Міністерство культури і стратегічних комунікацій 22 травня повідомило про звільнення генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра». Як заявили у відомства, Максима Остапенка звільнили з посади «у зв’язку з неналежним виконанням умов контракту і виявленими порушеннями у діяльності заповідника»
Наказ про звільнення підписаний 21 травня 2025 року.
«Рішення ухвалене на підставі доповідної записки директора Департаменту захисту і збереження культурної спадщини МКСК Володимира Шорнікова. На початку травня гендиректору заповідника була оголошена догана, з якою він був ознайомлений особисто. Догана була оголошена на підставі звіту Робочої групи МКСК, утвореної для вивчення поточного стану обліку, використання і збереження державного майна, яке перебуває в оперативному управлінні заповідника. Робоча група також перевіряла дотримання меж і режимів використання території та буферної зони об’єкта культурної спадщини», – заявили у міністерстві.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Новий керівник «Києво-Печерської лаври» розповів про «найбільш кричущу ситуацію» в заповідникуВодночас Остапенко пізно ввечері 21 травня написав у фейсбуці, що його звільнили без попереджень, пояснень і «без жодних офіційних зауважень» до його роботи.
«Останні тижні ширилися чутки про закулісну боротьбу за контроль над Лаврою. Ми відчували тиск. Очевидно, комусь стало незручно від того, що ми вголос говорили про необхідність очищення Лаври від імперських наративів. Комусь заважала правда. Комусь – наша принциповість. Але ця новина не стала поразкою. Вона – ще одне підтвердження, що ми рухаємося у правильному напрямку», – написав Остапенко, висловивши сподівання, що Мінкультури дасть пояснення з приводу своїх дій.
Колишній очільник Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко був призначений в.о. гендиректора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» у квітні 2023 року. Після цього в інтервʼю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» він заявив про велику кількість порушень в Києво-Печерській лаврі.
«Найбільш кричуща ситуація», за його словами, – це самовільне будівництво, яке здійснювалося на території Лаври.
Про незаконні перебудови та нові неузгоджені будівництва в Києво-Печерській Лаврі Радіо Свобода (програма «Схеми») випустило розслідування ще у 2017 році.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Прибрати російські маркери та омолодити». Що очікує Києво-Печерську лавру?