ми ввімкнули пісню, ніхто з людей не просив її вимкнути, коментарів не було. Потім люди в костюмах з’явились і не попросили вимкнути музику, а почали витягувати шнури з обладнання ... Я зізнаюсь, що займався хуліганством. Але хуліганством я займався таким чином, що взяв участь у організації офіційного заходу».
Під час своїх свідчень Кирило Галанов ще раз сказав, що під час затримання він не чинив опору. Вирок у справі Галанова буде оголошений пізніше.
Вибори у Білорусі: нові дані після реєстрації кандидатів
- Шості вибори в історії незалежної Білорусі
- Відбудуться 9 серпня 2020 року;
- ЦВК Білорусі зареєструвала 15 ініціативних груп зі збору підписів із 55 заявок;
- 14 липня ЦВК Білорусі зареєструвала Олександра Лукашенка, Світлану Тихановську, Ганну Конопацьку, Андрія Дмитрієва та Сергія Черечня кандидатами у президенти.
Зліва направо: Андрій Дмитрієв, Ганна Конопацька, Олександр Лукашенко, Світлана Тихановська, Сергій Черечень
- Люди в багатьох містах Білорусі вийшли на вулиці ввечері 14 липня після того, як Центрвиборчком відмовився зареєструвати кандидатами Віктора Бабарика та Валерія Цепкала, яких називають найреальнішими конкурентами Олександра Лукашенка.
Віктор Бабарико (зліва) та Валерій Цепкало
- З початку виборчої кампанії правозахисники нарахували понад 700 затриманих: учасників «ланцюгів солідарності», членів ініціативних груп, активістів, політиків, блогерів, журналістів та просто перехожих на вулицях. 129 людей були покарані адміністративними арештами, 252 оштрафовані.
- Головного опозиційного політика Миколу Статкевича, як й інших його колег по опозиції, не допустили до збору підписів;
- 65-річний Олександр Лукашенко керує країною беззмінно вже майже 26 років;
- Окрім перших виборів 1994 року, на яких переміг Лукашенко, жодні інші на міжнародному рівні не були визнані вільними і справедливими (2001, 2006, 2010, 2015 роки).
За матеріалами Білоруської редакції Радіо Свобода