Російські війська протягом тривалого часу використовують мотоцикли для штурмових дій на різних напрямках, намагаючись скористатися їхньою маневреністю та швидкістю. Втім, завдяки скоординованій роботі дронів, артилерії та систем дистанційного мінування українська оборона ці спроби прориву зупиняє.
Через дефіцит важкої техніки та значну чисельність особового складу тактика мотоштурмів, незважаючи на сумнівну доцільність, активно застосовується в армії РФ.
У Збройних силах України нещодавно теж створили власну мотоштурмову роту – «сучасну кавалерію», як її охрестили в пресслужбі 425-го полку «Скала». Перший бойовий досвід новостворений підрозділ уже здобув на Курському напрямку.
- Наскільки доцільно переймати цю тактику в ЗСУ?
- Чи стане мотоштурм ефективним інструментом української армії?
- І що кажуть самі бійці про перші бої на мотоциклах?
Про це – в матеріалі Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Навесні 2025 року на різних напрямках фронту російські війська активно почали використовувати мотоцикли. Втім, якщо раніше, ще з початку 2024 року, двоколісну техніку агресор використовував переважно для підвезення живої сили до передової, то нині вона перетворилася ледь не на постійний елемент саме штурмових груп.
Серед переваг такої тактики військові аналітики називали малопомітність, маневреність та швидкість – усе те, чого бракує важкій техніці, як, наприклад, громіздким танкам, БМП чи БТР. Про цю тактику агресора ми писали раніше.
Мотоцикли дозволяють їм швидко пересуватись, обходити позиції, проривати оборону й займати нові рубежіСтаніслав Бунятов
Усі публічно відомі штурми на мотоциклах Силам оборони вдавалося зупиняти – проривів на фронті саме завдяки мотоциклетним штурмам противника не було, тому результативність такої тактики залишається під питанням.
Втім, пише військовий Станіслав Бунятов із позивним «Осман», те, що сьогодні здається неефективним, завтра починає працювати.
«Ми всі бачимо ефектні відео, де противника на мотоциклах знищують наші FPV-дрони. Але ми не бачимо іншого – як ці ж мотоцикли дозволяють їм швидко пересуватись, обходити позиції, проривати оборону й займати нові рубежі», – написав він у своєму телеграм-каналі «Говорять Снайпер».
То чи варто Збройним силам України впроваджувати тактику мотоштурмів?
Перша рота, перший штурм
На каналі 425-го окремого штурмового полку «Скала» опублікували відео тренування бійців на мотоциклах для штурму. Це перша мотоциклетна рота Сил оборони. У пресслужбі полку її назвали «сучасною кавалерією», основне завдання якої – стрімко прориватися до позицій противника, здійснювати штурмові дії та оперативно змінювати напрямок удару.
«Ми максимально стараємось навчити [бійців], щоб вони могли досвідчено управляти транспортним засобом. Це буде мобільно, швидко і з хорошою вогневою підтримкою», – розповідає боєць полку.
Згідно з відео, тренування на мотоциклах передбачає роботу в парі: пасажир відпрацьовує стрільбу, а водій маневрує і слідкує за дорогою.
Через день після новини про появу роти полк відзвітував уже про першу бойову практику. На відео штурмовики на мотоциклах на швидкості під'їхали до позицій противника і провели штурм. За даними оглядача War Arhive, штурм відбувся на ділянці українсько-російського кордону в районі селища Новий Путь Курської області.
«Ми вночі з нічниками (прилад нічного бачення – ред.), без світла, без нічого пролетіли бігом ту ділянку й закріпились», – розповідає боєць на відео.
Інший каже, що в такий спосіб українські штурмовики застали противника зненацька, позбавивши його можливості швидко зорієнтуватися.
«Скупченості не було. Один приїхав, потім другий. Затягнулися в місця, щоб нас не вразили. Тобто ми вже були в укритті, так би мовити. Можна було виконувати завдання. Аби ми йшли пішки, ми просто б не дійшли туди», – ділиться враженнями боєць.
«Якби не мотоцикл, уяви, 40 кілограмів за собою нести – це час, сили. Ти поки дійшов, припустимо, 5-6 кілометрів, ти вже втомився, а тобі ще штурмувати треба», – додає ще один військовий на відео.
Як повідомили в пресслужбі, атака була вдалою, а результати бойового застосування мотоциклів повністю підтвердили ефективність нової тактики.
Чи це щось нове в українській армії?
Взагалі мотоцикли ЗСУ використовували на фронті вже давно, пояснює начальник відділу кадрів 28-ї ОМБр імені Лицарів Зимового походу Денис Швидкий.
«Ми їх навіть використовували у 2022 році. Ми ще тоді Миколаїв обороняли, відбивали Херсон. І вже тоді використовували мотоцикли, просто, звичайно, не в таких кількостях. Це зараз уже почали робити угруповання, окремі роти», – пояснює він.
Військовий експерт та ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман пригадує в ефірі Радіо Донбас Реалії ще давніші випадки використання мотоциклів на полі бою українською армією.
«Ще у 2014-15 роках, коли в нас була невелика кількість техніки, людей вистачало, то ми робили рейди (на мотоциклах – ред.) по тилах ворога. У них були панічні настрої, вони не знали, звідки взялись війська й куди їм бігти, – розповідає Гетьман. – Це може бути дуже ефективним. Так можна прориватися в глибину ворожих позицій, завдавати ударів і навіть можна не закріплюватися, а повертатися, тобто наводити паніку».
Чи виправдовує себе така тактика?
З одного боку, вважають аналітики проєкту DeepState, тактика мотоштурмів не є ефективною. Адже з досвіду противника, у більшості випадків йому не вдається успішно добиратися до визначених точок у момент атаки, а мотоштурмовиків просто знищують.
Як приклад проєкт наводить невдалу спробу штурму агресора в районі Єлизаветівки на схід від Покровська. Тоді агресор залучив близько ста мотоциклів, але завдяки роботі дронів та артилерії українські військові їх зупинили.
«З іншого боку, тут є ефективність мобільності, швидкості й комфорту добратися до своїх позицій, завезти провізію та інші необхідні засоби, провести ротацію тощо», – пояснили у проєкті.
Цю ж думку підтримує Владислав Селезньов, військовий експерт, спікер Генштабу (2014–2017 роках). Він вважає, що для розвідки, переміщення чи виконання логістичних завдань у ближній зоні (територія неподалік від лінії зіткнення – ред.) – це непогане рішення. Але їхати в атаку на мотоциклах – не є раціонально.
Те, що пропонують росіяни – це суїцидВладислав Селезньов
«Ми бачимо за численними відео, наскільки великі втрати в росіян у разі використання такого типу мотоциклетної техніки», – пояснив Селезньов в ефірі Радіо Донбас Реалїі.
Під час штурмів же для транспортування бійців експерт вважає доцільним використовувати легкоброньовану техніку, БМП, БТР чи танки, які здатні захистити українських бійців, коли вони перебувають всередині під час атаки.
«Те, що пропонують росіяни – це суїцид. Практично всі штурмовики на мотоциклах знищуються вдалими «скидами» за допомогою дронів і мінувань відповідних територій», – додає він.
Ізраїльський військовий експерт Давид Шарп теж додає, що багато російських мотошурмовиків ідуть в атаку в один кінець.
«Дуже мало шансів, якщо хтось із них впаде або буде поранений, що йому нададуть допомогу й евакуюють. Тобто йдеться – я не скажу про абсолютно самовбивчу тактику, – але якщо діяти бездумно, то вона стає саме такою. В інших випадках вона з великою ймовірністю призводить до дуже великих втрат», – пояснив він в ефірі Радіо Донбас Реалії.
Чи приживеться стара-нова тактика у ЗСУ?
Аналітики DeepState зауважують, що успішні просування противника з використанням мотоциклів усе ж є, але передусім завдяки нескінченній кількості та постійному тиску.
«І це не єдина на всю армію рота штурмовиків на мотоциклах, а це сотні ***, які лізуть як сарана», – написали в телеграм-каналі проєкту.
Давид Шарп каже: українці не можуть діяти такими самими підходами, як росіяни – наприклад, не рахуватися з втратами заради того, щоб захопити якусь посадку, або загалом допускати великі втрати.
Перейти певну межу – означає зазнати непоправних, катастрофічних втратДавид Шарп
«З одного боку, побачили певну перевагу – це нормально. Швидкість і маневр дозволяють із меншою ймовірністю потрапити під удар, – пояснив він. – Але важливо розуміти: заграватися не можна. Перейти певну межу – означає зазнати непоправних, катастрофічних втрат».
На думку військового оглядача Олександра Коваленка, застосування мотоциклетних штурмів у агресора поставлене на потік через критичний дефіцит важкої броньованої техніки.
«У російській армії собі можуть дозволити втрати особового складу нон-стоп, Україна має воювати не такими методами. Наше завдання – мінімізація наших втрат і максимізація втрат противника. І застосування в штурмах мотоциклів аж ніяк не допоможе реалізувати цей план», – додає він.
У проєкті DeepState кажуть, залежно від напрямку та характеру бойових дій, кожен може робити різні висновки щодо ефективності такої тактики.
«Хтось побачить можливість швидкого й успішного просування до позицій противника, а хтось ніколи не сяде на мотоцикл, знищуючи їх щодня пачками», – пишуть аналітики.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
Форум