Як у Парижі посварились прихильники «Безсмертного полку»

Представники Світового конгресу Українців у Парижі розмістили на російському меморіалі на кладовищі Père-Lachaise фотографії українських дітей, які були викрадені за час великої війни

У Парижі організатори (започаткованої у 2012 році в Росії) ходи «Безсмертний полк» пересварились і провели дві акції. А українці обклали російський меморіал фотографіями викрадених українських дітей.

Незадовго до 9 травня Головне управління розвідки попередило про низку таких «інформаційно-пропагандистських заходів» в Європі та Америці.

Радіо Свобода робить огляд деяких з них.

Проросійські демонcтрації «Безсмертного полку» відбулись в Парижі, Ліоні, Берліні, Мюнхені, Амстердамі, Празі, ще плануються у найближчі вихідні в Мадриді.

Учасники акцій розгортають російські прапори, радянську символіку та «георгіївські стрічки» (заборонені в Україні). Головною метою ходи називають вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні, яку в РФ називають «Великою вітчизняною».

Проте цілі організаторів можуть відрізнятися, як, наприклад, в Парижі 7 травня, де через різні погляди росіянам довелося робити дві демонстрації.

Проросійська акція «Безсмертний полк» у Парижі

Одна з російських активісток, що живе у Франції 20 років, поділилась у соцмережах історією про те, як уже на самій демонстрації зрозуміла, що потрапила не туди, підслухавши розмову французької жандармерії.

«Чую, як двоє поліцейських розмовляють між собою. Один запитує в іншого, чому в росіян два «Безсмертні полки»? Інший відповідає: вони не змогли домовитися: першими пішли праві, а зараз підуть ліві», – написала активістка у соцмережі, додавши, що потім дізналась, що «правим» не сподобалась наявність українських прапорів на таких демонстраціях у попередні роки.

«Їм не подобається український прапор у марші «Безсмертного полку», а те що в СРСР були українці, які воювали з іншими націями Радянського Союзу в одному окопі, ці невігласи, напевно, забули або просто проігнорували… Тепер виходить, що всі українці мають бути для нас фашистами? Так чи що? Я в шоці», – написала активістка, додавши подробиці про те, як потім деякі учасники акції «бігали по найвідомішому кладовищу Père-Lachaise і справляли потребу в кущах», звідки їх потім виганяла охорона. «Були й такі, хто, не дійшовши до могили Невідомого солдата на кладовищі Père-Lachaise, почали пити алкоголь», – обурилась жінка.

Інший учасник паризької акції у коментарі SOTAvision розповів, що одна демонстрація відбувалась під гаслом «Ніколи знову», а інша – «Можемо повторити».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ніколи знову» і «Можем повторить». Україна та Росія по-різному пам’ятають Другу світову війну. Чому?

Другу акцію, за словами чоловіка, неофіційно організувало посольство РФ і на ній мали зібратися «ультрапатріоти».

Прийшли на паризькі проросійські зібрання і ті, хто виступає проти таких акцій. Так чоловік, який представився вихідцем з Казані, тримав плакат «Російські окупанти, геть з України» та розповідав про загиблих у війні дідів.

«У мене дід лежить під Кенігсбергом, у 1945 році загинув. Іншого діда розстріляли в 1937-му. Тому я проти російського фашизму, я проти того, щоб Путін привласнив собі цю перемогу. Я – спадкоємець цієї перемоги, а не Путін», – заявив чоловік у коментарі SOTAvision.

Представники Світового конгресу Українців у Парижі, тим часом, випередили акцію росіян. Незадовго до проросійської демонстрації вони розмістили на російському меморіалі на кладовищі Père-Lachaise фотографії українських дітей, які були викрадені за час великої війни.

Завадити проросійським маршам намагались і в інших столицях. Так, у Празі під час мотопробігу європейських представників російського клубу «Нічні вовки», які розгорнули російський прапор біля пам’ятника солдатам Червоної армії, кілька активістів розгорнули свій транспарант.

«Ми тут, щоб сказати ні п’ятій колоні Путіна, яка розповсюджує свою пропаганду в демократичній Чехії. Російським байкерам заборонено вʼїзд до Європи, натомість приїздять їхні колаборанти зі Словаччини, Чехії й інших країн. Ми виступаємо категорично проти цього... Вони підтримують Володимира Путіна та його війну проти України», – розповів Радіо Свобода співорганізатор акції протесту Отакар Вангемунд.

Тим часом група євродепутатів звернулася до мера Страсбурга – адже саме там щомісяця проходять сесії Європарламенту – з проханням не допустити використання російської символіки на марші 9 травня.

«У контексті триваючої агресивної війни Росії проти України ці символи набувають нового і тривожного змісту. Ми розглядаємо цей марш як пропагандистську кампанію, скоординовану російською владою, яка є образою пам’яті українців, загиблих у цій війні», – йдеться у листі зверненні, який підписали півтора десятка євродепутатів із Німеччини, Франції, Литви, Латвії, Польщі, Чехії, Іспанії, Швеції, Болгарії та Словаччини.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Умиротворювати зло неможливо» – Зеленський у День пам’яті й перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Від «диктантів перемоги» до маршу дітей у формі червоноармійців: 9 травня в окупації
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Безсмертний полк» повертається. Чи на це впливає нова політика Трампа?