Розслідування Голосу Америки виявило, що деякі африканські країни свідомо сприяють російській програмі заманювання робочої сили на виробництва, що працюють на війну проти України.
Як працює ця програма, і що обіцяють тим, хто готовий поїхати в Росію?
Вебсайт російської програми «Алабуга старт» (Алабуга – це татарська назва Єлабуги, індустріального парку – ред.) зображує красиві перспективи життя для африканських жінок в російському Татарстані. Хоча на сайті не вказується, що він адресований саме жінкам, але саме вони присутні в усіх рекламних роликах.
В одному з відео, темношкіра жінка прибуває в Алабугу і починає роботу в ресторані, де зустрічає молодого російського чоловіка. В кінці відео вона повертається в ресторан вже як його вагітна дружина.
В інших рекламних роликах учасники працюють на будівництві, прибиранні та складських роботах, а також навчаються та займаються спортом зі своїми друзями.
Скріншот з вебсайту, який пропонує іноземцям роботу в російському Татарстані
Вербування під фальшивими приводами
Як повідомляє російське незалежне видання Protokol, програма спеціально націлена на молодих жінок, оскільки її організатори вважають, що молоді чоловіки з Африки «можуть бути занадто агресивними та небезпечними».
Як вважає Максим Матусевич, експерт з російсько-африканських відносин мотивацію для африканців приїхати в Росію легко зрозуміти.
«Багато з цих країн мають дуже високий рівень безробіття. Росія пропонує їм привабливо упаковані та привабливо продані робочі пропозиції».
Утім Росія свідомо не розповідає усю правду, каже Девід Олбрайт, засновник Інституту науки і міжнародної безпеки та автор звіту, що викриває програму, яка експлуатує молодих жінок.
«Заявники не знали, що вони працюватимуть по суті в компанії, яка перебуває під санкціями США та Європи, виробляючи безпілотники, які використовуються для руйнувань українських цивільних цілей... І тому в цьому сенсі вони є співучасниками злочину, міжнародного злочину...», – сказав Олбрайт в коментарі Голосу Америки.
Олбрайт наголошує, що на заводі виготовляють саме іранські дрони Shahed-136.
У першій половині 2023 року близько 100 студентів Alabuga Polytech їздили до Тегерана на двомісячне навчання з виробництва дронів, вказувало розслідування The Washington Post.
Український військовий оглядає збитий запущений Росією безпілотник Shahed-136 ( «Герань-2») із термобаричним зарядом. 14 листопада 2024 року
Співпраця із африканськими урядами
Олбрайт стверджує, що представники «Алабуги» нещодавно відвідали Сьєрра-Леоне, Замбію та Мадагаскар, підписавши меморандуми про співпрацю з місцевими організаціями. Ці зв'язки, як він вважає сигналізують про потенційне розширення зусиль з вербування.
Голос Америки виявив, що деякі африканські уряди є свідомими партнерами «Алабуги». Зокрема, про набір за програмою «Алабуга старт» є оголошення на сайті міносвіти Нігерії. Схожі повідомлення розміщені на урядових сайтах Уганди, Малі та Буркіна-Фасо та в азійському Бангладеші.
Голос Америки звернувся за офіційними коментарями до урядів Уганди, Руанди, Кенії, Південного Судану, Сьєрра-Леоне, Ефіопії та Нігерії, а також до посольства Росії у Вашингтоні. Але жодної відповіді журналісти не отримали.
Відомо, що до того, як залучати іноземців на виробництво дронів керівництво індустріального парку використовувало російських студентів та старшокласників.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Дрони-приманки Росії: де виготовляють і з якою метою? (розслідування) ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Іранці хочуть запустити виробництво холодильників у російській Алабузі, де збирають «Шахеди» ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Обвал рубля: економіка Росії продовжує втрачати стійкість