Рок-гурт R.E.M. перевипустив гімн на підтримку Радіо Свобода

Обкладинка альбому R.E.M. для реміксу «Radio Free Europe» 2025

З нагоди Всесвітнього дня свободи преси 3 травня гурт R.E.M. оголосив про спеціальне перевидання синглу «Radio Free Europe», щоб відзначити майбутню 75-ту річницю Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (РВЄ/РC, RFERL). Це дуже символічно на тлі згортання діяльності низки мовників, які фінансуються США, що багато хто розглядає як спробу змусити замовкнути продемократичні ЗМІ.

Сингл «Radio Free Europe» у 1981 році відкрив світові альтернативний рок-гурт R.E.M. Це було також нагадування про те, яку роль, яку відіграє ця, фінансована Конгресом США, незележна медіакорпорація у розбудові демократії у країнах, де вільна преса заборонена або ще не до кінця утвердилася.

«Будь то музика чи вільна преса – цензура скрізь є загрозою для правди. У Всесвітній день свободи преси я звертаюся до хоробрих журналістів Радіо Свобода», – сказав Майкл Стайп, соліст і один із засновників гурту R.E.M.

Учасники гурту R.E.M. (зліва направо) Пітер Бак, Майк Міллс, Майкл Стайп та Білл Беррі на церемонії введення до Зали слави авторів пісень та нагородження. Нью-Йорк, США, 13 червня 2024 року

РВЄ/РС, як і інші фінансовані американським урядом мовники, такі як «Голос Америки», «Радіо Вільна Азія», Офіс мовлення на Кубі (Радіо Марті) та Близькосхідні мережі мовлення, опинилися у важкому становищі після того, як президент США Дональд Трамп підписав указ про ліквідацію Агентства глобальних медіа США (USAGM).

USAGM – це незалежна американська державна установа, яка здійснює нагляд за кількома телерадіокомпаніями, що фінансуються США, і які разом поширюють новини та інформацію майже 50 мовами для близько 361 мільйона людей щотижня.

Через кілька годин після публікації указу в листі від USAGM повідомлялося, що грант, затверджений Конгресом США, який фінансує РВЄ/РС зі штаб-квартирою в столиці Чехії Празі, було припинено.

Мовник наразі оскаржує це рішення в судовому порядку.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Суд у США зобов’язав USAGM виділити Радіо Свобода кошти на квітень, затверджені Конгресом
Для мене музика R.E.M. завжди уособлювала свято свободи
Стівен Капус

Трамп, який зробив кілька кроків для скорочення державних витрат після вступу на посаду на другий термін у січні, під час свого першого президентського терміну конфліктував з USAGM через редакційну незалежність і напрямок програм.

Після повернення на посаду він знову висловив ці занепокоєння.

Але прихильники мовників кажуть, що вони є важливим елементом американської дипломатії, і їхнє замовчування буде святкуватися авторитарними режимами, яких ті викривають.

«Для мене музика R.E.M. завжди уособлювала свято свободи: свободу вираження, тексти, які змушують нас думати, і мелодії, які надихають на дії», – сказав президент і головний виконавчий директор РВЄ/РС Стівен Капус.

«Саме це і є метою наших журналістів на Радіо Свобода – інформувати, надихати і відстоювати свободи, часто недоступні для нашої аудиторії. Ми закликаємо людей до відповідальності, особливо тих, кому загрожує правда. Вони йдуть на все, щоб змусити нас замовкнути – блокують канали та веб-сайти і навіть ув'язнюють наших колег»

Лірично «Radio Free Europe» від R.E.M. інтерпретується як коментар про прагнення достовірної інформації серед ландшафту дезінформації.

Бадьорий і дзвінкий звук музики контрастує із більш важкими темами, щоб передати дух опору і надії.

Журналісти Радіо Свобода вже 75 років дратують диктаторів
Майк Міллс

Цей дух опору, за словами Майка Міллса, члена-засновника R.E.M., живе в тому, що він назвав «OG» (Original Gangster – з англ. «оригінальний гангстер», що є сленговим терміном в англійській мові на позначення когось неймовірно виняткового або «олдскульного».) продемократичного мовлення.

«Журналісти Радіо Свобода вже 75 років дратують диктаторів. Ви знаєте, що робите свою роботу, коли через неї ви робите собі правильних ворогів», – сказав він.

Четверо журналістів і дописувачів Радіо Свобода: Ігор Лосік, Ніка Новак, Владислав Єсипенко та Фарід Мехралізада наразі перебувають у в'язниці за звинуваченнями, пов'язаними з їхньою професійною діяльністю.

На згадку про цю пісню R.E.M. випускає лімітований помаранчевий вініловий запис «Radio Free Europe», а також сувенірну продукцію, виручені кошти від якої підуть на підтримку РВЄ/РС.

Про історію Радіо Свобода читайте тут

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Українська журналістика у часи війни: «захист права суспільства на правду»
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чому Радіо Свобода має значення
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ніколи знову» і «Можем повторить». Україна та Росія по-різному пам’ятають Другу світову війну. Чому?