Доступність посилання

Європарламент підтримав підвищення мит на азотні добрива з Білорусі й Росії


Європейський Союз зробив важливий крок уперед у ліквідації імпорту азотних добрив з Росії та Білорусі, але Москва та Мінськ не одразу відчують наслідки
Європейський Союз зробив важливий крок уперед у ліквідації імпорту азотних добрив з Росії та Білорусі, але Москва та Мінськ не одразу відчують наслідки

Під час голосування в Європейському парламенті в Брюсселі 22 травня законодавці Євросоюзу переважною більшістю голосів проголосували за запровадження прогресивних тарифів на азотні добрива з Білорусі та Росії, починаючи з 1 липня, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.

Таким чином Європейський Союз зробив важливий крок уперед у ліквідації імпорту азотних добрив з Росії та Білорусі, але Москва та Мінськ не одразу відчують наслідки. Поточний тариф у розмірі 6,5% на добрива з двох країн залишиться, але до середини 2026 року будуть додані мита у розмірі від 40 до 45 євро за тонну.

Очікується, що з такими митними тарифами торгівля триватиме, але вони поступово зростуть до 430 євро за тонну у 2028 році, що зробить економічно недоцільним купувати добрива в Білорусі та Росії.

У 2023 році ЄС імпортував з Росії 3,6 мільйона тонн азотних добрив на суму 1,28 мільярда євро. Це становило 25% від загального імпорту блоку, що робить Росію найбільшим експортером до ЄС. Минулого року тенденція до зростання продовжилася: було поставлено 4,4 мільйона тонн російських добрив, або 30% від загального обсягу імпорту.


Обсяг торгівлі добривами з Білоруссю невеликий, лише 30 мільйонів євро минулого року. Але Брюссель вирішив зосередитися і на ньому через тісні політичні та економічні зв’язки між Мінськом та Москвою, а також недопущення поставок російських добрив через Білорусь, якщо митний режим не буде синхронізовано.

Пропозиція, узгоджена 22 травня, також передбачає збільшення тарифів ЄС на російську та білоруську сільськогосподарську продукцію, таку як цукор, оцет, борошно та корм для тварин, на 50%.

28 січня Європейська комісія схвалила пропозицію щодо запровадження тарифів на низку сільськогосподарських товарів з Білорусі та Росії, а також на деякі азотні добрива. Мета – зменшити залежність від імпорту з Росії та Білорусі. Такий імпорт, особливо добрив, робить ЄС вразливим до потенційних примусових дій з боку Росії та створює загрозу для продовольчої безпеки ЄС.

Збільшення тарифів на сільськогосподарські товари з 0% або низьких ставок до 50% торкнеться, серед іншого, м’яса та м’ясних субпродуктів, молочних продуктів, зернових, фруктів, овочів, олій і жирів, кави, чаю, какао, цукру, кондитерських виробів.

Читайте також: Суд стягнув у дохід держави активи «Білоруськалію» в Україні

Також планується, що білоруські та російські товари будуть виключені з митних квот Європейського Союзу. Це завадить їх постачанню з нижчими тарифами.

Обмеження, згідно з пропозицією Європейської комісії, запроваджуються через те, що у 2023 році залежність ЄС від російських добрив перевищила 25%, що «створює загрозу стабільності ринку ЄС».

«Білоруський експорт сільськогосподарської продукції та добрив, хоча й менш значний (загальний обсяг 92 млн євро та 29,6 млн євро відповідно), включено до механізму санкцій для запобігання незаконному транзиту російської продукції через Білорусь», – йдеться в документі.

Нові обмеження є частиною ширшої політики економічного тиску на Росію та Білорусь за підтримку війни проти України. Очікується, що в результаті запровадження нового мита імпорт білоруських та російських товарів, на які поширюється дія регламенту, практично припиниться.

Європейський Союз планує замінити постачання за рахунок власного виробництва або альтернативних постачальників. Щодо добрив, це можуть бути, наприклад, Алжир та Єгипет.

Очікується, що тарифи будуть запроваджені через чотири тижні після публікації регламенту.

Форум

XS
SM
MD
LG