Після місяців політичних потрясінь, пов’язаних зі скасуванням виборів і забороною балотуватися для ультраправого кандидата, якого вважали фаворитом виборів, румуни нарешті обрали нового президента, з яким Брюссель зітхне з полегшенням, кажуть аналітики. А як щодо України?
Центристський, проєвропейський і проукраїнський мер Бухаресту Нікушор Дан тепер виходить на міжнародну арену в той час, як по сусідству, в Україні, триває найбільший конфлікт в Європі з часів Другої світової війни.
«На цих виборах Румунія стояла перед чітким вибором: продовжувати прозахідний курс або зробити крок у бік ультранаціоналізму та на користь Росії. Обравши Нікушора Дана, вони обрали прозахідну спадкоємність», – сказала Радіо Свобода Оана Лунджеску, наукова співробітниця аналітичного центру оборони і безпеки Королівського інституту об’єднаних збройних сил у Великій Британії.
«І в ЄС, і в НАТО, повноправним членом яких Румунія була протягом десятиліть, зітхнуть із полегшенням. Румунія займає стратегічну позицію», – додала Лунджеску, колишня речниця НАТО.
Реванш Нікушора Дана над Джордже Сіміоном
Перемога Дана на виборах 18 травня, де він набрав близько 54% голосів і переміг у другому турі 38-річного ультранаціоналіста Джордже Сіміона, стала багато в чому визначною.
Дан навіть не балотувався під час першої спроби, що відбулася у листопаді минулого року, оскільки лише нещодавно розпочав другий термін перебування на посаді мера Бухаресту.
Але коли ті вибори були анульовані на тлі звинувачень у російському втручанні, Дан вирішив спробувати свої сили у повторному турі в травні.
«Ми переживаємо момент рівноваги, найскладніший з 1989 року», – сказав він, маючи на увазі рік, коли відбулося криваве повалення комуністичного режиму в Румунії.
Your browser doesn’t support HTML5
Перші слова новообраного президента Румунії Нікушора Дана
Друга примітна річ полягає в тому, що в першому турі Дан вирвався вперед, лише менш ніж на один відсоток випередивши кандидата, який посів третє місце, Кріна Антонеску, і приблизно на 20 відсотків відставши від Сіміона.
Він якимось чином подолав цей розрив і випередив Сіміона, але тепер перед ним стоїть важка робота із вгамування політичних пристрастей у глибоко поляризованій країні.
Прихильники незалежного кандидата Нікушора Дана святкують його перемогу на виборах на вулиці в Бухаресті, 19 травня 2025 року
Виклики для Нікушора Дана
Дан балотувався як незалежний кандидат, перемігши кандидатів як від правлячої коаліції, так і від головної опозиційної партії та її союзників, яку представляв Сіміон.
Це може означати, що він може позиціонувати себе як об’єднувач, але це також означає, що йому необхідно заручитися підтримкою в парламенті.
Це буде особливо важливо при виконанні одного з перших кроків Дана, а саме – призначення нового прем'єр-міністра, який зможе керувати парламентською більшістю.
«Це не просто, це складно, оскільки парламент дуже розділений», – сказав Радіо Свобода Серджіу Мішку з факультету європейських студій Клузького університету.
Президент у Румунії призначає прем’єр-міністра (за погодженням з парламентом), представляє країну на самітах НАТО і ЄС, а також може накладати вето від імені країни в ЄС.
Виборці Нікушора Дана радіють після перемоги проєвропейського кандидата на президентських виборах в Румунії
Хто радіє перемозі Дана?
Дан заявив, що хоче мати тісні відносини зі Сполученими Штатами, зберігаючи при цьому послідовну проєвропейську позицію і продовжуючи підтримувати Україну.
Його обрання вітатимуть у Брюсселі та інших європейських столицях, які вбачатимуть у Дані свого природного союзника серед двох кандидатів і того, з ким можна вести бізнес.
Президент Франції Емманюель Макрон і прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск навіть висловили пряму підтримку Дану всього за два дні до виборів.
Після виборів і Макрон, і Туск поспішили привітати Дена з перемогою.
Румуни сьогодні ввечері обрали демократію, верховенство права та Європейський союзЕмманюель Макрон
«Попри численні спроби маніпуляцій, румуни сьогодні ввечері обрали демократію, верховенство права та Європейський союз», – заявив Макрон, який повідомив, що розмовляв з Даном телефоном після оголошення результатів.
Адміністрація Трампа, навпаки, виступила з різкою критикою рішення про скасування торішніх виборів, що викликало захоплення прихильників Сіміона.
Дан висловив непохитну підтримку НАТО і сподівається утримати Вашингтон на своїй стороні, не в останню чергу тому, що Сполучені Штати зберігають ключову базу ПРО і близько 1700 військовослужбовців у Румунії.
На тлі постійних розмов про плани США щодо виведення військ з Європи це може стати ще одним головним болем для нового президента Румунії.
«Будь-який президент, обраний на проєвропейській платформі, матиме певні проблеми з адміністрацією Трампа. Але Нікушор Дан – поміркований консерватор. Це може допомогти йому в дискусії з Білим домом», – сказав Мішку.
Речник Кремля Дмитро Пєсков тим часом заявив, що президентські вибори в Румунії були «щонайменше дивними».
19 травня він сказав, що кандидата, який «мав найбільші шанси перемогти», зняли з виборів, і «за відсутності фаворита переміг той, хто переміг».
Пєскова також попросили прокоментувати інформацію про те, що Франція нібито втручалася в перебіг виборів у Румунії.
«Те, що європейські країни, Франція, Велика Британія, Німеччина втручаються у внутрішні справи інших країн, – це не новина. Це просто ті фрагменти, які спливають назовні. Повірте, таких фрагментів набагато більше, ніж ми з вами знаємо», – зазначив він.
У французькому МЗС відповіли на раніше оприлюднені звинувачення у нібито втручанні Парижу у вибори в Румунії: «У Telegram і Twitter поширюються абсолютно безпідставні звинувачення щодо нібито втручання Франції у президентські вибори в Румунії. Франція категорично відкидає ці звинувачення і закликає всіх до відповідальності та поваги до румунської демократії».
18 травня засновник Telegram Павло Дуров написав у соцмережі X, що неназваний ним західноєвропейський уряд «звернувся до Telegram із проханням заглушити консервативні голоси в Румунії напередодні президентських виборів».
«Я категорично відмовився. Telegram не обмежуватиме свободи румунських користувачів і не блокуватиме їхні політичні канали», – зазначив Дуров.
Реакція України
Президент України Володимир Зеленський уже привітав Нікушора Дана з історичною перемогою на президентських виборах у Румунії.
«Для України – як сусіда й друга – важливо мати надійного партнера в особі Румунії. І ми впевнені, що саме так і буде. Працюючи разом, ми можемо зміцнити і наші країни, і нашу Європу.
Дорогі румуни, ви завжди можете розраховувати на Україну як на доброго сусіда й партнераВолодимир Зеленський
Ми завжди з великою повагою будемо ставитися до Румунії та її народу, особливо зважаючи на підтримку, яку ми одержали в найважчий період нашої історії.
Дорогі румуни, ви завжди можете розраховувати на Україну як на доброго сусіда й партнера... Розраховую на подальший розвиток стратегічного партнерства між нашими дружніми державами задля їхньої стабільності, безпеки й добробуту».
Перемога Нікушора Дана стала не лише внутрішнім сигналом про стійкість румунської демократії, а й зовнішнім маркером стабільності на східному фланзі НАТО.
У час, коли в Європі триває повномасштабна війна, підтримка сусідів має для Києва критичне значення. Особливо коли йдеться про країну, яка прийняла понад 120 тисяч українських біженців, передавала гуманітарну допомогу, модернізувала свою обороноздатність і слугувала важливим транзитним коридором для західної допомоги.
Прихильники кандидата в президенти Нікушора Дана святкують на вулиці після закриття виборчих дільниць у другому турі президентських виборів у Бухаресті, Румунія.18 травня 2025 року
Бухарест був і залишається важливим партнером Києва, але за каденції Нікушора Дана Київ сподівається на поглиблення діалогу – як у сфері регіональної безпеки, так і в питаннях прикордонної співпраці, інфраструктури та інтеграції України до ЄС.
Очікується, що новий президент зможе не лише утримати євроатлантичний курс, але й активніше виступати в Брюсселі на підтримку українських ініціатив.
Окрема увага з українського боку буде прикута до оборонного й енергетичного співробітництва. З огляду на можливе переосмислення безпекової присутності США в регіоні, роль Румунії як тилової бази й потенційного союзника в Чорному морі лише зростатиме.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Передвиборча гонка в Румунії добігає кінця. До чого тут СБУ?