Доступність посилання

Reuters: РФ та США обговорюють відновлення постачання російського газу до Європи


Протест у Брюсселі з вимогою припинити купівлю газу та нафти в Росії, березень 2022 року
Протест у Брюсселі з вимогою припинити купівлю газу та нафти в Росії, березень 2022 року

Представники Вашингтона та Москви провели переговори щодо можливого відновлення постачання російського газу до Європи, повідомляє 8 травня Reuters з посиланням на вісім джерел, знайомих з ходом обговорень.

За даними джерел агентства, «відновлення ролі Москви на газовому ринку ЄС може допомогти забезпечити мирну угоду з президентом Росії Володимиром Путіним». Участь США у відновленні постачань газу може допомогти Росії подолати «політичний опір» у Європі та дати Вашингтону можливість контролювати обсяги постачань, повідомили джерела Reuters.

Спеціальний посланець президента США Дональда Трампа Стів Віткофф та спеціальний представник президента РФ Володимира Путіна з питань інвестицій та економічного співробітництва із зарубіжними країнами Кирило Дмитрієв обговорили питання постачань газу під час переговорів щодо припинення російсько-української війни, стверджують два джерела агентства.

Під час переговорів між представниками Москви та Вашингтона обговорювалася, зокрема, участь американських інвесторів у проєктах, пов’язаних із газопроводом «Північний потік» або «Газпромом». Один із варіантів полягає в тому, що російський газ буде придбаний американською компанією, яка експортуватиме його до Європи як власний.

«Газпром», який «прагне відновити постачання до Європи», розглядає можливість запропонувати німецьким клієнтам короткострокові дворічні контракти та значні знижки, повідомили джерела. Водночас російська компанія традиційно укладає контракти з клієнтами на десятиліття.

До повномасштабної війни РФ проти України російський трубопровідний газ становив близько 40% від загального обсягу постачань газу до Європейського союзу, причому Німеччина була найбільшим імпортером. У 2024 році ця частка становила близько 10% від загального обсягу постачань, але в січні 2025 року вона скоротилася вдвічі після того, як Україна припинила транзит російського газу. Єдиним трубопроводом, яким російський газ постачається до ЄС, залишається «Турецький потік», через який отримує газ Угорщина.

Наприкінці січня 2025 року газета Financial Times повідомила, що посадовці ЄС стали обговорювати, чи варто країнам ЄС відновити закупівлю російського трубопровідного газу в рамках потенційної угоди щодо України. Три джерела, знайомі з переговорами, повідомили, що до цієї ідеї схвально поставилися деякі посадовці в Німеччині та Угорщині. Пропозиція також має підтримку в деяких країнах ЄС, які розглядають її як можливість знизити витрати на енергію в Європі. Водночас пропозиція відновити постачання газу з Росії «розлютила» чиновників у Брюсселі та деяких країнах Східної Європи.

Європейські країни є ключовими покупцями російського скрапленого природного газу, який дорожчий за трубопровідний газ. Експорт скрапленого газу з Росії у 2024 році досяг рекордного рівня 33,6 мільйона тонн.

Форум

XS
SM
MD
LG