Доступність посилання

Хто кандидати? Як ставляться до України? Вибори президента у Польщі і українське питання: аналіз


Українські фани розгорнули банер під час футбольного матчу України з Вірменією у місті Лодзь (Польща), 11 червня 2022 року
Українські фани розгорнули банер під час футбольного матчу України з Вірменією у місті Лодзь (Польща), 11 червня 2022 року

18 травня поляки обиратимуть президента з-поміж тринадцяти кандидатів. Найбільші шанси, як прогнозують експерти, вийти у другий тур виборів ‒ у кандидата від правлячої Громадянської коаліції Польщі, мера Варшави Рафала Тшасковського і представника опозиційної партії «Право і справедливість» («ПіС») Кароля Навроцького. Вони обоє випереджають конкурентів.

Другий тур має відбутися 1 червня.

Чи було українське питання у передвиборчій боротьбі важливим? Які заяви робили про війну в Україні, безпеку, історичні питання? Чого слід очікувати Україні після обрання польського президента?

Усі тринадцять кандидатів презентували себе під час дебатів 12 травня. І одне з питань стосувалося України і яким є головний інтерес Польщі.

Згідно з різними рейтингами, найбільше шансів вийти у другий тур мають Кароль Навроцький, директор Інституту Національної пам’яті Польщі і мер Варшави Рафал Тшасковський. Тому їхні відповіді про Україну і майбутні перспективи у відносинах спричинили найбільше зацікавлення серед українців.

Рафал Тшасковський наголосив, що «Росія – це загроза, а Україна повинна бути буферною зоною між Польщею і Росією, а Росія не повинна виграти у цій війні. Мир повинен бути укладений на справедливих умовах».

Зліва направо: голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, спікер Сенату Польщі Томаш Гродзький та мер Варшави Рафал Тшасковский під час відвідин «Кампусу польського майбутнього». Ольштин, 28 серпня 2022 року
Зліва направо: голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, спікер Сенату Польщі Томаш Гродзький та мер Варшави Рафал Тшасковский під час відвідин «Кампусу польського майбутнього». Ольштин, 28 серпня 2022 року

Кароль Навроцький заявив, що «стратегічний інтерес Польщі– якнайдалі відштовхнути від поляків загрозу неоімперської, посткомуністичної Росії. Мир в Україні має бути тривалим і справедливим, а не просто відкладеною війною. А ще ми не повинні впадати в ура-оптимізм у справі України до ЄС і НАТО».

Кароль Навроцькийна протесті фермерів. Варшава, 3 січня 2025 року
Кароль Навроцькийна протесті фермерів. Варшава, 3 січня 2025 року

Кандидат від партії «Конфедерація» Славомір Менцен, якому прогнозують третє місце, відомий львів’янам через провокаційне відео, яке він записав на фоні пам’ятника Степанові Бандері у Львові, звинувативши українців у «вшануванні злочинців».

Цей кандидат у президенти Польщі під час дебатів зазначив, що «Україна не повинна втратити незалежність, її не повинна завоювати Росія, бо ми не хочемо російських військ поблизу Перемишля чи Жешува. По-друге, ми не можемо увійти в цю війну». І наголосив, що він проти членства України в НАТО.

Серед тринадцяти кандидатів у президенти Польщі є кілька з відкритими антиукраїнськими поглядами. Зокрема, Кароль Навроцький і Славомір Менцен. Кароль Навроцький має більш критичніше ставлення до України, ніж його колеги з партії «ПіС».

Українське питання не було головним

Польський журналіст, експерт з польсько-українських відносин Міхал Потоцький зазначив Радіо Свобода, що українське питання не було головним у президентській кампанії.

У різних контекстах дискусій і виступів була присутньою тема війни, але з акцентом, хто може гарантувати Польщі безпеку, хто посилить польське військо, кордони з Білоруссю та Росією, зміцнить обороноздатність країни, хто для Польщі є кращим союзником США чи європейські країни-члени НАТО.

Щодо України, на жаль, дискурс у Польщі перемістився у правий бік
Міхал Потоцький

«Щодо України, на жаль, дискурс у Польщі перемістився у правий бік. Це дуже помітно. Кандидат «ПіС» Кароль Навроцький, хоч офіційно і не від «ПіС», але ніхто в це не вірить, то його погляд на Україну наблизився до того, який традиційно представляла «Конфедерація», а погляд Рафала Тшасковського трішки трішки також пішов у правий бік. Тобто, Тшасковський казав про те, що треба забрати дітям біженців, які не працюють, доступ до програми «800+», тобто це 800 злотих на кожну дитину. Він казав про те, що категорично виключена відправка польської армії на українські території, якщо буде там замороження конфлікту чи якась інша форма миру. І про це, практично, всі кандидати говорять», ‒ каже Міхал Потоцький.

Міхал Потоцький, польський експерт
Міхал Потоцький, польський експерт

Висловлювання кандидата Рафала Тшасковського, що він бачить Україну «буферною зоною між Росією та НАТО», дисонує з нещодавнім приїздом у Київ польського прем’єра Дональда Туска у складі лідерів «Коаліції рішучих». А те, що інший кандидат від опозиції Кароль Навроцький говорить, що він проти вступу України до НАТО та ЄС не співпадає з позицією «ПіС», яка активно підтримувала Україну у 2022-2023 роках. Про це зауважує український аналітик, директор Інституту світової політики Євген Магда. Він очікував, що українське питання буде більш активним у польських виборах.

Українці суттєво змінили етнічний візерунок Польщі
Євген Магда

«Є відчуття, що польські політики бояться українських мігрантів (воєнних і трудових-ред.), як громадян. Вони бояться тих викликів, бо українці суттєво змінили етнічний візерунок Польщі. Зараз на території Польщі є два мільйони українців і це найбільша етнічна меншина. І в перспективі частина стане громадянами і, відповідно, це значний фактор», ‒ зауважує Євген Магда.

Попри все воєнні і трудові мігранти з України мають вплив на політичні симпатії поляків, про що свідчать опитування. Адже й польські громадяни зважають на те, про що говорять кандидати в президенти про українських біженців, які є важливою робочою силою для польського бізнесу.

Євген Магда
Євген Магда

У 2020 році у другий тур президентських виборів вийшли чинний президент Анджей Дуда і мер Варшави, нинішній кандидат Рафал Тшасковський (обраний мером у 2018 році). Різниця між ними була мінімальна, в межах 2%. Тоді обидва кандидати мали різне бачення майбутнього Польщі і, зрозуміло, не було тих викликів і проблем, які є сьогодні, особливо, у зв’язку з російсько-українською війною.

Нинішня виборча кампанія у Польщі вирізнялася великими негативними емоціями. Ймовірно, найбільше з 2015 року, про це зазначає Радіо Свобода польський експерт Даріуш Матерняк. Це свідчить про значну соціальну поляризацію в Польщі, що є досить поширеним явищем і по всій Європі та США. І це є вислідом серйозного зниження якості публічної дискусії в Польщі та її бруталізації.

«Люди вирішують голосувати, керуючись переважно емоціями, переважно негативними, а не передвиборчими програмами окремих кандидатів, саме тому виборча кампанія перед цими виборами виглядала так, як виглядала», ‒ каже Даріуш Матерняк, голова ГО «Центр досліджень Польща-Україна».

Даріуш Матерняк, експерт із питань польсько-українських відносин
Даріуш Матерняк, експерт із питань польсько-українських відносин

Говорячи про те, яким було українське питання в передвиборчому марафоні кандидатів, то тема безпеки та війни в Україні відіграла важливу роль у дискусіях кандидатів у президенти, за оцінками Даріуша Матерняка.

«Це пов'язано з тим, що це питання має суттєве значення для Польщі та її безпеки в найближчі роки. Хоча в більшості випадків існує згода щодо необхідності збільшення витрат на оборону та підготовки до більшої загрози з боку Росії в найближчі роки, існує явна розбіжність між кандидатами, які представляють чинний уряд, та опозицією, щодо того, як слід витрачати гроші та що кожна партія зробила для зміцнення оборони Польщі. І кожен приписує собі заслуги.

Ця проблема дещо штучно створена, оскільки переважна більшість громадян України, які перебувають у Польщі, влаштувалися на роботу
Даріуш Матерняк

Насправді, головним питанням, яке піднімалося під час виборчої кампанії, було питання соціальних виплат для українських біженців.

І Кароль Навроцький, і Рафал Тшасковський оголосили про зміни в цьому питанні, щоб ці виплати були лише для людей, які легально працюють у Польщі. Насправді, ця проблема дещо штучно створена, оскільки переважна більшість громадян України, які перебувають у Польщі, влаштувалися на роботу, і їхнє значення для польської економіки однозначно позитивне», ‒ говорить Даріуш Матерняк.

Те, що українська тема не була домінуючою у виборчій боротьбі між кандидатами, зазначає і Анатолій Курносов, аналітик Центру політичних студій «Доктрина», виконавчий директор ГО «Коло європейського діалогу», експерт Українсько-польської медіа платформи. Він очікував, що українське питання буде більше використовуватися в цій виборчій кампанії, як інструмент. Але переважали внутрішньопольські проблеми, суперечки, питання відносин Польщі з ЄС та США, міграційні питання, енергетичні, ставлення до ЛГБТ, абортів.

Провідні кандидати бояться налякати польське суспільство питаннями зовнішньої загрози і безпеки
Анатолій Курносов

«На мій погляд, ці питання переважали, а українська тема йшла фоном. Можливо, ще й тому, що провідні кандидати бояться налякати польське суспільство питаннями зовнішньої загрози і безпеки. Тому вони обережно зачіпали до цього часу тему України, тобто не українців в Польщі, а тему України як такої. Бо зрозуміло, що якщо заглиблюватися в українську тему, то треба говорити про війну, про російську агресію, про роль Польщі не в минулому, а в майбутньому, яку може надати чергову допомогу і тому подібне. Існувало певне застереження в кожного польського політика, щоб не нашкодити собі, тому дуже глибоко в питання безпеки і ситуації в Україні не влазили», ‒ оцінює Анатолій Курносов.

Експерт Центру політичних студій «Доктрина» Анатолій Курносов
Експерт Центру політичних студій «Доктрина» Анатолій Курносов

Історична тема не стала інструментом

На початку президентських перегонів кандидат від опозиційної партії «ПіС»» Кароль Навроцький зробив заяву, що він не бачить Україну ні в ЄС, ні в НАТО, поки не буде вирішено питання щодо Волинської трагедії.

Тоді навіть польський прем'єр Дональд Туск звернувся до лідера партії «ПіС» Ярослава Качинського зі словами, що «пам’ятаєте, який президент найбільше підтримував Україну в цьому питанні? А хто найбільше проти? Вам не соромно?». Тоді звучали прогнози, що історичне питання буде використовуватися у цій виборчій кампанії, як інструмент.

Однак початок ексгумаційно-пошукових робіт в Україні на місці польських поховань зняв це питання з дискусій між кандидатами. Пошукові роботи у Пужниках на Тернопільщині вже завершились і триває дослідження віднайдених 42 людських останків.

Ексгумаційні роботи у Пужниках
Ексгумаційні роботи у Пужниках

Теми історичного минулого з’являлися в кампаніях Кароля Навроцького і Славоміра Менцена, але не викликали жодних серйозних емоцій і не вплинули на зміну підтримки цих кандидатів, подібно до антиукраїнських інцидентів, організованих Гжегожем Брауном, зауважує Даріуш Матерняк. І вони були засуджені більшістю громадської думки.

30 квітня кандидат у президенти Польщі Гжегож Браун, якого називають проросійським польським політиком, під час передвиборчої зустрічі у місті Біла Підляська Люблінського воєводства зняв український прапор з будівлі Ради міста. Цей інцидент обурив місцевих мешканців і цей вчинок засудив мер міста. Тобто, така провокація не знайшла підтримки у польському суспільстві.

Як інша провокація, що була вчинена перед початок ексгумаційних робіт у Пужниках на горі Монастир у Польщі, де поховані українські воїни УПА.

Позитивною називає реакцію польського та українського урядів на провокації польський журналіст Міхал Потоцький.

Зможемо хоча би частково зняти цю тему зі щоденної повістки
Міхал Потоцький

«Реакція була правильною, тому що одразу Міністерства культури Польщі і України зробили конкретну спільну заяву, маю на увазі по горі Монастир, і це не вплинуло на ексгумаційні роботи в Пужниках. Звісно, тут є ще дуже багато можливостей, щоб це все зірвати ще раз. Але перший етап праці пройшов успішно. Тепер мають почати працю українські дослідники на місцях потенційних ексгумацій в Польщі. Якщо все і в Польщі пройде нормально, то в кінці-кінців ми зможемо хоча би частково зняти цю тему зі щоденної повістки, а перейти, наприклад, як до німецько-українських відносинах, коли ексгумації відбуваються, похорони, встановлюють пам’ятники і це не є тема для німецько-польських відносин», ‒ каже Міхал Потоцький.

Коли почались ексгумаційні роботи на Тернопільщині, а там працювали представники Польського інституту нацпам’яті, тобто люди Кароля Навроцького, і Міністерства культури Польщі, тобто від влади, і з фонду «Свобода і демократія». І участь різних представників зняла, по суті, історичну тему у боротьбі між кандидатами.

Початок ексгумацій дозволив знизити градус цього напруження
Анатолій Курносов

«Було багато заяв, що Польща дуже сильно допомогла Україні на перших етапах війни і віддала багато озброєння. А на цьому тлі не отримала навіть символічного жесту, як ексгумація, який могли б українці зробити, не витрачаючи на це, фактично, ніяких коштів. Такі тези можна було почути не лише від польських політиків, але й експертному середовищі. А початок ексгумацій дозволив знизити градус цього напруження. Хоча все одно звучить, що це лише початок, цього вже недостатньо і невідомо, як воно триватиме далі. Але основний аргумент, що Україна блокує роботи був вибитий із рук тих осіб, які цю тему експлуатували і розганяли. Не скажу, що кардинально щось це змінило, але позитивний вплив справді мало», ‒ зауважив Анатолій Курносов.

Ексгумаційні роботи продовжуються. Вони відбуватимуться, згідно з домовленістю між урядами України та Польщі, на територіях обох країн.

Очікування від виборів. Що далі?

15 жовтня 2023 року Польща обрала новий парламент. Більшість місць у польському сеймі здобула тодішня опозиція – партія «Громадянська платформа» Дональда Туска, альянс «Третій шлях» і «Лівиця». Вони й створили коаліцію. Однак партія «Право і справедливість» отримала 194 мандати (партія Туска – 157, «Лівиця» – 26). Дональд Туск був обраний прем’єром завдяки створеній коаліції. Тоді виборчі перегони до сейму супроводжувались блокуванням польськими фермерами кордону між Україною та Польщею. Тема зерна «засипала» українсько-польські відносини, які напрацьовувалися роками українськими та польськими діячами. Активно польські політики у 2023 використовували тему історичного минулого.

7 квітня 2024 року поляки обирали керівництво своїх міст, районів і гмін.

А у червні 2024 року у Польщі голосували за кандидатів до Європарламенту. 21 мандат отримала «Громадянська коаліція» Дональда Туска, «ПіС» –20, ультраправа партія «Конфедерація» – 6, по 3 – коаліція «Третій шлях» і «Лівиця».

Президентські вибори закривають цей виборчий марафон у Польщі. Останній нібито крок до осені 2027 року. Але чи буде затишшя? Адже не виключено, якщо переможе на президентських виборах Кароль Навроцький, що не відбудуться позачергові парламентські вибори. Адже в коаліції, що підтримує Дональда Туска, може початись внутрішній конфлікт, сварки, непорозуміння.

Можуть бути зусилля щодо розвалу правлячої коаліції
Євген Магда

«Навіть, якщо виграє Тшасковський може бути біда. Тому що у них можуть бути зусилля щодо розвалу правлячої коаліції. Якщо виграє Рафал Тшасковський, то у Дональда Туска може статися запаморочення від успіху. А я пам'ятаю добре, як його намагалася переслідувати партія «ПіС». Думаю, що буде зворотній процес, але я не впевнений, що відносини Качинський-Дуда будуть такими ж, як відносини Туск-Тшасковський. Втім, почекаймо результату голосування», ‒ каже український експерт з українсько-польських відносин, політолог Євген Магда.

Співрозмовники Радіо Свобода одноголосні у тому, що другий тур президентських виборів у Польщі буде і це стане великою інтригою.

Анатолій Курносов звертає увагу на те, що 18 травня, у день голосування, день народження Папи Івана Павла ІІ (Кароля Войтили), якого у Польщі дуже шанують і пам’ятають.

«І це дуже символічно. І наскільки це технічно зможе використати «Право і справедливість», якось мобілізувати віруючий католицький електорат? Бо це ж таки більше їхній електорат. Зрозуміло, що все буде вирішено у другому турі», ‒ вважає Анатолій Курносов.

Хто б не переміг на президентських виборах у Польщі, зрозуміло одне, що від того українсько-польські відносини не стануть ідеальними чи то пак навіть кращими, чи політика нового президента стане антиукраїнською чи проукраїнською. Адже сьогодні відносини між обома країнами не назвеш відверто добрими.

Є багато проблем і питань, які постійно будуть на порядку денному в обох сусідів і це залежатиме від багатьох чинників.

Україна ‒ потенційний великий конкурент для польських виробників
Міхал Потоцький

«Російсько-американські перемовини, дебати про можливу присутність польського війська на території України, чому так мало контрактів на відбудову, наприклад, України отримала Польща, а чому у німців більше, зерно ‒ це ті питання, які будуть.

Будуть перемовини щодо ЄС, або Угорщина зніме блокаду на відкриття кластерів, або ЄС придумає якусь іншу опцію, щоб все ж таки починати домовлятися щодо умов. А тут відкривається наступна скринька Пандори, тому що будуть умови щодо аграрної політики, а це потенційно дуже конфліктна справа в польсько-українських відносинах.

Польща і Франція ‒ це єдині великі країни Євросоюзу, для яких умови фермерства і умови аграрної політики дуже важливі, не тільки з економічної, але й з політичної точки зору. Тому Україна, як ще одна велика фермерська держава, з великим потенціалом, потенційний великий конкурент для польських виробників», ‒ окреслив проблеми польський журналіст Міхал Потоцький.

Водночас український експерт Євген Магда наголошує про те, що польські політики мають не забувати, що товарообіг між Україною і Польщею нині перевищив показник до широкомасштабного вторгнення Росії.

Україна має говорити про те, які вигоди отримує Польща від співпраці з нею
Євген Магда

«На початок 2022 року ми вийшли за підсумками 2021 року в 10 мільярдів доларів, зараз понад 11. І це за рахунок польських товарів, які ввозяться з Польщі. Економічні , аграрні питання не пропадуть. Статус стратегічного партнера в України ніхто не скасовував. Ніхто про це в голос не говорить. Тому Україна має з цього виходити і говорити про те, які вигоди отримує Польща від співпраці з нею і які існують переваги та можливості. Але в будь-якому випадку, ми маємо шанс добитися успіху», ‒ каже Євген Магда.

Хто б не став президентом Польщі, Україна і Польща мусять будувати відносини як стратегічно важливі один для одного партнери і польські політики не можуть не зважати на питання безпеки Польщі.

Військова допомога Україні має бути збережена
Даріуш Матерняк

«Військова допомога Україні має бути збережена, як і підтримка в інших сферах. Якщо Рафал Тшасковський стане президентом, можна очікувати дещо кращої співпраці з урядом, оскільки це означатиме припинення політичних суперечок», ‒ зазначає польський експерт Даріуш Матерняк.

Втім український парламент мав би посилити співпрацю з польським сеймом. На сьогодні цього немає. Бо не можна оминути увагою той факт, що, як свідчить останнє опитування за січень 2025 року, проведеного соціологічною групою «ARC Rynek i Opinia» (Польща), зростає чисельність поляків, які негативно ставляться до українців: було 27%, а зараз ця цифра становить 30%. І це використовують окремі польські політики, щоб посилити антиукраїнські настрої.

Але, як зазначає Євген Магда, політики у Польщі не зможуть не враховувати те, що більше українців зможуть отримати польське громадянство і у майбутньому голосуватимуть.

Новий президент складе присягу 6 серпня 2025 року. Саме цього дня закінчується другий термін повноважень чинного президента Анджея Дуди.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG