Доступність посилання

Енн Епплбаум: вибори в Україні під час війни ‒ дуже ризиковані


Енн Епплбаум, дослідниця тоталітарних режимів, історикиня, публіцистка, лауреатка Пулітцерівської премії, авторка книги «Червоний голод. Війна Сталіна з Україною».
Енн Епплбаум, дослідниця тоталітарних режимів, історикиня, публіцистка, лауреатка Пулітцерівської премії, авторка книги «Червоний голод. Війна Сталіна з Україною».

ЛЬВІВ ‒ Американська дослідниця тоталітарних режимів, історикиня, публіцистка, дослідниця Голодомору Енн Епплбаум виступила на цьогорічному Львівському медіафорумі з доповіддю «Сильніші за силачів: шлях до свободи у сутінках демократії». Також дослідниця зустрілась із львів’янами у Ратуші, де мова йшла про війну Росії проти України, стійкість українців, небезпеку виборів під ча війни та роль США на шляху досягнення миру.

Енн Епплбаум поспілкувалася окремо і з групою журналістів.

Вибори в Україні під час війни ‒ дуже ризиковані, на цьому наголосила під час брифінгу на Львівському медіафорумі лауреатка Пулітцерівської премії, історикиня Енн Епплбаум, відповідаючи на запитання про ймовірний вплив Росії на вибори в Україні. І викликів є багато щодо небезпек для проведення виборів у час війни.

Росія вже намагалася вплинути на українські вибори
Енн Епплбаум

«Росія вже намагалася вплинути на українські вибори. Росія вже мала кандидатів на українських виборах. І, очевидно, вони спробують зробити це знову. Це залежить від того, коли будуть вибори: наступного року чи через п'ять років, під час війни чи після. Це будуть дуже різні види виборів. Я маю на увазі, що вибори під час війни дуже ризиковані з багатьох причин.

Люди у різних місцях, воїни ‒ на передовій. І було б важко організувати вибори, які були б безпечними. Але вибори, коли війна закінчилася і українці задоволені результатом, і вони відчувають, що перемогли або виграли якусь частину битви, тоді росіянам буде важче маніпулювати, тому що багато що залежатиме від того, як люди ставляться до війни, чи відчувають вони це катастрофою чи перемогою. Що відчувають люди і чи це вплине на те, як люди голосуватимуть, а також на те, наскільки легко буде маніпулювати людьми цими наративами про образи та обурення», ‒ каже Енн Епплбаум.

Лауреатка Пулітцерівської премії Енн Епплбаум, письменниця, журналістка у Львові на Медіафорумі, 17 травня 2025 року
Лауреатка Пулітцерівської премії Енн Епплбаум, письменниця, журналістка у Львові на Медіафорумі, 17 травня 2025 року

Також вона зауважила, що корупція в Україні була шляхом для росіян для впливу на громадян.

«Встановлення верховенства права та вдосконалення судової системи також є дуже важливою частиною безпеки, тому що це ускладнює маніпулювання економічною системою. Те саме можна сказати і про ЗМІ, переконатися, що в Україні є справді добрі суспільні ЗМІ, що вони функціонують справді добре і що вони будують довіру», ‒ вважає Енн Епплбаум.

Під час львівського медіафоруму
Під час львівського медіафоруму

За словами Енн Епплбаум, просто припинення вогню в Україні без подальших гарантій безпеки або якась дискусія про майбутнє ‒ це не зовсім мир.

Зараз я не чую, щоб росіяни казали, що це те, чого вони хочуть
Енн Епплбаум

«Я маю на увазі, можливо, це було б припинення боїв на деякий час і, можливо, це добре. І людям, думаю, це сподобалося б. Але це також дуже небезпечно, тому що це просто означає, що росіяни можуть знову напасти наступного року чи наступного місяця. І тому, я розумію, що президент Зеленський хоче, це те, що він сказав публічно в Білому домі та в інших місцях, щоб війна закінчилася ширшою розмовою про майбутнє. Я маю на увазі, що зараз я не чую, щоб росіяни казали, що це те, чого вони хочуть, але побачимо.

Росії дозволили утримати Донбас, і Донецьк, і далі. І в результаті вони чекали 10 років, а потім знову атакували. Навіть не 10 років, менше ніж 10 років», ‒ говорить Енн Епплбаум.

Чи стане Німеччина стратегічним гравцем у світі? Німеччина може бути разом з Великою Британією, Францією та Польщею, може бути лідером нової ери європейської оборони, наголосила Енн Епплбаум. Це залежатиме від того, чи канцлер Німеччини Фрідріх Мерц зможе згуртувати країну та зосередити її таким чином, щоб стати гравцем на світовій арен.

Зараз це інший тип війни
Енн Епплбаум

«І тоді він багато чого досягне для Німеччини, для Європи, для України. На даний момент, війна дещо відійшла від суперечок, які ми мали кілька років тому. Танки набагато менш важливі. Зараз це інший тип війни. Я гадаю, що ракети далекої дальності все ще мали б значення. Тому було б надзвичайно корисно, якби Німеччина їх надала. Але підтримка української промисловості безпілотників, підтримка української промисловості боєприпасів, нинішньої української армії, також майже так само важливо.

Танки більше не мають значення. Навіть літаки не такі корисні, як ми думали. І навчитися так воювати, це те, що кожен має вивчити, навіть якщо вони ще цього не знають. І деякі, я думаю, деякі країни це зрозуміли. Країни Балтії це зрозумілій, інші країни, які починають приїжджати в Україну, щоб подивитися, що відбувається. Тож, з точки зору того, як саме ведеться війна, кожен приїде сюди і зрештою цьому навчиться. І з точки зору, можна також сказати, що є, є багато уроків про національну стійкість, які можна засвоїти тут.

Зараз ми не живемо в той момент, коли Україна впаде. Очевидно, що наслідки будуть катастрофічними. Я маю на увазі, це буде катастрофічно для Європи, для європейської економіки, для європейської безпеки, але це також матиме відлуння в усьому світі», ‒ пояснює Енн Епплбаум.

Оскільки 18 травня у Польщі обиратимуть Президента. Тому було питання й проте, чи змінять вибори у сусідній державі українсько-польські відносини.

Не думаю, що польські вибори дуже змінять ставлення Польщі до України
Енн Епплбаум

«Не думаю, що польські вибори дуже сильно змінять ставлення Польщі до України, хто б не переміг. Можливо, якби перемогла ця дуже ультраправа партія, у них зараз близько 10%, це було б дуже важливо, але це здається це дуже малоймовірним.

Обидва головні кандидати, один від «Громадянської платформи», а другий від «Права і справедливості», то це є ті обидві партії, які підтримували воєнні зусилля в Україні. Не думаю, що будь-який Президент це змінить», ‒ вважає спікерка.

На запитання, чи є одним із головних механізмів російського тероризму ‒ стратегія «розділяй і володарюй», Енн Епплбаум відповіла:

Те, що ми бачимо, це невпинна агресія
Енн Епплбаум

«Те, що ми бачимо, це невпинна агресія. Люди розуміють, що таке Росія. Всі виробляють більше зброї. Всі знову дивляться на те, як структуровані їхні армії. Але просто немає, немає когось чи чогось, що замінить американців як лідера. І жоден із нинішніх європейських лідерів не є достатньо сильним, щоб бути таким. Я маю на увазі, ні Франція, ні Німеччина, ні Польща, ні Велика Британія», ‒ каже Енн Епплбаум.

На Львівському медіафорумі історикиня, експертка із питань стійкості демократії та небезпеки авторитаризму Енн Епплбаум виступила з доповіддю «Сильніші за силачів: шлях до свободи у сутінках демократії».

Енн Епплбаум провела також для всіх охочих відкриту розмову у львівській Ратуші. Мова йшла про те, як давати собі раду, коли є відчуття розгубленості у час кризи і невизначеності і вони дедалі більше охоплює людей. Чи можна зберегти надію у такий важкий час, як відбудовувати та об’єднувати спільноти. А ще про те, наскільки важливо повертати довіру.

Енн Епплбаум зауважила, якщо простежити і дослідити різні недемократичні держави, їхніх лідерів, то можна помітити схожість. Адже всі вони активно використовують популізм, поширення абсолютно фейкових історій про своїх «ворогів» задля виправдання своїх дій.

Водночас, саме цими «ворогами» у всіх них є люди, які обирають принципи демократії, свободи слова, верховенства права. І всі вони вважають, що власне такі люди є слабкі, їхня позиція є слабкою. Тоді як власне авторитарні лідери, на їхню думку, – це і є сила цього світу.

Говорячи про війну в Україні, стійкість українців, Енн Епплбаум наголосила:


В України є проблема через шквал російської пропаганди
Енн Епплбаум

«В України є проблема через шквал російської пропаганди. Росія налагоджує зв’язки з багатьма країнами, тому у вас є незвичайний вид конкуренції. Вона намагається підірвати ваш авторитет із різних сторін.

Однак зараз Україна, насправді, досить добре комунікує про себе. Українці створили різні канали, якими люди користуються та на які покладаються. Відтак, саме завдяки вашій наполегливості, стійкості, вашим діям, видатним досягненням, я думаю, ви можете створити найкращу Україну. І це справді відбувається. Це про хоробрість України та боротьбу України за життя. Ви маєте багато людей, які працюють над тим, щоб виграти цю війну. Ви створюєте привабливість та інтерес до України такого рівня, якого просто не існувало до 2022 року».

Енн Епплбаум є штатним автором у The Atlantic та старшим науковим співробітником Інституту SNF Agora при Університеті Джонса Гопкінса. Епплбаум є авторкою кількох книг, зокрема «ГУЛАГ: Історія», яка отримала Пулітцерівську премію, та «Сутінки демократії» , яка досліджує піднесення нелібералізму.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG