Доступність посилання

«Тактик м'ясних штурмів». Що кажуть про генерала армії РФ Мордвічева?


Андрій Мордвічев
Андрій Мордвічев

15 травня очільник Росії Володимир Путін призначив Андрія Мордвічева командувачем сухопутних військ російської армії. Це вже друге підвищення по службі для відносно молодого (49 років) генерала за час повномасштабного вторгнення Росії до України: у лютому 2023 року Мордвічев змінив на посаді командувача Центрального військового округу Олександра Лапіна, якого критикували власник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин, голова Чечні Рамзан Кадиров та російські провоєнні блогери. В Україні Андрію Мордвічеву пред'явлено підозру в скоєнні воєнних злочинів.

Через 7 місяців, у вересні 2023 року, Мордвічеву було присвоєно звання генерал-полковника. Основними віхами його швидкої кар'єри на війні називають взяття Маріуполя та доведення до досконалості тактики «м'ясних штурмів», внаслідок якої російські військові у лютому 2024 року змогли зайняти Авдіївку на Донеччині (за це Мордвічева особисто похвалив Путін, пізніше підписавши указ про нагородження генерала зіркою «Героя Росії»), а також успіхи армії РФ на Покровському напрямку.

Разом з цим Мордвічев вважається не чужим щодо нововведень в армії, таких, як використання дронів на полі бою.

«Як головнокомандувач Сухопутних військ він стає більш імовірним потенційним наступником Герасимова або на посаді начальника Генерального штабу, або як командувач війною в Україні. Крім того, він володіє кращим розумінням перебігу війни і нових технологічних розробок порівняно зі своїм попередником», – пише у соціальній мережі X науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики (Foreign Policy Research Institute, FPRI) Роб Лі.

«Серед інших претендентів у Мордвічева найбільше досвіду бойового командування та зростаючий вплив», – писала незадовго до офіційного підтвердження чуток про його призначення старша наукова співробітниця програми Росії та Євразії Фонду Карнегі за міжнародний мир Дара Массікот.

Маріуполь, тіло загиблого мирного мешканця на вулиці, 7 березня 2022 року
Маріуполь, тіло загиблого мирного мешканця на вулиці, 7 березня 2022 року

18 березня 2022 року тодішній радник Офісу президента України, який нині перебуває під українськими ж санкціями, блогер Олексій Арестович повідомив про смерть Мордвічева в результаті авіаудару по аеродрому Чорнобаївка в Херсонській області. Щоб спростувати ці чутки, кілька відео з Мордвічевим із Маріуполя наприкінці березня опублікував голова Чечні Рамзан Кадиров.

Тим не менш, Мордвічев справді міг загинути буквально через кілька тижнів після цього. Як з'ясувало Радіо Свобода у січні цього року під час розслідування, заснованого на базі даних Головного військово-медичного управління міноборони РФ, 11 квітня 2022 року Мордвічев був поранений під Маріуполем, отримавши «сліпе осколкове проникне поранення лівого колінного суглоба» та «множинні осколкові поранення лівої нижньої кінцівки».

Він був доставлений до лікарні Новоазовська, а звідти – до 1602-го військового клінічного госпіталю в Ростові-на-Дону, звідки був виписаний рівно через місяць, 11 травня, лише за 9 днів до падіння «Азовсталі» і повного взяття Маріуполя під контроль російськими військовими.

Втім, особисто бути присутнім під час здачі в полон захисників Маріуполя Мордвічев навряд чи міг: як випливає з бази ДВМУ, відразу після виписки з лікарні він вирушив на реабілітацію до окупованого Криму, до санаторію імені Пирогова в курортному місті Саки.

Серед основних «здобутків» Андрія Мордвічева аналітики називають взяття Авдіївки внаслідок численних «м'ясних штурмів» піхоти
Серед основних «здобутків» Андрія Мордвічева аналітики називають взяття Авдіївки внаслідок численних «м'ясних штурмів» піхоти

Саме у зв'язку з подіями в Маріуполі та облогою «Азовсталі» Мордвічеву в Україні було пред'явлено підозру в скоєнні воєнних злочинів: за його вказівками, як повідомляла українська прокуратура, російські війська «знищували цивільну та критичну інфраструктуру та вбивали цивільних».

Крім того, як стверджували прокурори, Мордвічев брав участь у нараді «з проросійськими бойовиками та головою Чечні Рамзаном Кадировим, на якій було затверджено план остаточного захоплення Маріуполя та штурму «Азовсталі», де в частково зруйнованих бомбосховищах залишалися українські військові та цивільні». Про це йшлося у доповіді правозахисної організації Human Rights Watch, опублікованій у лютому 2024 року.

Голова Чечні Рамзан Кадиров та генерал-лейтенант Андрій Мордвічев. Скріншот відеозапису з офіційного телеграм-каналу Рамзана Кадирова
Голова Чечні Рамзан Кадиров та генерал-лейтенант Андрій Мордвічев. Скріншот відеозапису з офіційного телеграм-каналу Рамзана Кадирова

Російські провоєнні канали позитивно відгукуються про Мордвічева. «Мордвічев зробив тактику «м'ясних штурмів» основною. Саме за рахунок нескінченних накатів піхоти російським військам вдалося дійти до Покровська», – пише «Незигар».

«Призначення Мордвічева, одного з найефективніших і тверезо оцінюючих обстановку командуючих угруповань військ у зоні СВО, на посаду головкома Сухопутних військ замість воєначальника старої формації Салюкова – це знак того, що в Сухопутні війська в комплексі прийде нове, актуальне віяння, а на них чекає підтягування до сучасних норм», – зазначає канал «Два майори».

Іван Філіппов, автор телеграм-каналу «На Zzzzzападному фронті без змін», в якому він збирає реакції Z-блогерів на ті чи інші події, також відзначає захоплення «воєнкорів» від призначення Мордвічева командувачем сухопутних військ – але тут же нагадує, що ще недавно ці ж люди проклинали командирів за ті самі «м'ясні штурми».

«Згадують як генерал брав Авдіївку і навіть за взяття отримав зірку Героя від президента Путіна. А ось про втрати, які бої за Авдіївку супроводжували, військові канали чомусь сьогодні сором'язливо не згадують. Що дивно – про м'ясні штурми та колони спаленої техніки на той час вони писали досить зухвало, та й волонтер та z-автор Андрій «Мурз» Морозов наклав на себе руки саме через текст про масштаб втрат під Авдіївкою. Але ні, про це z-канали сьогодні мовчать», – пише Філіппов.

Як західні ЗМІ, так і російські «військори» пов'язують перестановки в російському командуванні, в тому числі і з російсько-українськими переговорами в Стамбулі, на які Росія надіслала делегацію найнижчого з усіх можливих рівнів.

«Цим призначенням саме до вечора сьогоднішнього дня (14 травня) Володимир Путін показує опонентам свою рішучість на завершення конфлікту перемогою, і що тепер інтенсивність та ефективність роботи ЗС Росії підвищиться не тільки на Покровському напрямку, а по всьому фронту», – написав «військор» Роман Альохін.

Як вважають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW), рішення про перестановки в командуванні Володимир Путін міг ухвалити в рамках підготовки армії до очікуваного літнього наступу, яке, як прогнозується, почнеться наприкінці травня або в червні.


  • Зображення 16x9

    Марк Крутов

    Редактор інформаційної служби та інформаційних програм Російської редакції Радіо Свобода. Співпрацюю з Російською редакцією Радіо Свобода з 2003 року. Народився в 1977 році в Москві. Закінчив РДГУ (спеціальність – філологія). Працював перекладачем з англійської мови, редактором інтернет-сайту «Русское бюро новостей», директором телевізійної програми «В поисках приключений», публікувався в російських газетах і журналах.

XS
SM
MD
LG