Створення української помісної церкви не означатиме створення «державної церкви», заявив президент Петро Порошенко під час участі у Всеукраїнській прощі у Зарваниці на Тернопільщині, приуроченій 1030-річчю Хрещення України-Русі. Про це повідомляється на сайті глави держави.
«Я твердо стою на тому, щоб церква в Україні була незалежною від держави. Але особливо від держави іноземної. Це я кажу вам. Про це я написав Понтифіку. Днями державний секретар Ватикану повідомив мені, що Папа Франциск із великим задоволенням констатує, що влада в Україні гарантує повне дотримання релігійної свободи для вірних усіх конфесій», – зазначив він.
Між тим, за словами Порошенка, попри позитивні сигнали від Константинопольського патріарха, не можна сказати, що автокефальний статус українська помісна церква зможе отримати найближчим часом.
«Ситуація непроста. Протидія – масштабна і системна. Нема жодних підстав вважати, ніби томос у нас в кишені», – сказав президент.
Президент України Петро Порошенко 17 квітня на екстреній зустрічі із головами парламентських фракцій попросив Верховну Раду підтримати звернення «президента і церковних ієрархів до Вселенського патріарха» щодо надання томосу (указ, декрет «материнської церкви» щодо надання автономії в управлінні (автокефалії) якійсь частині цієї церкви, фактично визнання статусу) українській православній помісній церкві. 19 квітня парламент підтримав це звернення.
Президент Украины Петр Порошенко и вселенский патриарх Варфоломей I во время встречи в Константинополе / Стамбуле (Турция), 9 апреля 2018 года
Українська православна церква (Київського патріархату) заявила, що «підтримує всі зусилля, спрямовані для подолання існуючого церковного розділення». За інформацією представників церкви, «зараз, як ніколи раніше, є всі підстави очікувати позитивне рішення» вселенського патріарха Варфоломія.
Водночас в Українській православній церкві (Московського патріархату) вважають, що немає підстав для визнання вселенським патріархом Варфоломієм «іншої української церкви».
Відповідно до Конституції, церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ:
Речники Київського і Московського патріархатів про томос для України і реакцію РПЦ
УПЦ (МП) втратить право називатися українською після томосу Константинополя – Філарет
Війна за томос. Чому Вадим Новинський із митрополитами УПЦ (МП) їздив до Стамбула?
Автокефалія православної церкви України – це звільнення від церковного диктату Москви
Вселенський патріарх Варфоломій I під час вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду в Україні 1932–33 років. Київ, 26 липня 2008 року