Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цьому стислому огляді.
Зеленський: «чекатиму на Путіна в Туреччині. Особисто»
Президент України Володимир Зеленський увечері 11 травня заявив, що готовий до прямих переговорів із РФ, і 15 травня чекатиме на російського лідера Володимира Путіна в Стамбулі «особисто».
«Ми чекаємо від завтра припинення вогню – повне і тривале, щоб дати необхідну основу дипломатії. Немає сенсу затягувати вбивства. І чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині. Особисто. Сподіваюсь, що росіяни цього разу не шукатимуть причин, чому вони не можуть», – написав глава української держави в телеграмі.
Уночі 11 травня під час спілкування з пресою президент Росії Володимир Путін запропонував поновити «прямі переговори» з Україною 15 травня у Стамбулі. Водночас Україна з союзниками за підсумками зустрічі «коаліції охочих» 10 травня в Києві пропонувала безумовне припинення вогню з 12 травня, але на це очільник Росії не відповів. Більше інформації тут
«Україна має якісну перевагу над Росією» – Дуглас Люте про війну, перемир'я і членство в НАТО
Очільник Росії Володимир Путін не готовий до припинення вогню, і адміністрація президента США Дональда Трампа має зрозуміти, що проблема із перемир'ям не в Києві, а у Москві. Так вважає Дуглас Люте, який у 2013–2017 роках був постійним представником США при НАТО. З ним Радіо Свобода поспілкувалося у столиці України на полях Київського безпекового форуму.
Чи допоможе 30-кілометрова демілітаризована зона припинити війну? Які умови прийнятні для України для завершення війни? Чи зможе Україна виграти без підтримки США? Чи є загроза розколу НАТО і чи є йому альтернатива?
Про це та інше в інтерв'ю з Дугласом Люте. Читайте і дивіться за лінком
«Отямтеся». Чи наблизить мир угода зі США про надра, яку ратифікувала Верховна Рада?
Український парламент 8 травня 338 голосами «за» ратифікував угоду між США та Україною про надра.
Ратифікована угода про утворення спільного інвестиційного фонду не пов’язана з переговорами про припинення вогню в російсько-українській війні. Так принаймні стверджують в Держдепартаменті США. Його речниця Теммі Брюс назвала під час брифінгу ці процеси «окремими».
Але як тоді пояснити твердження представників української влади, що угода наближає мир? Про це тут
«Вперше в історії»: чому виник шпигунський скандал у відносинах України та Угорщини
СБУ заявляє, що «вперше в історії» викрила агентурну мережу військової розвідки Угорщини, яка здійснювала шпигунську діяльність на шкоду Україні.
Угорщина відповіла, що такі звинувачення – це антиугорська пропаганда, і висилає двох українських дипломатів. Україна заявила, що видворяє у відповідь двох угорських.
За свідченням генерал-майора запасу Служби безпеки України, колишнього заступника голови СБУ Віктора Ягуна, Україна і раніше фіксувала угорську агентуру, але не чіпала її.
Радіо Свобода разом з експертами розбиралося, що відбувається. Читайте за лінком
Очікування від нового папи Римського: «Зболена Україна чує ці слова як слова надії»
Американський кардинал Роберт Превост, давній місіонер у Латинській Америці, який народився у Сполучених Штатах, був несподівано обраний папою Римським на конклаві кардиналів. Він став першим американцем, що очолив Католицьку церкву.
69-річний Превост та 267-й понтифік, прийняв ім’я папа Лев XIV. Вплив нового папи виходитиме далеко за межі релігійної сфери, адже він перебирає на себе роль, що має значну дипломатичну та суспільну вагу.
Що очікують в Україні від нового глави Католицької церкви? Про це тут
Кандидати на очільника БЕБ: підозра в легалізації коштів, робота в структурах Ахметова та наукові роботи з цитатами Татарова і РФ
Бюро економічної безпеки, яке створили у 2021 році, мало реформувати стару систему відносин між владою і бізнесом – виключити безпідставні перевірки і тиск кримінальними повадженнями. І перебрати на себе від інших органів функції боротьби з ухиленням від сплати податків та розслідування інших економічних злочинів. Запуск цього правоохоронного органу – одна з обіцянок команди Зеленського.
Втім, на адресу БЕБ регулярно лунала критика – переважно щодо того ж тиску на бізнес. Роботу попереднього керівника Бюро економічної безпеки – Вадима Мельника – фінансовий та правоохоронний комітети Ради визнали незадовільною.
Нині обирають нового очільника правоохоронного органу. Після декількох етапів конкурсу на крісло очільника залишилось 16 кандидатів. Поєкт Радіо Свобода «Схеми» придивився до фіналістів – і до деяких із них виникли запитання. Які журналісти змогли поставити їм напряму. Читайте і дивіться тут
Публікації, які також можуть вас зацікавити:
- Спецтрибунал для посадовців РФ за злочини агресії. У Львові підписали декларацію
- Урсула фон дер Ляєн: 30-денне перемир’я має бути реалізоване без жодних передумов, інакше – посилимо санкції
- Китайські виробники дронів і судноплавні компанії з ОАЕ – у 17-му пакеті санкцій від ЄС
- «Система»: ЄС офіційно звинуватить Росію у бойовому застосуванні хімічної зброї в Україні
- Медіа: Німеччина перестане розголошувати дані про військову допомогу Україні
- Проти чотирьох фірм із розслідування «Схем» про постачання деталей та спецобладнання оборонці РФ запровадили санкції
- Українські військові взяли участь у ході до Дня перемоги у Лондоні
- Без «Орешника» і «Армати», але із Сі Цзіньпіном та Фіцо без «георгіївської стрічки». Як пройшов парад у Москві?
- МВС оголосило початок збору ДНК родичів зниклих дітей
- ВРП відкрила дисциплінарну справу щодо судді з розслідування «Схем», який з початку окупації 25 разів їздив в Крим
Радіо Свобода Weekly – важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут
Форум