Ексгумація у Пужниках: польська сторона повідомила про виявлення останків 42 людей

Ексгумаційні роботи у Пужниках польсько-українська група розпочала 24 квітня

На Тернопільщині в колишньому селі Пужники, яке нині вже не існує, і де тривають пошуково-ексгумаційні роботи, знайдені фрагменти щонайменше 42 людей: жінок, чоловіків і дітей, інформує польська сторона. Зокрема, про це йдеться у спільній заяві Міністерства культури Польщі, фонду «Свобода і демократія», Поморського медичного університету й Інституту національної пам’яті. 6 травня завершено етап пошуку останків на старому цвинтарі.

Після проведення лабораторних аналізів повідомлять точну кількість жертв, їхню стать, вік. Дослідники очищують знайдені останки, проводять антропологічні й медичні аналізи, а також 3D-сканування, водночас отримують зразки матеріалу для генетичного тестування, щоб встановити особу. За бажанням рідних віднайдені людські останки гідно перепоховають на цвинтарі у Пужниках.

Під час пошукових робіт знайдені фрагменти ґудзиків, медальйони, вервечки. За інформацією Радіо Свобода, були знайдені німецькі ґудзики Вермахту, а також польської Армії Крайової, Червоної та інші речі.

Ексгумаційні роботи у Пужниках польсько-українська група розпочала 24 квітня на старому цвинтарі, де були поховані поляки, які були загинули у ніч з 12 на 13 лютого 1945 року.

За ексгумаційними роботами спостерігали представники Українського інституту нацпам’яті, міжвідомчої комісії. Польська сторона привезла мобільну лабораторію для проведення експертизи ДНК віднайдених останків.

Робота повністю фінансується з бюджету Міністерства культури й національної спадщини Польщі.

Попередньо польські дослідники наголошували, що у ніч з 12 на 13 лютого 1945 року під час нападу куреня УПА загинули близько 80 осіб, серед яких були діти і жінки.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ексгумаційні роботи на Тернопільщині триватимуть близько місяця ‒ заступник міністра культури

Польща називає жертв на Тернопільщині жертвами «Волинської різанини». В Україні історики наголошують, що це жертви польсько-українського збройного конфлікту в роки Другої світової війни. Волинські події почалися на зламі 1942-1943 років, коли фіксувалися перші напади і вбивства поляків, а закінчилися восени 1944 року.

Про те, що на території колишнього села Пужники у квітні розпочнуться ексгумаційні роботи щодо жертв Волинської трагедії стало відомо на початку року. Про це повідомив фонд «Свобода і Демократія». Ця організація два роки тому знайшла вказане місце поховання.

Проведення ексгумаційних робіт у Пужниках на Тернопільщині голова комісії польського Сейму у закордонних справах Павел Коваль під час брифінгу у Жешуві назвав «проривом» в українсько-польських відносинах.

Раніше Україна і Польща обмінялися списками місць пошуку й ексгумації останків «жертв взаємних історичних конфліктів».

Українська сторона дозволила також проведення ексгумаційних робіт Польщі у селі Угли на Рівненщині і у Львові.

Водночас Україна проводитиме ексгумаційні роботи у Польщі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ексгумація у Пужниках. Чи стане це добрим знаком для порозуміння України і Польщі?