Російська влада відновлює свою багаторічну позицію про відкидання законності розпаду Радянського Союзу в 1991 році, ймовірно, щоб заперечити суверенітет і незалежність України й Білорусі в майбутньому, заявляє у своєму звіті американський Інститут вивчення війни.
В ISW звернули увагу на заяви голова комітету Держдуми Росії з питань захисту сім’ї, батьківства, материнства і дитинства й членкині Центрального комітету Компартії Ніни Останіної, яка 22 травня сказала, що депутати Думи готові порушити питання про ймовірну незаконність розпаду Радянського Союзу.
Останіна погодилася з твердженням радника президента Росії Антона Кобякова від 21 травня про те, що засновницький орган Радянського Союзу не брав участі в розпаді Радянського Союзу, і тому він все ще юридично існує.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ніколи знову» і «Можем повторить». Україна та Росія по-різному пам’ятають Другу світову війну. Чому?«Російська влада періодично відроджує неправдиві наративи про незаконність розпуску Радянського Союзу і заклики до його відновлення щонайменше з 2014 року, а також просувала ці інформаційні зусилля у 2021 і 2023 роках. Кремль докладає стратегічних зусиль для фактичної анексії Білорусі в рамках Союзної держави Росії й Білорусі та послідовно заперечує суверенітет України», – йдеться у звіті.
Аналітики зазначають, що Кремль, можливо, доручає посадовцям нижчого рівня знову впровадити наратив про нібито незаконний розпад Радянського Союзу в російський інформаційний простір, щоб створити умови для Кремля для відкликання визнання України й Білорусі незалежними державами в майбутньому і заклику до об’єднаної російської, білоруської й української держави.
При цьому в ISW зауважили, що російські чиновники не відреагували на попередні заклики до відновлення Радянського Союзу, «і остання версія цієї інформаційної кампанії також навряд чи матиме якісь короткострокові наслідки».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ISW: Кремль ґрунтує свою ідеологію на переконанні, що Захід хоче «оточити й перемогти Росію»Крім того, в Інституті вивчення війни заявили, що російська влада і державні ЗМІ продовжують публічно ставити під сумнів легітимність української переговорної команди й української влади, що, ймовірно, призведе до подальших затримок переговорів.
Це – «частина постійних зусиль Кремля, спрямованих на встановлення умов для Росії, щоб виправдати свій вихід з майбутніх мирних угод з Україною у час, обраний Росією, та підтримати неодноразову вимогу РФ на зміну режиму і встановлення проросійського уряду в Україні», кажуть аналітики.
19 травня відбулися двогодинні телефонні переговори президента США Дональда Трампа з російським президентом Володимиром Путіним. За підсумками цієї розмови Трамп заявив, що Росія й Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню та завершення війни.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сплеск дипломатії не приніс прориву у війні Росії проти України. Що далі?Після цієї розмови були переговори Трампа з Зеленським та деякими європейськими лідерами.
Президент України після цього заявив, що Київ розглядає можливість зустрічі усіх команд на високому рівні. За його словами, ця зустріч може відбутися в Туреччині, Ватикані чи Швейцарії.
Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що дуже ймовірно, Росія і Україна проведуть переговори на технічному рівні наступного тижня, наприклад, у Ватикані. Також прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні заявила, що мала розмову з папою Римським, який підтвердив свою готовність провести наступні переговори між сторонами у Ватикані.
Водночас речник Кремля Дмитро Пєсков 22 травня заперечив інформацію про те, що Ватикан може прийняти російських й українських переговорників у червні. «Немає конкретної домовленості щодо наступних зустрічей, – сказав Пєсков журналістам у Москві 22 травня. – Їх ще належить узгодити».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ця особа є першопричиною війни» – МЗС України про заяву Путіна щодо «буферної зони»