Азербайджан: прокуратура вимагає 12 років тюрми для журналіста Радіо Свобода. Він заперечує «політично мотивовані» звинувачення

Азербайджанський журналіст Фарід Мехралізада заявив про катування і сфабриковані звинувачення на тлі репресій проти ЗМІ в Азербайджані

Прокурори в Азербайджані 20 травня попросили суд засудити журналіста Фаріда Мехралізаду до 12 років позбавлення волі за звинуваченнями у контрабанді, які, за його словами, є політично мотивованими і безпосередньо пов’язаними з його критичними репортажами для азербайджанської служби Радіо Свобода.

Мехралізада – один із семи журналістів, яких судять за сфабрикованими, за їхніми словами, звинуваченнями. Прокурори також просили 12 років ув’язнення для Ульві Гасанлі, директора незалежного інформаційного агентства Abzas Media, і журналіста Хафіза Бабалі.

Обвинувачення вимагало 11 років позбавлення волі для чотирьох інших фігурантів цієї справи: Севінджа Вагіфкізі, Махаммада Кекалова, Наргіз Абсаламової та Ельнари Гасімової.

Наступне слухання у справі заплановане на 10 червня.

Читайте також: В Азербайджані ухвалили закон, який обмежує роботу незалежних ЗМІ

30-річний Мехралізада розповів, що під час арешту в травні 2024 року йому зав’язали очі, а потім відвезли в невідоме місце, перш ніж він потрапив до міського відділку поліції Баку, де, за його словами, на нього чинили фізичний і психологічний тиск, вимагаючи, щоб він розблокував свій телефон.

«Один із поліцейських сказав мені: «Ви молодий чоловік. Вам справді потрібен «Азадлик» (місцева назва Радіо Свобода – ред.)? Просто не висовуйтеся і живіть своїм життям», – сказав журналіст у свідченнях на попередньому засіданні суду. – Це показує, що мій арешт справді був пов’язаний з моїми статтями для Радіо Свобода».

До справи Мехралізади згодом були долучені додаткові звинувачення, включаючи незаконне підприємництво, ухилення від сплати податків, контрабанду і підробку документів, які він і його прихильники називають сфабрикованими.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «В Азербайджані немає цензури»: Алієв заперечив переслідування журналістів у країні

Журналіст заявив, що прокурори неправдиво стверджували, що він мав певну роль у незалежному інформаційному агентстві Abzas Media, яке зазнало тиску з боку влади.

Мехралізада наголосив, що його економічні аналізи часто критикували залежність Азербайджану від нафти й газу і ставили під сумнів офіційну статистику про безробіття й бідність.

Перебуваючи під вартою з моменту арешту минулого року, журналіст заявив суду, що його дитина народилася під час його перебування під вартою, і що він не міг побачитися зі своєю родиною.

Азербайджанська влада наполягає на тому, що в затриманні Мехралізади немає політичної мотивації, і що в Азербайджані нікого не утримують із політичних причин.

Однак правозахисні групи зазначають, що з листопада 2023 року приблизно 20 журналістів і громадських активістів були затримані за аналогічними звинуваченнями, семеро з них пов’язані з Abzas Media.

Правозахисні організації зазначають, що в азербайджанських в’язницях наразі утримують щонайменше 300 політичних в’язнів.

З моменту приходу до влади після смерті свого попередника й батька Гейдара Алієва у 2003 році, Ільгам Алієв зазнав критики через придушення інакомислення шляхом затримання журналістів, опозиційних діячів і активістів громадянського суспільства.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЄСПЛ ухвалив рішення на користь Азербайджанської служби Радіо Свобода