У Чечні збанкрутілий ще у 2019 році завод «Чеченавто» перезапустили – він почав постачати Росгвардії так звані «джихад-мобілі». На четвертий рік повномасштабної війни Росії проти України підприємство вже звітує про мільярдні виторги. Кадиров навіть обговорює постачання продукції «Чеченавто» в іще одне федеральне відомство – МНС. Що стоїть за «відродженням» автомобільної промисловості Чечні – розбирались Кавказ.Реалії (проєкт російської служби Радіо Свобода).
9 квітня у Грозному, столиці Чечні, зустрічали заступника очільника МНС РФ Романа Куриніна. Після покладання квітів до меморіалу Ахмату Кадирову та пам’ятника загиблим під час виконання службових обов'язків чеченським рятувальникам міністра у супроводі глави республіканського МНС Аліхана Цакаєва та міністра охорони здоров’я Чечні Адама Алханова відвезли в Аргун.
На розташованому там заводі «Чеченавто» з Куриніним обговорювали можливості «запуску проєкту, що дозволяє збирати аварійно-рятувальний транспорт», – відзвітував за підсумками візиту Кадиров.
Про жодні конкретні домовленості ані в МНС, ані в уряді Чечні після цього не оголошувалося. Втім, наприкінці того ж місяця до республіки прибув уже особисто глава федерального відомства Олександр Курєнков. Програма розпочалася з урочистого відкриття пожежного потяга імені Ахмата Кадирова з платформи в Гудермесі – у візиті цього разу брав участь глава Чечні Рамзан Кадиров. Незмінним залишилося відвідування заводу «Чеченавто» в Аргуні.
Лідер РФ Володимир Путін та лідер Чечні Рамзан Кадиров під час зустрічі у Москві, 7 травня 2025 року
Там Курєнкову представили три дослідні зразки зібраних у Чечні пожежних машин. Із сюжету чеченського держтелеканалу «Грозний» видно, що інтересу вони у Курєнкова не викликали: він швидко дякує гендиректору заводу Магамеду Таймасханову після того, як на запитання про контроль якості збирання той пояснює, що її проводять у Чечні. Потім Курєнков пояснює, що три автомобілі створено на базі МАЗ – у той час як відомство готове працювати з КАМАЗ. Машини врешті передали республіканському МНС.
Через три дні після візиту Курєнкова заступник гендиректора компанії Джамалдін Чатаєв в інтерв’ю чеченським ЗМІ зізнався, що техніку передано «на випробування», але жодних держконтрактів на її постачання укладено не було.
Розширити список замовників заводу «Чеченавто» влада Чечні намагається не вперше. У своєму сучасному вигляді підприємство відкрилося у 2008 році на базі колишнього заводу «Піщемаш» в Аргуні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кадиров може покинути Чечню. Що буде, якщо з Путіним чи Кадировим щось трапиться?Два роки потому там почали збирати седани LADA Priora з грандіозними планами випуску 50 тисяч автомобілів на рік. Вісім років потому виробництво не вдалося наростити і до 6 тисяч машин, а у 2019 році дистриб’ютор заводу подав заяву про банкрутство через борги на 100 мільйонів рублів.
«З 2020 року і до початку повномасштабного вторгнення в Україну «Чеченавто» перебувало у стані стагнації: виторг не перевищував 1 млрд рублів, підприємство перебувало якщо не в передбанкрутному стані, то точно не в найкращій економічній формі», – зазначає експерт у галузі протидії корупції Ілля Шуманов. – Це був типовий збитковий регіональний завод без стратегічних перспектив, навіть із початком війни у 2022 році пожвавлення як такого не відбулося: показники залишалися млявими, а рентабельність – нульовою».
Не здобувши успіху на вільному ринку, «Чеченавто» перейшов на держконтракти. Замовником стала Росгвардія. У червні 2020 року Південний центр матеріально-технічного забезпечення відомства уклав із дочірньою компанією заводу «Чаборз» контракт на 4 мільйони рублів – за ним мали поставити всюдиходи типу багі. Наступного року сума контрактів на їх постачання Росгвардії зросла до 9,3 млн рублів. Саме ці вироблені «Чаборзом» багі у 2023 році назвуть «джихад-машинами».
«Бойові багі» «Чаборз М-3» від «Чеченавто» на території Російського університету спецназу в Гудермесі, Чечня, РФ, 1 жовтня 2018 року
Обсяги контрактів заводу з Росгвардією після 2021 року не піддаються підрахунку – усі закупівлі силових відомств засекретили з початку 2022-го. Втім, за словами заступника директора компанії Джамалдіна Чатаєва, співпраця відтоді пішла вгору: до 2025 року підприємство стало єдиним постачальником техніки для потреб Росгвардії.
«У 2023 році, на тлі появи військових замовлень – ймовірно, від Росгвардії – завод демонструє різкий ріст виторгу до 4,6 млрд рублів. Але це зростання йде «вхолосту»: чистий прибуток становить усього 12 млн рублів – мізерна величина для такого обороту і явний «червоний прапор». Боргове навантаження при цьому різко зростає. Усе свідчить про те, що підприємство працює на межі, не розвиваючись, а лише переробляючи обсяги держконтракту», – пояснює Шуманов.
З листопада 2023 року «Чеченавто» налагодив випуск автомобілів УАЗ і ГАЗ, модифікованих для військових цілей – їх розробили в МДТУ імені Баумана, а збиранню машин співробітників чеченського підприємства навчали в Білорусі.
Тоді ж керівництво підприємства почало нарощувати робочу силу: спочатку – за рахунок ув’язнених, згодом – за рахунок прийнятих республікою палестинських біженців.
Вантажні Газель Next на території «Чеченавто» , 28 березня 2023 року
Очевидного успіху за цими напрямами досягти не вдалося: з 300 співробітників на «Чеченавто», за словами заступника гендиректора Чатаєва, зараз працює 15 ув’язнених і 8 палестинців, що не становить і десятої частки від загальної чисельності персоналу. Сам персонал з 2020 року збільшився на чверть: із 198 до 261 за даними на кінець 2024 року.
Хайп і гроші
У 2024 році підприємство, на перший погляд, продовжує зростати. Виторг «Чеченавто» зріс із 4,6 млрд до 7,7 млрд рублів. Загальні активи за рік піднялися в два з половиною рази – з 767 млн до 1,9 млрд. Важливим драйвером зростання став держконтракт із Мінпромторгом вартістю 1,5 млрд рублів – на виробництво 356 «джихад-мобілів» з метою їх подальшої передачі на фронт.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Десятки родичів голови Чечні Кадирова – при владі. Оновлений список«Виторг у 7,7 млрд рублів – уже рівень великого федерального підрядника. Але чистий прибуток – усього 1,5 млн рублів, що становить менше 0,02% від виторгу. Це означає, що підприємство перевантажене замовленнями, але не генерує доходу. Модель проста: не виробництво, а освоєння бюджетів. Практично вся діяльність заводу – це реалізація закритих і непрозорих держконтрактів, критично залежних від політичних зв’язків, передусім – від близькості Рамзана Кадирова до федерального центру», – підсумовує Шуманов.
Для Кадирова майже завжди важливі лише два чинники – хайп і гроші, зазначає вайнахський блогер, колишній прессекретар воюючого в обороні України чеченського батальйону імені Шейха Мансура Іслам Белокієв.
Модель проста: не виробництво, а освоєння бюджетівІлля Шуманов
«Так, примітивно, однак це його особливість. У цій ситуації Кадирову важливо показати, що автомобілі користуються попитом не лише в Чечні, не лише на картинках у зрежисованих репортажах, але й у реальному житті. І МНС – це справді та структура, яка могла б реально сприяти розвитку «Чеченавто»: як замовники, тестувальники й модернізатори», – зазначає він.
Втім, насправді за цим ховається виробництво, в якому «немає нічого свого» і все збирається з китайських компонентів. Для перетворення його на справжній чеченський автопром потрібні куди фундаментальніші перетворення – щонайменше розвиток профільної освіти та виховання інженерів-проєктувальників, продовжує Белокієв.
«Але такого завдання перед Кремлем і його маріонеткою Кадировим не стоїть. Для них важливий лише тимчасовий дешевий продукт. Навіщо забезпечувати довгостроковий розвиток галузі, коли можна замовити деталі й зібрати нашвидкуруч?» – підсумовує співрозмовник.
- Абсолютна більшість промислових підприємств Росії замінили обладнання, запчастини та складники, імпорт яких потрапив під санкції через російське вторгнення в Україну, китайськими аналогами. Це випливає з опитування Інституту Гайдара.
- У 2024 році Рамзан Кадиров заявив, що отримав електромобіль Tesla Cybertruck «від шанованого Ілона Маска», і пообіцяв відправити машину на війну в Україну. На опублікованих главою Чечні кадрах видно, що до «Кібертрака» приладнали кулемет. На відео Кадиров позує з ним, надівши на себе патронні стрічки. Після цього Маск заявив, що не дарував чеченській владі електромобіль Cybertruck.
- У лютому минулого року компанія «Чаборз» отримала грант 150 млн рублів на розробку нової моделі армійського всюдихода-багі. Співзасновник цієї компанії Олексій Чудан раніше був засновником так званого «Російського університету спецназу».