Ера російських викопних енергоносіїв у Європі «добігає кінця», заявила голова Європейської конференції Урсула фон дер Ляєн, відкриваючи дебати щодо справедливого миру для України у Європарламенті 7 травня. Про це повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
Відмову від російського викопного палива очільниця Єврокомісії назвала одним із трьох важливих моментів для досягнення тривалого миру в Україні. Вона зазначила, що до повномасштабного вторгнення країни ЄС платили Росії за енергоносії 12 мільярдів євро на місяць. Зараз ця сума становить 1,8 мільярда. Частка імпорту газу з Росії знизилася з 45% до 13%. Імпорт нафти скоротився вдесятеро.
Читайте також: США можуть запровадити 500% мита для покупців енергоносіїв із Росії. Як це вплине на Росію?
«Дехто досі каже, що нам слід знову «відкрити кран» для російського газу та нафти», – зауважила президентка Єврокомісії, очевидно, маючи на увазі Словаччину та Угорщину, які чинять супротив відмові від російських енергоносіїів.
Вона висловила переконання, що таке рішення було б історичною помилкою, і ЄС не дозволить цьому статися:
«Росія неодноразово доводила, що не є надійним постачальником. Путін уже припиняв постачання газу до Європи в 2006, 2009, 2014, 2021 роках і впродовж війни. Скільки ще потрібно разів, щоб зробити висновки? Залежність від Росії шкодить не лише нашій безпеці, а й нашій економіці. Наші енергетичні ціни не можуть визначатися ворожим сусідом».
Фон дер Ляєн також подякувала Сполученим Штатам за допомогу із закупівлею скрапленого природного газу на початку повномасштабного російського вторгнення до України.
Читайте також: США розробили санкції проти «Газпрому» та банків РФ – Reuters
«Завдяки партнерам ми зменшили залежність від Росії. Згадаймо: ми пам’ятаємо, як США негайно прийшли на допомогу зі скрапленим природним газом під час кризи», – сказала вона.
Водночас серед посадовців Євросоюзу наразі є певна стурбованість тим, що вже понад половину скрапленого газу блок купує саме в США, що не дуже відповідає політиці диверсифікації постачальників.
Напередодні Єврокомісія представила план, який дозволить розривати уже підписані з Росією газові контракти, щоб позбутися залежності від російського викопного палива до 2027 року.
Згідно з новим планом, рішення про заборону купівлі російського газу та нафти може ухвалюватися в рамках політики торгівлі, для затвердження якої достатньо голосів від більшості країн-членів, тобто їх не зможуть ветувати Угорщина та Словаччина.
Форум