Лондонський кримінальний суд Олд-Бейлі у понеділок, 12 травня, виніс вирок шістьом громадянам Болгарії, звинуваченим у шпигунстві на користь Росії, повідомляє Болгарська служба Радіо Свобода.
47-річного Орліна Русєва, якого суд визнав лідером «російської шпигунської мережі», засудили до 10 років і восьми місяців ув'язнення.
Його заступника Бісера Джамбазова засуджено до десяти років і двох місяців ув'язнення.
Четверо інших фігурантів справи отримали менші терміни: Катріна Іванова засуджена до дев'яти років і восьми місяців позбавлення волі, Тихомира Іванчева – до восьми років, Івана Габерова – до шести років, Івана Стоянова – до п'яти років і трьох тижнів.
Іванова та Габерова визнали, що займалися спостереженням, але стверджували, що не знали, що діють на користь Росії. Іванчев не виступав зі свідченнями в суді, але на допитах після арешту також заявив, що не знав зв'язку операції з Росією.
Згідно з рішенням суду, усі шестеро засуджених проведуть половину призначеного терміну у британській в'язниці, після чого їх депортують до Болгарії.
Русєв і ще двоє громадян Болгарії були затримані у Великій Британії в лютому 2023 року, у них було виявлено 221 мобільний телефон, 495 SIM-карток, 11 дронів, 110 різних цифрових пристроїв, включаючи хакерське ПЗ, 91 банківська та інші фінансові картки і 75 паспортів та посвідчень.
За версією слідства, група діяла з 2020 по 2023 рік на території Великої Британії, Австрії, Іспанії, Німеччини та Чорногорії.
«Одна з найбільших операцій»
Шпигунами з Росії керував громадянин Австрії Ян Марсалек, колишній операційний директор компанії Wirecard, якого оголосили у розшук у Німеччині за звинуваченнями у шахрайстві, вважає сторона звинувачення.
Саме він дав Русєву наказ стежити за Христо Грозєвим – того ж дня, коли The Insider та Bellingcat опублікували розслідування про отруєння Олексія Навального співробітниками ФСБ із Центру спеціальних технологій (НДІ-2), пише The Insider.
Зокрема, за версією звинувачення, Русєв та Марсалек у 2022 році обговорювали можливе викрадення та отруєння шеф-редактора The Insider Романа Доброхотова, організували в Європі стеження за колишнім розслідувачем Bellingcat Христо Грозєвим, а також розглядали можливість пограбувати його, викрасти чи вбити.
За даними журналістів, Марсалек був завербований співробітниками ГРУ ще наприкінці 1990-х.
Роботу угруповання британські слідчі охарактеризували як «одну з найбільших» операцій іноземної розвідки у Великій Британії. Шпигуни здійснювали стеження з 2020 по 2023 рік.
Стежили й за українцями?
Також вони стежили за казахстанським політиком Бергеєм Рискалієвим, який отримав політичний притулок у Великій Британії. За версією слідства, цю операцію проводили для «зміцнення російсько-казахстанських взаємин».
Ще один епізод – операція проти казахстанського посольства в Лондоні: за версією слідства, шпигуни планували фейкову акцію протесту, щоб потім передати дані про її «організаторів» владі Казахстану – також для зміцнення відносин Москви та Астани.
Крім того, болгари звинувачені в стеженні за українськими співробітниками американської військової бази в Штутгарті та пошуках колишнього співробітника російського Слідчого Комітету Кирила Качура, якого в Росії оголосили «іноземним агентом» і звинуватили в розкраданні та вимаганнях. Його викрадення та вивезення до Москви шпигуни також обговорювали між собою.
Форум