В одну березневу суботу під пориви вітру двоє чоловіків відчиняють вхід в ангар радянського виробництва, а потім намагаються сповільнити рух дверей, які зісковзують під дією сили тяжіння. 33-тонні вибухостійкі двері з гуркотом рухаються по сталевій рейці, що плавно нахиляється донизу. Всередині величезної бомбостійкої печери на легкі літаки проливається денне світло.
Два пілоти-любителі сповільнюють рух броньованих дверей після відкриття радянського ангара на аеродромі у Міловиці
Броньований ангар є частиною аероклубу Міловиці, який розмістився на покинутій радянській авіабазі за 40 кілометрів на північний схід від Праги.
Легкий літак у військовому ангарі радянського виробництва в березні 2025 року
Сьогодні в укритті, призначеному для радянських винищувачів, невеликі спортивні літаки зберігаються в одних із найбільш безпечних умов у Європі.
Російськомовний напис із закликом до авіатехніків бути старанними висить всередині радянського ангара в Міловиці
Військовий об’єкт Міловиці виник як казарми і тренувальний полігон австрійської армії в 1904 році, а пізніше використовувався чехословацькими військами, тоді окупованими нацистами, під час Другої світової війни.
Чехословацькі солдати тренуються в Міловиці в 1938 році
Після радянського вторгнення в Чехословаччину в 1968 році окупаційні радянські війська обладнали базу броньованими ангарами та іншою військовою інфраструктурою.
Військовий оркестр грає біля авіабази Міловиці в лютому 1990 року
Поруч із авіабазою створили місто для десятків тисяч радянських солдатів та їхніх родин, з’єднане прямим потягом з Москви до Міловиці, який курсував щодня.
Радянські війська фотографуються на військовій базі Міловиці в лютому 1990 року
«Вони були як держава в державі», – каже в інтерв’ю Радіо Свобода Томаш Носек, голова аероклубу Міловиці. І додає, що єдиними значними залишками радянської військової присутності, які залишилися досі, є «вісім ангарів, якими ми зараз користуємося», і укріплена злітно-посадкова смуга.
Ангари на авіабазі Міловиці
Носек каже, що броньовані двері ангарів «дуже непрактичні» для пілотів-любителів, і клуб замінив кілька з них на легкі вхідні двері. «Наразі ми замінили двері в п’яти з восьми ангарів, – додає він. – Один з них визначений як пам’ятка культури, тому там нічого не зміниться».
Радянський монумент у Міловиці, лютий 1990 року
Радянські війська почали виводити з Міловиці в лютому 1990 року на тлі краху комунізму в Європі. На початку червня 1991 року там не було вже жодного радянського солдата.
Член аероклубу Міловиці тримає у руках уламки радянського винищувача, який, за його словами, був знищений вибухівкою під час відходу радянських військових 35 років тому
Після відходу радянських військ місцеві жителі виявили залишки зруйнованих літаків та інші уламки. Із 1991 року на території колишньої радянської бази було виявлено кілька боєприпасів, що не розірвалися.
Будівля, що занепадає, на авіабазі Міловиці
Після розпаду Радянського Союзу з’явилося кілька планів щодо відродження цієї території. На вкритій лісом частині території був успішно створений заповідник, де зараз блукають зубри та дикі коні.
Пілот рулює до злітно-посадкової смуги на авіабазі Міловиці в березні 2025 року
Однак поки що лише аероклуб Міловиці зміг дати нове життя військовій інфраструктурі, залишеній радянськими військами.
Томаш Носек зі своїм легким літаком
«Це ідеальне місце, – каже Носек, перебуваючи в залізобетонному ангарі, де стоїть його легкий літак в очікуванні наступного вильоту, – температура всередині постійна, що дуже добре для нас».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ексклюзивні фото: ядерні укриття часів СРСР у празькому метро ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Привиди» комуністичного минулого Праги ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: (Не)поділений Берлін: історичні та сучасні фото з місць, де була Берлінська стіна