Розслідувачі, які викривають підривну діяльність Росії в країнах Європи, прокоментували вирок суду у Великій Британії учасникам шпигунсько-диверсійної групи. Серед іншого, члени цієї групи планували фізичне знищення Христо Грозєва і Романа Доброхотова.
То які подробиці стали відомі? Кого наймають ГРУ Росії для підривної діяльності у ЄС? Які завдання їм ставлять?
12 травня суд у Лондоні засудив шістьох громадян Болгарії, які займалися стеженням в інтересах Росії, до позбавлення волі на строк від п’яти до 10 років.
За версією обвинувачення, із 2020-го по 2023 роки вони стежили за казахським політиком Бергеєм Рискалієвим, який отримав політичний притулок у Великій Британії, планували операцію фейкової акції протесту навпроти посольства Казахстану в Лондоні, щоб потім передати дані про її «організаторів» владі Казахстану, стежили за українськими співробітниками американської військової бази у Штутгарті, колишнім співробітником російського СК РФ Кирилом Качуром, якого в Росії оголосили «іноагентом», а також за журналістами-розслідувачами Романом Доброхотовим і Христо Грозєвим.
У переписці між собою підсудні обговорювали варіанти їх викрадення й убивства.
Your browser doesn’t support HTML5
В Лондоне вынесли приговор шпионившим в пользу Кремля болгарам
«Дуже довго намагалися викрасти мій ноутбук, щоб знайти міфічний зв’язок зі спецслужбами, якого не існує. Викрали в результаті не мій ноутбук, а моєї покійної мами – там знайшли дуже багато рецептів. Але навіть якби вони знайшли мій справжній ноутбук, то теж нічого б там не знайшли, звісно», – розповідає Христо Грозєв.
Група діяла на території Великої Британії, Австрії, Іспанії, Німеччини та Чорногорії. Під час затримання у Великій Британії в лютому 2023 року в них було виявлено 221 мобільний телефон, 495 SIM-карт, 11 дронів, 110 різноманітних цифрових пристроїв, включаючи хакерське ПЗ, 91 банківську та іншу фінансову картку і 75 паспортів та посвідчень особи, з яких 55 були на чужі імена.
За словами одного з засуджених, основною мотивацією для учасників угруповання були гроші. Йшлося про значні суми – до одного мільйона євро.
За версією слідства, шпигунами керував громадянин Австрії Ян Марсалек, колишній операційний директор компанії Wirecard, якого оголошено в розшук у Німеччині за звинуваченнями у шахрайстві.
За даними журналістів, ГУР РФ завербуло Марсалека ще наприкінці 1990-х. Грозєв і Доброхотов проводили про нього розслідування: ймовірно, він мешкає в Росії за підробними документами.
«Він обожнює всяких там диктаторів, готовий підряджатися на будь-яку чорну справу, якщо там якийсь адреналін. Ідей, як убити мене з Христо Грозєвим, ми в переписці бачили ну кілька десятків. Але по факту, коли вони почали це все втілювати в життя – звісно, виявилося жахливо непрофесійно», – розповідав Доброхотов Російській службі Бі-бі-сі.
У 2021 році лідер агентської групи Орлен Русев і Марсалек обговорювали в переписці варіанти дій щодо Христа Грозєва: зокрема, викрадення розслідувача, щоб доставити його до Москви.
«У мене там є ресурси, щоб викрасти його, накачати наркотиками і замкнути в надійному місці. Потім можна продумати процес екстрадиції», – йшлося в їхній переписці.
- Суд засудив Русева до десяти років і восьми місяців ув’язнення.
- Тридцятирічну Вану Габерову, яка вважала свою місію «захопливою і гламурною», засуджено до шести років, восьми місяців і трьох тижнів.
- 33-річну Катріну Іванову засуджено до дев’яти років і восьми місяців позбавлення волі.
- 39-річному Матіхоміру Івановичу доведеться провести за ґратами вісім років.
Найняти можуть будь-кого
В ефірі телеканулу «Настоящего Времени» (створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки) Роман Доброхотов, головний редактор видання The Insider, заявив, що вважає вирок справедливим.
«Терміни серйозні, тому що саме обвинувачення серйозне. Йдеться не просто про якесь хуліганство, не просто про підготовку нападу, а про роботу на спецслужби, як це формально звучить, «ворожої держави». От тепер не тільки Росія визнає ворожими країни Європи офіційно, але й навпаки – теж саме по собі цікавий прецедент, – зазначив Доброхотов. – Але що для мене важливіше – що це перший такий важливий прецедент, коли за ґратами опиняються не представники спецслужб, а найняті ними представники бандитських кіл. Це новий modus operandi для російських спецслужб – коли вони використовують бандитів»
Розслідувач додав, що вирок важливий і в контексті інших майбутніх диверсійних операцій і підготовок нападів у Європі для «інших дрібних бандитів»:
«Щоб усі побачили зараз, що працювати на російські спецслужби – за, здавалося б, дрібними справами, стежити за кимось… навіть якби вони просто займалися стеженням – це була б дуже серйозна стаття і дуже серйозне покарання»
Пощастило, каже Доброхотов, що вони гн встигли реалізувати свої плани.
«Самі ж російські спецслужби на цю конкретну операцію їм не дали добро, визнавши, що вони не можуть діяти в тій самій країні, де вони є резидентами»
При цьому, за його словами, усе залежить від того, хто наймає агентів:
«Це може бути мафія, це може бути ГРУ, це може бути ФСБ. Ми бачили буквально тиждень тому, як в Україні найнята російськими спецслужбами жінка вистрілила в українського блогера, який допомагав ЗСУ. Тут просто випадкову людину використали як фінального виконавця».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Замах на Стерненка: чому в Україні відбуваються напади на активістів і до чого тут РосіяВикористовуюь вихідців із Східної Європи
Справа болгарських агентів – це частина масштабної розвідувальної операції Кремля. Про багато інших також писали розслідувачі The Insider: зокрема, про спроби отруєння журналісток Олени Костюченко, Ірини Баблоян і голови фонду Free Russia Наталії Арно.
«Після нашої публікації була ще ціла низка отруєнь. Ми знаємо, що власник каналу «ВЧК-УГПУ» був отруєний. Ми знаємо й про інші отруєння, про які не публікувалась інформація, але це теж питання року-півтора», – розповів Доброхотов.
За його словами, спроби отруїти критиків Кремля – класичні операції російських спецслужб.
«Є і велика хвиля саботажу, і замахів, організованих руками мафії, – нагадав журналіст. – Ми бачимо, як використовуються інші діаспори зі Східної Європи – молдавани, поляки, українці. Їм легко пересуватись у Європі: у них є паспорти, за якими або не потрібні візи, або їх легко отримати. Їх не дуже підозрюють – тому що вони не громадяни Росії. Це теж мода – використовувати їх масово. Іноді – щоб намалювати графіті в Парижі перед Олімпіадою, а іноді – і для справжніх терактів»
Росіян також використовують, додав Доброхотов:
«Перед Олімпіадою в Парижі ми допомогли заарештувати росіянина Грязнова, який працював кухарем, але збирався влаштувати диверсію. Тоді ж заарештували громадянина України з українським корінням – двірника, який випадково підірвав сам себе, коли готував теракт».
За його словами, все це – лише десята частина від тих операцій, що публічно відомі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Теракт Росії проти авіаліній? Що потрібно знати про звинувачення польського прем’єраУ Росії для шпигунства і диверсій створили цілі військові частини
«Ще був замах у Німеччині – на німецького промисловця з оборонної галузі. Головне – щоб ви були ворогом Путіна: яка у вас професія, громадянство, паспорт – не має значення. У Великобританії – підпали. У Польщі, Литві – теж підпали. Ще три-чотири роки тому такий масштаб навіть уявити собі було неможливо. Це ціла хвиля, у якій беруть участь усі російські спецслужби. Усе координується з єдиного центру. Для цього з’явилися спеціальні військові частини, які всередині себе інтегрують ФСБ і ГРУ та підпорядковуються безпосередньо Кремлю. Історія з Марсалеком і болгарами – лише один маленький фрагмент», – пояснив Доброхотов.
Журналіст висловив упевненість, що обмінювати засуджених у Лондоні агентів Росії не будуть.
«Вони не співробітники російських спецслужб, вони – найманці. Вони не є громадянами Росії й формально не афілійовані з ФСБ або ГРУ», – уточнив він.
Крім того, Великобританія рідко йде на обмін, зазначив Доброхотов:
«Це їхня політика – не заохочувати взяття нових заручників. А ми знаємо, що Кремль активно бере нових заручників – особливо іноземців – для подальших обмінів. Саме тому етично складно було, наприклад, організовувати обмін Красникова на політв’язнів. Там був винятковий випадок – видатні російські політв’язні змінювалися на пару російських шпигунів. Тоді гра вартувала свічок. Але загалом логіка британців зрозуміла. Якщо заохочувати конвеєр обмінів – кожен російський шпигун повертатиметься в Росію, а в самій Росії ставатиме більше політичних заручників, яких братимуть спеціально заради обміну. Британці цим точно займатися не будуть»
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Російські шпигуни в НАТО і атаки на транспортні мережі ЄС. Нові подробиці ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Усс і не тільки...Шпигунська діяльність Росії в Італії: дослідження ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Операція «Щур». Як керівник Антитерористичного центру очолив те, проти чого мав боротися