Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга назвав анонсоване Кремлем триденне перемир’я «фарсом» і написав, що Росія продовжує атакувати по всій лінії фронту. За його даними, Москва порушила перемир’я 734 рази. Кореспондент телеканалу «Настоящее время» , створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки, в ніч на 8 травня побував поблизу лінії фронту на Лиманському напрямку та поговорив з українськими військовими про те, що вони бачать на позиціях і чого очікують.
Від початку доби 8 травня у Кремлі обіцяли припинити вогонь на три доби. Знімальна група телеканалу «Настоящее время» встигла у темряві потрапити на один із командних пунктів українських військових.
Військовослужбовець ЗСУ Віталій у те, що буде повне затишшя, майже не вірить. Він розповідає, що напередодні бойові дії на цій ділянці вели дуже активно:
«Можливо, якогось важкого озброєння і не буде, може, ракети та «Шахеди» літати не будуть. А от тактичні дії на місцевому рівні – все одно вони пересуватимуться, можливо, накопичуватимуться».
Якщо противник буде просуватися в нашому напрямку, ми повинні захищатисяВіталій
На екрані командного пункту одного з підрозділів 115-ї бригади ЗСУ видно лінію фронту. Поки що все тихо. Але українські військові пов’язують це із темрявою та дощем – ніхто не хоче розкрити свою позицію. Несподівано, за годину до півночі, звучить повідомлення про запуск російськими військами керованих авіаційних бомб. Пізніше стає відомо про удари в районі Слов’янська та по житловому будинку в Костянтинівці. На лінії фронту поки що тихо.
«Якщо противник буде просуватися в нашому напрямку, наших військовослужбовців, ми повинні захищатися, інакше ніяк, – каже Віталій. – Або якщо противник буде проводити дії, щоб покращити своє становище, закопатися, десь біля нас пройти, просунутися – теж відповідатимемо, бо це призведе в майбутньому до тяжких наслідків».
Ніч проходить тихо. На світанку стає видно, що четверо російських солдатів залишають свої позиції і йдуть у бік українських.
Ще обстрілів не було, були скиди і були FPV-удари«Онікс»
«Сьома ранку, ось вже група штурмовиків підходить до наших позицій, щоб почати ранковий штурм. Штурми у них, як завжди, вранці, в обід і ввечері, – розповідає військовослужбовець ЗСУ з позивним «Онікс». – Із дванадцяти ще обстрілів не було, були скиди і були FPV-удари. Як вони сказали, що перемир’я, сьогодні вранці одного нашого військовослужбовця під час ротації «затрьохсотило» їхнім скидом. Вони не дотримуються [умов перемир’я], а якщо вони не дотримуються, то я вважаю, що і нам варто не дотримуватись усього цього».
«Онікс» вважає, що російські військові використовують перемир’я, «щоб підтягнути сили, розпочати масовані штурми», а також підвести техніку ближче до українських позицій.
Повітряних цілей – ракет, бомб і розвіддронів на цьому напрямку поки що не видно. «По повітряних цілях тихо поки що. Бо погодні умови не дозволяють поки що проводити розвідку, бо дощ», – каже військовослужбовець ЗСУ Сергій.
В оперативно-стратегічному угрупованні військ ЗСУ «Хортиця» повідомили, що тільки до полудня 8 травня зафіксували понад 50 боєзіткнень з російськими військами, а російські штурмові дії відбувалися практично на всіх напрямках фронту.
Міноборони РФ заявило, що російські військові суворо дотримуються режиму припинення вогню, і звинуватили ЗСУ у порушенні перемир’я. За їхніми словами, українські військові зробили спроби прориву через кордон Росії у Курській області, а також нібито обстріляли район міста Торецьк на Донеччині. Загалом, за даними російського Міноборони, ЗСУ за перші години порушили перемир’я 488 разів.
У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій»: «Немає причин чекати 8 травня. І вогонь має бути припинений не на кілька днів, щоб потім знову вбивати. Негайне, повне та безумовне припинення вогню і щонайменше на 30 днів, щоб було гарантовано та надійно, – це те, що може дати основу реальній дипломатії».
Після оголошення РФ перемир’я на кілька днів у травні в Білому домі заявили, що президент США Дональд Трамп хоче бачити «постійне припинення вогню».