Телефонна розмова між президентом США Дональдом Трампом і російським лідером Володимиром Путіним не вплинула на ситуацію у війні РФ проти України, заявив радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк.
«На жаль, після телефонної розмови Трамп/Путін статус-кво не змінився. Україна, як і раніше, пропонує єдиний реалістичний вихід із війни: через негайне і безумовне припинення вогню – повсюдне, тривале, обов’язкове. Європа повністю підтримує в цьому Україну, абсолютно чітко розуміє всі ризики, які несе й сама війна, і її відтерміновані наслідки. США, як і раніше, залишилися глобальним посередником, який усе ще вважає, що Росія договороздатна й готова вийти з війни заради бізнес/інтересів», – написав Подоляк у телеграмі 20 травня.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ISW: Росія намагається затягувати мирні переговори, щоб продовжувати просування на полі боюЗа його словами, незмінною є позиція Росії, яка, «як і раніше, хоче війни, руйнувань, убивств, бо вважає їх єдиним способом існування своєї нинішньої держави».
«Є Росія, яка не готова й категорично не хоче припинення вогню. І є якийсь нав’язливий стан «пошуку й усунення першопричин війни», хоча єдина справжня причина – сам факт неспровокованої агресії РФ», – йдеться в повідомленні.
Дональд Трамп заявив напередодні, що його розмова з російським президентом Володимиром Путіним пройшла «дуже добре», а Росія й Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню і завершення війни.
Читайте також: Президент України доручив сформувати «постійну групу» для переговорів із РФ
Президент США додав, що повідомив про результати переговорів Володимира Зеленського і лідерів Коаліції охочих.
Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».
Ці телефонні розмови відбулися після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.
Your browser doesn’t support HTML5
«Я не можу відійти»: один із наймасованіших ударів РФ по Київщині
Російські представники у Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести свої війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.
З моменту вступу на посаду в січні Трамп зробив припинення війни Росії проти України пріоритетом своєї зовнішньої політики. Ці зусилля були зірвані продовженням наступальних операцій Росії на полі бою і небажанням Москви погодитися на 30-денне припинення вогню, на яке погодився Київ.
Після періоду початкової напруженості з Києвом, розчарування Білого дому перемістилося на Москву, а тон публічних заяв американських чиновників загострився. Трамп припускав, що в Путіна немає справжнього наміру шукати миру, а «просто тягне час».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Трамп заявив, що готовий «відступити» від переговорів між Україною і РФ за відсутності прогресу