Доступність посилання

«Майже впевнений, що ми не побачимо нових виділень коштів»: Курт Волкер про продовження військової підтримки США


«Я майже впевнений, що ми не побачимо нових виділень коштів, які б передбачали витрачання грошей американських платників податків на допомогу Україні», – Курт Волкер
«Я майже впевнений, що ми не побачимо нових виділень коштів, які б передбачали витрачання грошей американських платників податків на допомогу Україні», – Курт Волкер

Нова адміністрація США навряд чи виділятиме нові пакети військової допомоги Україні – так вважає Курт Волкер, спеціальний представник США з питань України в 2017-2019 роках. За його словами, Сполучені Штати шукатимуть нові формати постачання Україні зброї, зокрема, через угоду про копалини, яку уклали Америка та Україна.

Також, на думку американського дипломата, російський керманич Володимир Путін нині не готовий до припинення вогню. Але настане момент, коли фінансовий і військовий тиск на Росію змусить Путіна погодитися на перемир'я, каже Волкер.

Під час візиту до Києва в інтерв’ю Радіо Свобода Курт Волкер розповів про:

  • вигоду для України та США від угоди про корисні копалини;
  • 30-денне перемир’я і як його досягнути;
  • чи надаватимуть США військову допомогу Україні
  • та чи пристане адміністрація Трампа на вимоги Росії, зокрема щодо визнання Криму російським.

Угода про видобуток корисних копалин, підписана між Україною та США і ратифікована українським парламентом: наскільки вона вигідна для обох сторін і чи допоможе продовжити підтримку України з боку США? Особливо військову допомогу?

Це дуже вигідно для обох країн

– Отже, це угода про природні ресурси та фінансові вигоди від їхньої експлуатації та реінвестування у відбудову України. Йдеться не про безпеку, не про гарантії безпеки, не про військову допомогу, а про природні ресурси. По-друге, я вважаю, що це дуже вигідно для обох країн. Це допоможе Україні розвивати ці ресурси.

А також це дозволить реінвестувати гроші від їх розробки назад в Україну. І це дає Сполученим Штатам частку в успішності українського суверенітету, безпеки, інвестицій, економічного зростання. Це зближує США і Україну навколо цих цілей. Це дуже важливо. І я думаю, що від цього виграють обидві країни.

Ратифікація угоди про надра зі США. Верховна Рада України, Київ, 8 травня 2025 року
Ратифікація угоди про надра зі США. Верховна Рада України, Київ, 8 травня 2025 року

– А щодо військової підтримки Сполучених Штатів, чи будуть США продовжувати надавати її Україні? Чи, можливо, ви маєте щодо цього сумніви?

Є й інші способи, за допомогою яких США можуть надати Україні техніку і боєприпаси, в тому числі шляхом позичання грошей

– Адміністрація Трампа не дуже багато про це говорить. Я майже впевнений, що ми не побачимо нових виділень коштів, які б передбачали витрачання грошей американських платників податків на допомогу Україні. Я не думаю, що це станеться.

Але є й інші способи, за допомогою яких США можуть надати Україні техніку і боєприпаси, в тому числі шляхом позичання грошей, щоб зброю можна було купити і передати Україні, а потім повернути назад. Це називається «ленд-ліз», і саме так ми робили з Великою Британією під час Другої світової війни. Це видається цілком можливим.

Існує й інший варіант, коли ця угода з видобутку корисних копалин може бути використана для забезпечення домовленостей, за якими Україна купуватиме американську зброю та боєприпаси. Тому я думаю, що цілком ймовірно, що ця підтримка продовжиться, просто в інших форматах.

Курт Волкер про продовження військової допомоги США (відео)
Будь ласка, зачекайте
Курт Волкер про продовження військової допомоги США (відео)

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

– Американські чиновники кажуть, що Україна має почати прямі переговори з Росією. Що ви думаєте про цю ідею? Чи допоможе це закінчити війну? І чи матиме якісь результати?

Потрібні ширші міжнародні рамки, якщо ми хочемо покласти край війні

– Це не допоможе. Це не принесе жодного прогресу. Важливо мати міжнародну участь, тому що Путін буде брехати, обманювати і перекручувати, і всі повинні це бачити. Якщо Україна і Росія сидітимуть в одній кімнаті, Росія вийде і звинуватить Україну у всіляких різних речах, і у людей складеться заплутана картина.

Тому я вважаю, що важливо створити міжнародні рамки з конкретних питань, таких як обмін полоненими, тимчасове припинення вогню в певній зоні або відмова від нанесення ударів по об'єктах енергетики один одного. Я вважаю, що такі речі можна вирішувати на двосторонній основі, але все одно потрібні ширші міжнародні рамки, якщо ми хочемо покласти край війні.

– А чи можливе, на вашу думку, 30-денне припинення вогню?

Путін не готовий. Він не хоче припинення вогню

– Так, це цілком можливо. Я думаю, що в якийсь момент це дійсно буде постійним припиненням вогню. Просто не зараз. Путін не готовий. Він не хоче припинення вогню. Він хоче продовжувати воювати, атакувати і бомбити українські міста. Він хоче побачити, чи зможуть його війська досягти чогось у літньому наступі. Тому він просто не готовий до цього.

Це може статися цієї осені або наступного року

Але настане момент, коли фінансовий і військовий тиск на нього призведе до того, що він скаже: «Гаразд, зараз саме той час, коли ми повинні погодитися на припинення вогню». І це може статися цієї осені або наступного року в той чи інший момент. Я думаю, що, можливо, до кінця цього року ми дійдемо до цього моменту.

Безумовно, адміністрація Трампа чинитиме на нього великий тиск, щоб він пішов на це. А потім, якщо припустити, що ми таки досягнемо припинення вогню, то я думаю, що треба використовувати цей час з розумом. Ми повинні інвестувати у військовий потенціал України, навчання, європейські сили стримування, економічний розвиток, інтеграцію в ЄС якомога швидше, щоб стримати Путіна від майбутніх нападів.

Президент Росії Володимир Путін виступає під час військового параду до Дня перемоги в Москві, 9 травня 2025 року
Президент Росії Володимир Путін виступає під час військового параду до Дня перемоги в Москві, 9 травня 2025 року

– Водночас Росія висуває Україні низку вимог: відмова від НАТО, скорочення чисельності військових та зменшення обсягів військової допомоги від партнерів. Україна не погоджується з таким сценарієм, але наскільки Сполучені Штати готові погодитися або підтримати ці російські вимоги?

– Що ж, у Путіна завжди будуть вимоги. Я маю на увазі, що не варто думати інакше. У нього нескінченний список вимог. А вимога Трампа, єдина вимога – це зупинити війну. Просто припинити війну. А Путін відмовляється це робити.

Тож я не думаю, що американці підтримують чи погоджуються на всі ці російські вимоги. Насправді ви чули, як днями Джей Ді Венс сказав, що вони надмірні. Насправді, ви чули, як Джей Ді Венс сказав днями, що вони надмірні. Ви знаєте, ми не збираємося з цим погоджуватися. Я думаю, що вони просто хочуть все спростити і змусити Путіна припинити бойові дії.

«Що ж, у Путіна завжди будуть вимоги. Я маю на увазі, що не варто думати інакше. У нього нескінченний список вимог» – Курт Волкер
«Що ж, у Путіна завжди будуть вимоги. Я маю на увазі, що не варто думати інакше. У нього нескінченний список вимог» – Курт Волкер
Якщо Україна не вважає Крим російським і ніхто інший у світі не збирається визнавати його російським, то чому США мають це робити? І що це взагалі може змінити? Це не має жодного сенсу

– Але виглядало так, що Сполучені Штати були готові погодитися з вимогою визнати Крим російським. А Москва весь час говорить про «визнання чотирьох областей і Криму російськими». Як ви думаєте, наскільки Сполучені Штати підуть на цю вимогу?

– Я не думаю, що США це зроблять. Це була дуже дивна пропозиція, про яку ми читали. І, звичайно, ми не бачили самого тексту, тому не знаємо точно, про що там йшлося. Але, схоже, там йшлося про те, що Україні не потрібно визнавати Крим або будь-яку окуповану територію російською, але Сполучені Штати визнають Крим російським.

Це здалося мені дуже дивною ідеєю, тому що якщо Україна не вважає його російським і ніхто інший у світі не збирається визнавати його російським, то чому США мають це робити? І що це взагалі може змінити? Тож це не має жодного сенсу, і я думаю, що з того часу, як була зроблена ця пропозиція, ми більше її не чули. Думаю, вони розуміють, що це виглядає трохи безглуздо.

Курт Волкер про ймовірність того, що США визнають окупований Крим російським (відео)
Будь ласка, зачекайте
Курт Волкер про ймовірність того, що США визнають окупований Крим російським (відео)

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

– І останнє запитання про роль НАТО і США в Європі сьогодні. Оскільки були розмови про згортання американської присутності в Європі, чи все ще нині обговорюються ці ідеї?

– Потрібно дивитися на це в певному контексті. Коли не було великої війни, коли Росія не напала на Україну, ми скоротили нашу військову присутність в Європі приблизно до 30 000 військовослужбовців. З вторгненням Росії в Україну ми посилили її знову. Зараз у нас – 100 000 військовослужбовців.

Ми хочемо, щоб війна закінчилася, тоді я очікую, що відбудеться певне перебалансування або переформатування американської військової структури

Якщо ми зможемо закінчити війну і наші союзники по НАТО посилять свою обороноздатність, свої військові можливості, свою присутність у провідних країнах, тоді ми зможемо знову зменшити присутність США. І це важливо з точки зору фінансів, важливо зосередитися на Азії. Ми повинні туди потрапити. І це повинно базуватися на тому, що військові планувальники називають правильним рівнем і розташуванням сил.

Сьогодні цього немає. У нас все ще триває активна війна, але ми хочемо, щоб війна закінчилася, і тоді я очікую, що відбудеться певне перебалансування або переформатування американської військової структури.

  • Зображення 16x9

    Ірина Сисак

    Журналістка. До команди Радіо Свобода приєдналася 2022-го. У професії – понад 6 років. Половину з них працювала парламентською кореспонденткою на одному з українських телеканалів, відстежувала діяльність народних депутатів у Верховній Раді. Після 24 лютого 2022-го роблю аналітичні матеріали та інтерв’ю на тему війни Росії проти України

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG