Нападника на письменника Салмана Рушді засудили у США до 25 років за ґратами

Хаді Матар (праворуч) у суді, архівне фото

Окружний суд у штаті Нью-Йорк засудив до 25 років позбавлення волі 27-річного жителя Нью-Джерсі Хаді Матара у справі про замах на вбивство письменника Салмана Рушді у нью-йоркському інституті мистецтв у серпні 2022 року.

Матар 15 разів ударив ножем письменника в голову, шию, тулуб та ліву руку. Після нападу Рушді екстрено госпіталізували та провели операцію. Внаслідок атаки він втратив одне око, були пошкоджені печінка та кишечник, а кисть його руки паралізувало через пошкодження нерва. Окрім Рушді, постраждав також правозахисник Генрі Різа, який перебував на сцені разом із письменником.

Адвокат Матара Ендрю Бротіган під час виступу перед присяжними сказав, що сторона обвинувачення не довела, що його підзахисний мав намір убити письменника. Окружний прокурор округу Чаутоква Джейсон Шмідт відповів, що «якщо ви маєте намір вдарити когось ножем 10 або 15 разів в обличчя та шию, це призведе до смерті».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В Ірані запропонували землю нападнику на Салмана Рушді

Салман Рушді – британський письменник індійського походження, він із 14 років живе у Британії, а з 1964 року має британське громадянство. 1981 року Рушді отримав Букерівську премію за роман «Опівнічні діти». А його четвертий роман, написаний 1988 року, «Сатанинські вірші», викликав гнів деяких мусульманських спільнот у всьому світі: частина ісламських богословів заявила, що роман є блюзнірським.

Його заборонили в Індії, Пакистані, Саудівській Аравії, Індонезії. 1989 року духовний лідер Ірану Рухола Хомейні видав фетву, яка закликає до вбивства письменника. У 2016 році іранські державні медіа у своїх публікаціях вказали, що фетва не тільки не скасована – пропонована винагорода за вбивство Рушді (близько 3 мільйонів доларів) збільшена на 600 тисяч доларів.

З часів «Сатанинських віршів» Рушді написав та видав дев’ять романів, збірки есе та оповідань, а також казки для дітей. Серед важливих для нього тем – місце ісламу у світі, самоідентифікація мусульман та іммігрантів у різних країнах. У Великій Британії Салман Рушді отримав постійний захист британського уряду, а 2000 року переїхав до США.