Сили оборони України продовжують зберігати військову присутність на Курщині та виконувати на цьому напрямку бойові завдання, йдеться у повідомленні Генерального штабу ЗСУ.
За даним ЗСУ, метою операції у Курській області є забезпечення «буферної зони» в прикордонних районах, щоб запобігти новій наступальній кампанії армії РФ на Сумському та Харківському напрямках.
«Курська операція триває вже понад дев’ять місяців, і її ключові завдання були успішно виконані. Вперше за 11 років війни бойові дії були перенесені на територію Росії. На піку операції Сили оборони контролювали до 1300 км² ворожої території. Плани противника щодо створення так званої «зони безпеки» на Сумщині було зірвано. Світ побачив неспроможність російської армії утримувати власні кордони «на замку», – наголосили в Генштабі.
Українські військові кажуть, для того, аби стримувати просування ЗСУ на Курщині й для відновлення втрачених позицій, Росія змушена була перекинути сюди «найбоєздатніші підрозділи», а також залучити оперативні резерви з інших напрямків та військові частини на етапі формування.
Водночас фактично, лише перекидання на Курщину 12 тисяч військовослужбовців КНДР з-поміж найбільш підготовлених спецпризначенців дозволило двом ворожим арміям створити дієве угруповання, щоб переламати ситуацію на напрямку.
Крім того, за даними Генштабу ЗСУ, Росія створила перевагу в БПЛА, а авіація здійснила «безпрецедентну» кількість авіаударів із застосуванням керованих авіабомб по території власної області. «Ворог був змушений перерозподілити льотний ресурс тактичної авіації – 60-70% авіаударів на добу були перенацілено саме на Курський напрямок. Так, внаслідок авіаударів власної армії місто Суджа майже повністю зруйновано».
«Для протидії чисельно переважаючому противнику Сили оборони України вдаються до асиметричних дій, тактики активної оборони, враховуючи водночас досвід попередніх операцій. З урахуванням обставин, штурмові підрозділи Сил оборони України продовжують активні дії в прикордонні Курщини. Їм нелегко, але ця боротьба має стратегічне значення», – додали в Генштабі.
В українському командуванні уточнили, що починаючи з 6 серпня 2024 року, Росія втратила на Курщині 63 172 військовослужбовці вбитими та пораненими, із них близько 4 тисяч – громадяни КНДР. У полон взято 968 російських військових. Загалом, за даними Генштабу ЗСУ, було знищено або пошкоджено 5 607 одиниць озброєння та військової техніки РФ, зокрема:
- 199 танків,
- 1045 бойових бронемашин
- 636 артилерійських систем,
- 17 РСЗВ,
- 15 засобів ППО,
- 1 літак,
- 3 гелікоптери,
- 1 567 БПЛА оперативно-тактичного рівня,
- 2 068 одиниць автотранспорту,
- 56 одиниць спеціальної техніки.
«На сьогодні ворог продовжує штурмові дії з метою витіснення наших сил з Курської області та формування «зон безпеки» в прикордонних районах Сумщини. Для цього агресор змушений перекидати резерви з інших напрямків, зокрема повітряно-десантні війська та морську піхоту, що мали посилити наступальні дії на Торецькому, Покровському та Оріхівському напрямках. Сили оборони України продовжують завдавати противнику значних втрат у живій силі, техніці та озброєнні. Важливо це робити саме на російській території, щоб убезпечувати від просування ворога українські Сумщину та Харківщину», – підсумували у Генштабі ЗСУ.
Президент Росії Володимир Путін 12 березня відвідав російський військовий командний пункт у Курській області вперше після наступу ЗСУ на Курщині у серпні 2024 року. Там він заслухав доповідь начальника російського Генерального штабу генерала армії Валерія Герасимова, пізніше заявивши про оточення значних підрозділів ЗСУ, що заперечили українські військові.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 12 березня заявляв, що ЗСУ будуть «тримати оборону на Курщині стільки, скільки це буде доцільно й необхідно».
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Повітряні сили: Росія випустила по Україні 112 безпілотників від початку доби