«Україна готова припинити стріляти і почати розмовляти». Аналіз переговорів Україна-США в Саудівській Аравії

Переговори української та американської делегацій в Джидді. 11 березня 2025 року

Підсумком переговорів української та американської делегацій в Саудівській Аравії 11 березня, які тривали майже весь день, стала готовність України прийняти тимчасове – на 30 днів – перемир’я, що його запропонували США. Тепер – слово за Росією. У відповідь на це, Вашингтон поновлює безпекову допомогу Україні та повний обмін розвідувальною інформацією, які були призупинені раніше після бурхливої словесною перевалки в Білому домі за участі Володимира Зеленського та Дональда Трампа в останній день лютого, коли українського президента звинуватили в «небажанні миру».

Розповідаємо про головні моменти переговорів в Саудівській Аравії.

Переговори делегацій України та США тривали майже весь день і завершилися оприлюдненням спільної заяви перед 20:00 за Києвом (майже 10 годин!). Цікавий момент: україно-американські переговори в Джидді тривали десь у два з половиною рази довше, аніж переговори делегацій США та Росії в саудівській столиці Ер-Ріяді в лютому.

Отже, що в підсумку:

  • Україна прийняла пропозицію США щодо тимчасового, 30-денного режиму припинення вогню, який може бути подовжений за взаємною згодою сторін;
  • Росія має прийняти таке рішення теж. «Сполучені Штати доведуть до відома Росії, що взаємність з боку Росії є ключем для досягнення миру»;
  • США негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні;
  • було обговорено важливість обміну військовополоненими, звільнення утримуваних цивільних та повернення переміщених українських дітей;
  • США та Україна погодились відзначити склад своїх переговорних груп і негайно почати переговори для досягнення стійкого миру;
  • США взяли зобов’язання довести ці пропозиції до відома Росії;
  • Українська делегація вкотре наголосила, що європейські партнери мають бути залучені до мирного процесу;
  • сторони погодились якнайскоріше укласти угоду про розробку критичних мінералів України.

Держсекретар США Марко Рубіо сказав після завершення переговорів, що США зробили пропозицію і Україна погодилась «розпочати перемир’я і розпочати переговори для завершення цього конфлікту так, щоб це було тривалим і стабільним».

«Україна готова припинити стріляти і почати розмовляти», – сказав Рубіо в Джидді.

Радник США з національної безпеки Майк Уолтс (ліворуч) і державний секретар США Марко Рубіо під час переговорів із представниками України у Джидді. Саудівська Аравія, 11 березня 2025 року

Як щодо Росії?

От це, власне, зараз найбільша інтрига. Бо до цього – навіть у день саудівських переговорів Укроїна-США, Москва вустами свого МЗС вчергове сказала, що «київський режим Зеленського» не хоче миру.

М’яч на половині поля Росії
Марко Рубіо

Рубіо в Джидді висловив сподівання, що Росія теж скаже «так» припиненню вогню, але якщо вони скажуть «ні», тоді – як він висловися – «ми, на жаль, знатимемо, хто є перепоною для миру тут».

«М’яч на половині поля Росії», – сказав глава американської дипломатії.

Коли журналісти запитали в Рубіо про якийсь дедлайн (коли мало би початись перемир’я), то він висловив сподівання, що це мало би статися «якнайшвидше».

Цього тижня до Москви вирушає спецпосланець президента Трампа Стів Віткофф, у якого (за попередньою інформацією) може навіть бути зустріч з тамтешнім керівником Володимиром Путіним. Як очікується, саме Віткофф має донести сигнали з Джидди (хоча він сам участі в переговорах не брав – там були Рубіо та радник Трампа з нацбезпеки Майк Волц).

Очільник Росії Путін нещодавно заявляв, що Росія не має наміру «поступатися нікому» або йти на будь-які компроміси в майбутніх мирних переговорах, і що Росія повинна обрати такий варіант мирного врегулювання, який найкраще влаштує Росію і забезпечить мир в довгостроковій перспективі. Також міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров сказав під час прес-конференції, що Росія відкине будь-які пропозиції щодо розміщення європейських миротворчих сил в Україні для забезпечення дотримання майбутньої угоди про припинення вогню.

Ширший контекст

Україна йшла на переговори в Джидді з готовністю запровадити перемир’я в повітрі та на морі, але поки що не на суші.

З повітрям ясно – Росія постійно тероризує дронами та ракетними обстрілами мирне населення українських міст, а також наносить удари про енергетичній та інший критичній інфраструктурі України.

З морем – теж ясно. Київ хотів повної безпеки для морського транспортного коридору для експорту Чорним морем.

Але США раптом виснули пропозицію повного перемир’я на місяць і Київ на це пішов, не дивлячись на те, що раніше не було готовності до перемир’я на суші, де якраз і відбуваються головні бої.

Зліва направо: глава МЗС України Андрій Сибіга, голова Офісу президента Андрій Єрмак та міністр оброни Рустем Умєров на переговорах з делегацією США в Саудівській Аравії

Як сказав у вечірньому зверненні 11 березня президент Володомир Зеленський (який залишив Саудівську Аравію до переговорів, зустрівшись лише з наслідним принцем Мухаммедом бін Салманом):

«... В розмові була пропозиція американської сторони зробити перший крок одразу далі і на 30 днів спробувати встановити повне припинення вогню, не тільки щодо ракет, дронів і бомб, не тільки в Чорному морі, а також по всій лінії фронту. Україна сприймає цю пропозицію, ми вважаємо це позитивним, ми готові зробити такий крок»

Андрій Єрмак, глава Офісу президента України, написав у соцмережах, що ключовим словом коли говорять про мир є саме слово «справедливий». Це вже на майбутнє – адже за згодою на перемир’я має початись дипломатично-переговорна робота щодо, вочевидь, широкої мирної угоди, яка б принесла цей самий «справедливий», а також тривкий, сталий мир.

Також Київ хотів би і гарантій безпеки – однією з яких бачиться дислокацію в Україні для спостереженням за дотриманням миру миротворчого контингенту європейських країн, але не лише Європи.

Ясно, що США поки що не бачать своїх військ в Україні, але, як кажуть військові представники країн НАТО, без американської транспортної, логістичної розвідувальної та протиповітряної допомоги не обійтися.

Під час переговорів в Джидді 11 березня 2025 року

«Зуб за зуб»

Україна теж показує, що може огризатися.

У ніч напередодні переговорів в Джидді Україна здійснила масовану атаку сотнями дронів по Росії. Особливо дошкулило це Москві, де навіть закривали чотири аеропорти. На Москву летіло понад 90 дронів, а усього безпілотники летіли на 10 регіонів Росії.

Окрім цього, українські дрони влучили в об’єкт нафтопроводу «Дружба», яким російська нафта йде до Словаччини та Угорщини – нині політичних симпатиків Москви.

Російське МЗС навіть зробило заяву, в якій пов’язало український обстріл дронами з переговорами в Саудівській Аравії.

Делегації після переговорів в Саудівській Аравії

Також спільна заява дякує Саудівській Аравії за надання переговорного майданчика Україні та Сполученим Штатам.

  • Представники США та Росії зустрінуться для обговорення перемир’я в Україні 11 або 12 березня («пізніше сьогодні чи завтра»), заявив президент США Дональд Трамп, реагуючи на повідомлення про результати українсько-американських переговорів у саудівському місті Джидда.
  • Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив 11 березня, що підтримує президента США Дональда Трампа щодо безпекових гарантій для України. Рютте додав, що у разі укладення мирної угоди, потрібно переконатися, що вона буде тривалою».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Макрон закликав працювати над гарантіями безпеки для України у разі припинення вогню
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Путін – автор цієї війни, він хоче вийти переможцем»: як в окупації реагують на вимоги для мирних перемовин
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Україна може знищити тільки сама себе». Герой України Верес про перемир'я, кордони 1991-го, СЗЧ і чіткі терміни служби