Доступність посилання

Місце зустрічі «великої трійки». Чому Росія занедбала Лівадійський парк в окупованому Криму?


Лівадійський парк. Ялта. Окупований Крим
Лівадійський парк. Ялта. Окупований Крим

Культ 9 травня у Росії і возвеличення ролі СРСР у перемозі над нацизмом у Другій світовій війні дивним чином оминуло відоме на весь світ місце, де у лютому 1945 року відбулася так звана Ялтинска конференція – історична зустріч Сталіна, Рузвельта і Черчилля. Лівадійський парк, де й вирішилася тоді доля повоєнного світу, російська окупаційна влада не привела до нормального вигляду і до 80-річчя премоги над гітлерівським нацизмом. Унікальна пам'ятка кримської природи стоїть занедбана і покинута. Чому? Проблему дослідив проєкт Крим. Реалії.

Лівадійський парк є пам'яткою садово-паркового мистецтва. Він був закладений у першій половині ХІХ століття і розкинувся на площі у 40 гектарів. Тут ростуть сотні рідкісних видів кущів і дерев, серед яких гігантська секвоя, ліванський, гімалайський та атласький блакитний кедри.

Парк прикрашають фонтани і альтанки. А для ліан та інших плетистих рослин побулована 80-метрова пергола.

Пергола у Лівадійському парку
Пергола у Лівадійському парку

Із парку є спуск до пляжу, яким можна дійти до набережної Ялти.

Паркова територія примикає до Лівадійського палацу – колишньої резиденції російської царської родини Романових та ще однієї «візитівки» Криму.

Лівадійський палац у Лівадійському парку
Лівадійський палац у Лівадійському парку

У лютому 1945 року там відбувалась Кримська конференція за участі глав трьох союзних держав – голови Ради народних комісарів СРСР Йосипа Сталіна, президента США Франкліна Рузвельта і прем'єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчилля.

Прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль, президент США Франклін Рузвельт і радянський диктатор Йосип Сталін (зліва направо) на конференції у Ялті, лютий 1945 року
Прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль, президент США Франклін Рузвельт і радянський диктатор Йосип Сталін (зліва направо) на конференції у Ялті, лютий 1945 року

В пам'ять про цю подію в Лівадійському парку у часи СРСР встановили пам'ятник «Великій трійці».

Пам'ятник «Великій трійці» у Лівадійському парку, Ялта, архівне фото
Пам'ятник «Великій трійці» у Лівадійському парку, Ялта, архівне фото

Але унікальність та історія цього місця не допомогли зберегти його від руйнування.

«З кожним роком все гірше й гірше»

На сьогодні Лівадійський парк – у занепаді. Фото заростей і зруйнованих паркових об'єктів публікує севастопольське видання ForPost.

Парк занедбаний, усе заросло. Не доглядають зовсім
Із блогу

Стежки у парку заросли, повалені дерева, напівзруйновані фонтани та зламані лавки.

«Парк занедбаний, усе заросло. Не доглядають зовсім. Якщо порівняти з Воронцовським палацом, то там територія доглянута, гарна. А тут просто хащі. Спуск до моря з території Лівадійського палацу – в жахливому стані. Парк зарослий буреломом, дерева повалені», – розповідає авторка російського блогу «Від Волги до Криму».

Лівадійський парк. Південне узбережжя Криму, січень 2025 року
Лівадійський парк. Південне узбережжя Криму, січень 2025 року

Окрім заростей, у парку руйнуються й історичні об'єкти. Серед них – фонтан.

Колишній фонтан у Лівадійському парку. Південне узбережжя Криму, травень 2025 року
Колишній фонтан у Лівадійському парку. Південне узбережжя Криму, травень 2025 року

«У парку біля Лівадійського палацу колись був фонтан. Ще, кажуть, від Потоцьких його було встановлено. І пізніше, 1912 року, архітектор Микола Краснов створив лаврову альтанку. Але, на жаль, вона лише на листівках у доглянутому вигляді. А це, звичайно, все треба реставрувати і доводити до ладу», – повідомляє у своєму блозі ялтинський активіст і журналіст Сергій Сардико.

Чому Росія не реагує на територію парку Лівадійського? Він дуже занедбаний
Місцева жителька

За інформацією кримських ЗМІ, Лівадійський парк перебуває у занедбаному стані не перший рік. Місцеві звертаються в усі інстанції. Але їхні скарги нехтують роками.

«Ми – місцеві жителі – так раділи, коли перейшли до Росії. Думали, що нарешті дійдуть руки до нашого Лівадійського парку. Це царський маєток, його треба цінувати, і ми думали, що все це відновлять. Але чомусь з кожним роком все ставало гірше і гірше. І настільки прикро: чому Росія не реагує на територію парку Лівадійського? Він дуже занедбаний. Ремонтують Масандрівський, Воронцовський парки, але не Лівадійський», – розповіла в одному з блогів місцева жителька.

«Візитівка ПБК та Криму»

Напередодні 80-ї річниці закінчення Другої світової війни проблему Лівадійського парку публічно визнав російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов).

«На жаль, у незадовільному стані Лівадійський парк, а це одна з візитівок ПБК та Криму. Дякую містянам, усім небайдужим громадянам, які беруть участь у суботниках на території парку. Додатково на його прибирання та розчищення буде виділено 10 мільйонів рублів», – пообіцяв він.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов
Російський глава Криму Сергій Аксьонов

Послуги благоустрою Лівадійського парку вже закуплено. За даними російського порталу держзакупівель, ці роботи коштуватимуть 1,5 мільйона рублів.

Інформація про закупівлю послуг благоустрою Лівадійського парку, квітень 2025 року
Інформація про закупівлю послуг благоустрою Лівадійського парку, квітень 2025 року

Згідно з документацією закупівлі, на цю суму в парку «підтримуватимуть належний санітарний стан» місць громадського користування. До кінця червня там мають викосити газони, обрізати й прорідити крони дерев, підстригти живоплоти, зібрати гілки, повалені стихією, очистити територію від сміття та вивезти його.

У 2017 році благоустрій парку коштував майже три мільйони рублів. Ще 10 мільйонів рублів у 2019 році витратили на проєкт утримання об'єкту.

Сергій Аксьонов сподівається, що питанням організації постійного догляду за парком займеться російський «Ощадбанк», який бере участь у благоустрої Алупки.

У самому «Ощадбанку» про це наразі публічно не заявляли. Тому подальша доля парку, як і раніше, невідома.

Як знищували Лівадійський парк

Нинішній стан Лівадійського парку виявився результатом переділу влади у Криму після його російської анексії у 2014 році.

У 2015 році парку надали статус особливо охоронюваної природної території регіонального значення, а потім передали державній автономній установі культури «Лівадійський палац-музей», яка не має ресурсів для утримання парку відповідно до його статусу.

Лівадійський палац. Південне узбережжя Криму, архівне фото
Лівадійський палац. Південне узбережжя Криму, архівне фото

Повну реконструкцію Лівадійського парку російська влада обіцяла ще 2022 року – напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Проєкт тоді затвердила Головдержекспертиза РФ.

«Роботи проводитимуться на площі понад 30 гектарів. Серед заходів з реконструкції парку плануються ремонт і відновлення історичної дорожньо-стежкової мережі, підпірних стін, облаштування протизсувних споруд. Також передбачено проведення робіт зі збереження об'єктів культурної спадщини, розташованих на території парку, поява на території пам'ятника сучасних сервісів і функцій. Термін реалізації інвестиційного проєкту – 2022-2025 роки», – заявляли у відомстві.

Лівадійський парк, архівне фото
Лівадійський парк, архівне фото
Буде вирішено проблему і зсуву ґрунту, і лавок, і берегоукріплювальних споруд
Яніна Павленко

Глава російської адміністрації Ялти Яніна Павленко обіцяла жителям Лівадії, які скаржаться на стан історичного об'єкту, що реконструкцію буде проведено на всіх 40 гектарах парку.

«Наступного (2022 року – КР) року почнеться проєктування, а з 2023 року буде повна реконструкція всіх 40 га парку. Міністерка культури Криму Аріна Новосельська це підтвердила. Це означає, що буде вирішено проблему і зсуву ґрунту, і лавок, і берегоукріплювальних споруд», – заявляла вона.

Глава російської адміністрації Ялти Яніна Павленко
Глава російської адміністрації Ялти Яніна Павленко

Відтоді змінилося керівництво Мінкультури російського уряду Криму. Колишню міністерку Аріну Новосельську було затримано за звинуваченням у корупції, засуджено, і тепер вона відбуває покарання в російській колонії.

А роботи в Лівадійському парку, які обіцяли завершити 2025 року, так і не розпочалися.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG