Президент США Дональд Трамп розпочав телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним про мир в Україні, пише агентство Reuters.
Посадовець Білого дому повідомив, що переговори тривають. Також про початок розмови повідомила агенція АР.
Перед цим речниця Білого Дому Керолайн Левітт повідомила журналістам, що Трамп планує зателефонувати президенту Зеленському, коли ця розмова завершиться.
«Президент чітко дав зрозуміти, що його мета – побачити припинення вогню та завершення цього конфлікту, і він втомився та розчарований обома сторонами конфлікту», – сказала вона.
Водночас низка медіа з посиланням на джерела повідомила, що президент США перед своєю розмовою з Путіним провів переговори з українським президентом Володимиром Зеленським.
Незадовго до дзвінка віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив журналістам, що Вашингтон визнає, що у припиненні війни виник глухий кут.
«Ми розуміємо, що тут виник певний глухий кут. І я думаю, що президент скаже президенту Путіну: «Ви серйозно? Ви щиро до цього ставитеся? Я, чесно кажучи, думаю, що президент Путін не зовсім знає, як вийти з війни», – сказав Венс.
Трамп оголосив про плановані телефонні розмови після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
«Темою дзвінка буде припинення «кровопролиття, – написав Трамп у дописі в соціальних мережах. – Сподіваємося, що це буде продуктивний день, відбудеться припинення вогню, і ця дуже жорстока війна, війна, якої ніколи не мало бути, закінчиться».
Читайте також: Президент України доручив сформувати «постійну групу» для переговорів із РФ
Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.
Російські представники у Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести свої війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.
Читайте також: Чи є ознаки прогресу? Чим завершилися переговори між Україною та Росією
З моменту вступу на посаду в січні Трамп зробив припинення війни Росії проти України пріоритетом своєї зовнішньої політики. Ці зусилля були зірвані продовженням наступальних операцій Росії на полі бою і небажанням Москви погодитися на 30-денне припинення вогню, на яке погодився Київ.
Після періоду початкової напруженості з Києвом, розчарування Білого дому перемістилося на Москву, а тон публічних заяв американських чиновників загострився. Трамп припускав, що в Путіна немає справжнього наміру шукати миру, а «просто тягне час».
Минулого тижня Зеленський разом зі своїми переговірниками відвідав Туреччину і пообіцяв зустрітися з Путіним; востаннє вони зустрічалися у 2019 році, до повномасштабної війни. Але Путін в останню хвилину оголосив, що не поїде до Туреччини.
Зеленський також відвідав Ватикан на вихідних, шукаючи підтримки у новообраного папи Римського Лева XIV. Український лідер також зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом і держсекретарем США Марком Рубіо в Римі.
Це була перша зустріч Зеленського з Венсом після різкої суперечки в Білому домі в лютому.
Форум