Повідомлення про план президента США Дональда Трампа перейменувати Перську затоку на «Аравійську затоку» або «Затоку Аравії» викликало єдність серед іранців всіх політичних поглядів – включно з тими, хто підтримує очільника Білого дому, – які вважають цю назву питанням національної ідентичності та історичної легітимності.
Якщо і є щось, що виходить за межі особистих переконань і політики іранців, то це назва водойми, історично відомої як Перська затока – назва, яка стала предметом національної гордості на тлі зусиль деяких арабських держав перейменувати її на «Аравійську затоку».
Тож не дивно, що іранці з обуренням відреагували на повідомлення про те, що президент США Дональд Трамп підтримав запропоновану зміну назви.
Агентство Associated Press повідомило 7 травня, що Трамп планує оголосити про зміну назви на «Аравійська затока» або «Затока Аравії».
За повідомленням AP, ця заява буде зроблена під час візиту Трампа на Близький Схід наступного тижня.
Міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі 7 травня відкинув це повідомлення як частину «дезінформаційних» зусиль, спрямованих на те, щоб «спровокувати й збурити іранців у всьому світі».
Він попередив, що хоча такий крок не матиме «жодної юридичної сили, правового чи географічного ефекту», він «лише викличе гнів усіх іранців з усіх верств суспільства і політичних переконань в Ірані, США і в усьому світі».
Чи може це зашкодити підтримці політики Трампа з боку опозиції?
Бехнам Талеблу, старший директор іранської програми вашингтонського Фонду захисту демократій (FDD), попередив, що цей крок може призвести до втрати підтримки Трампа серед іранців, які підтримують його рішучу позицію проти Ісламської республіки.
«Це рішення матиме ненавмисний ефект послаблення підтримки прихильників Трампа в США і за їх межами, які підтримували іранський порядок денний Білого дому, а також посилення голосів, які скептично ставляться до його підходу», – написав він на сайті X.
Державний департамент і Білий дім послідовно використовують назву Перська затока, відповідно до офіційної політики Ради з географічних назв США, яка відхилила пропозиції змінити її на «Аравійська затока».
На противагу цьому, Центральне командування США і Військово-морський флот США часто використовують назву «Аравійська затока» в регіональних комунікаціях і документах, особливо для узгодження з арабськими партнерами, хоча їхнє використання іноді варіюється між «Аравійською затокою» і більш нейтральною назвою «Затока».
Джейсон Бродський, політичний директор організації «Об'єднані проти ядерного Ірану», зазначив, що американські військові використовують термін «Аравійська затока» протягом багатьох років. Але він додав: «З мого досвіду, є одна річ, яка об'єднує іранців: забезпечення того, щоб її називали Перською».
Дійсно, ірансько-американські організації з різко відмінними політичними поглядами виступили з окремими заявами, виступаючи проти будь-якої зміни назви.
«Для Перської затоки завжди була і буде тільки одна назва», – заявив Національний союз за демократію в Ірані. Національна ірансько-американська рада підтримала цю позицію: «Це Перська затока – сьогодні, завтра і назавжди».
Назва водного шляху є глибоко емоційним питанням для багатьох іранців, пов’язаним з гордістю за спадщину своєї країни як серця стародавньої Перської імперії.
Напруженість спалахнула у 2017 році під час першого терміну Трампа, коли він назвав його «Аравійською затокою», що спонукало тодішнього президента Хассана Рухані пожартувати, що Трампу слід «вивчити географію».
У той час колишній наслідний принц Ірану Реза Пехлеві написав Трампу листа, в якому закликав його утриматися від називання «історично незаперечної Перської затоки» будь-якою іншою назвою. Прихильники Пехлеві перепостили його лист на X, хоча деякі з них поставили під сумнів правдивість повідомлень про план зміни назви.
Наслідки, що виходять за межі національної гордості
Деякі стверджують, що зміна назви Перської затоки в Сполучених Штатах може зробити більше, ніж просто зачепити гордість іранців, наприклад, призвести до зриву ядерних переговорів між Тегераном і Вашингтоном.
Абдолрасул Дівсаллар, експерт з безпеки та ад'юнкт-професор Католицького університету Святого Серця в Мілані, заявив, що цей крок буде «дуже поганим рішенням у дуже невдалий час».
Він стверджував, що це «безумовно матиме серйозні негативні наслідки для ядерних переговорів, ймовірно, спричинить неочікувану реакцію Ірану».
Тим часом політичний коментатор з Ірану Мостафа Наджафі припустив, що цей крок може вплинути на правовий статус Абу-Муси, Великого Томба та Малого Томба – трьох невеликих, але стратегічно важливих островів у Перській затоці, які контролює Іран, але на які претендують Об'єднані Арабські Емірати.
«Відступ Тегерану перед обличчям потенційного кроку Трампа, який заохочують арабські еміри та монархи, завдасть серйозного удару по національній безпеці та регіональному становищу Ірану», – написав він на X.
Форум