«Важко не помітити явне зниження статусу російської делегації» – політологиня
Маргарита Завадська, старша наукова співробітниця Фінського інституту міжнародних відносин, про російську делегацію на переговорах у Стамбулі:
«Ми бачимо [Володимира] Мединського як політичного пенсіонера, і давайте будемо чесними — тут ми маємо список безіменних осіб. Це люди, які в основному збираються виконувати технічні завдання, а не приймати серйозні політичні рішення».
«Важко не помітити явне зниження статусу делегації та очевидне порушення дипломатичного протоколу в її складі. Про що це свідчить і яка може бути основна логіка? Є принаймні два сценарії, жоден з яких не виключає іншого. По-перше, це може бути ще одна спроба затягнути в глухий кут і уникнути участі в прямих переговорах на найвищому рівні. Для Путіна це дуже незручний сценарій – його представники та Зеленський в одній кімнаті, потискаючи руки. Це все ще виглядає майже як щось із фантазії.
Другий сценарій може бути продуманим кроком, щоб не надто провокувати Трампа, але все ще намагатися маневрувати ситуацією на користь Путіна — можливо, як спосіб продемонструвати або продовжити проектувати свою здатність вести переговори та укладати угоди», – сказала Завадська в інтерв’ю «Настоящему времени» (проєкт Радіо Свобода).
«Немає військового вирішення конфлікту Росії й України» – Рубіо
Державний секретар США Марко Рубіо вважає, що конфлікт між Росією та Україною «не має військового вирішення» і має бути врегульований шляхом мирних переговорів.
Про це Рубіо заявив перед початком неформальної зустрічі міністрів закордонних справ 32-х країн-членів НАТО, яка відбувається в Анталії на півдні Туреччини.
Рубто також заявив, що президент США Дональд Трамп «відкритий до будь-якого механізму, який би привів до справедливого миру» в російсько-українській війні.
Російська делегація «готова до серйозної роботи» в Стамбулі – речниця МЗС Росії
Делегація Росії на можливих переговорах з Україною в турецькому Стамбулі «готова до серйозної роботи», заявила речниця Міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова в четвер.
Минулої неділі президент Росії Володимир Путін запропонував 15 травня і Стмбул як час і місце для переговорів з Україною, але сам до Стамбула не поїхав, хоча президент України Володимир Зеленський готовий був їхати.
«Нове вікно можливостей» – глава МЗС Туреччини про переговори в Стамбулі
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан вважає, що нині відкривається «нове вікно можливостей» для досягнення миру між Україною та Росією.
Він додав, що заплановані українсько-російські переговори в Стамбулі «відкриють нову главу».
Фідан промовляв під час відкриття неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО в південному турецькому місті Анталія.
Трамп знову припустив, що може поїхати до Туреччини в разі прогресу на переговорах України і РФ
Президент США Дональд Трамп заявив, що все таки може поїхати до Туреччини 16 травня, якщо у переговорах між Росією й Україною буде прогрес, передають західні агенції новин.
«Я думав про те, щоб поїхати, але це дуже важко... Якби щось сталося, я б поїхав у п’ятницю, якщо б це було доречно», – сказав Трамп на діловому сніданку в Досі під час туру країнами Перської затоки, передає Reuters.
«Але зараз у нас є люди, які ведуть переговори, я просто сподіваюся, що Росія й Україна зможуть щось зробити. Це має припинитися», – додав він.
Заява Трампа пролунала у той час, коли російська делегація прибула до Стамбула на переговори без президента РФ Володимира Путіна.
Тим часом, президент України Володимир Зеленський, який заявляв про готовність говорити з Путіним у Стамбулі, 15 травня планує зустрітися зі своїм турецьким колегою Реджепом Таїпом Ердоганом в Анкарі, а після цього визначитися щодо подальших кроків у питанні мирних переговорів із Росією, повідомило агентство AFP із посиланням на неназваного високопосадовця.
Україна і Росія вперше за понад 3 роки проведуть переговори, але без Путіна чи Зеленського
Делегації з Росії й України вперше за понад три роки планують провести прямі мирні переговори віч-на-віч у Стамбулі, хоча команди складатимуться з представників нижчого рівня після того, як російський лідер Володимир Путін заявив, що не буде присутній на зустрічі.
Як повідомили російські державні ЗМІ, зустріч делегацій нібито запланована на 10:00 ранку за місцевим часом 15 травня в палаці Долмабахче в Стамбулі й відбудеться у закритому режимі без доступу преси.
Тим часом, керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко заявив, що така інформація не відповідає дійсності, і такий час переговорів не був запланований.
«Не виключено, що росіяни просто хочуть маніпулювати темою перемовин. Бо вже їхні пропагандисти пишуть, що «перемовини потрібні всім, окрім України». На це і розрахунок. Насправді, рух до миру не треба хіба Росії, яка всіляко уникає припинення вогню на 30 днів і нормального діалогу, ще й поширює таку брехню», – написав він у телеграмі.
Повідомляється, що президент України Володимир Зеленський, як і планувалося, прямує до Туреччини, хоча Путін вирішив не їхати на переговори. Зеленський зустрінеться з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом в Анкарі, але, ймовірно, не буде присутній на мирних переговорах у Стамбулі.
Він раніше заявляв, що готовий зустрітися з Путіним, але не з російськими чиновниками нижчого рівня.
14 травня Путін підписав указ про призначення чотирьох переговорників і чотирьох експертів, які увійдуть до складу російської делегації. Очолить її Володимир Мединський, помічник Путіна, який також брав участь в останньому раунді переговорів понад три роки тому.
Президент України Володимир Зеленський, який закликав Путіна зустрітися з ним особисто на переговорах у Стамбулі, заявив на початку цього тижня, що відсутність російського лідера буде чітким сигналом того, що він насправді не зацікавлений у мирі.
Переговори спрямовані на просування до мирної угоди між Києвом і Москвою, щоб покласти край найбільшому конфлікту в Європі з часів Другої світової війни. Однак відсутність президентів на переговорах знижує очікування щодо значного прориву. Скептицизм щодо шансів переговорів на успіх був і до цього. В останні тижні Росія продовжила завдавати ударів по Україні, попри просування теми переговорів.
Повітряні сили: Росія перед переговорами в Туреччині атакувала Україну 110 дронами
Армія Росії в ніч на 15 травня атакувала Україну 110-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків російських Брянська, Курська, Орла, Міллерова, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
«Станом на 08:00 підтверджено збиття 62 ударних БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі, заході та в центрі країни. 29 ворожих безпілотників-імітаторів – локаційно втрачені (без негативних наслідків)», – йдеться в повідомленні.
За даними військових, внаслідок атаки постраждали Сумщина, Дніпропетровщина, Полтавщина, Київщина й Івано-Франківщина.
Російські сили продовжили завдавати ударів по Україні, попри можливі українсько-російські переговори, заплановані у Стамбулі на 15 травня.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Війська РФ 74 рази атакували українські сили на Покровському напрямку – Генштаб
Українські військові зупинили 74 штурмових і наступальних дії російських сил на Покровському напрямку в районах населених пунктів Стара Миколаївка, Єлизаветівка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Звірове, Котлине, Удачне, Котлярівка й Андріївка, повідомив у ранковому зведенні 15 травня Генштаб ЗСУ.
Загалом на фронті зафіксували 168 бойових зіткнень.
За даними командування, на Новопавлівському напрямку загарбники 26 разів атакували українські позиції поблизу населених пунктів Багатир, Новопіль, Бурлацьке і Вільне Поле, на Лиманському – 24 рази, намагаючись просунутися вперед поблизу населених пунктів Нова Кругляківка, Лозова, Новоєгорівка, Греківка, Колодязі, Ямполівка, Рідкодуб і в напрямку Григорівки.
Крім того, бойові дії тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському, Придніпровському, Курському напрямках.
«Вчора загарбники завдали одного ракетного і 68 авіаційних ударів, застосували одну ракету і скинули 108 керованих авіаційних бомб. Крім цього, залучили для ураження 3327 дронів-камікадзе та здійснили 5298 обстрілів по позиціях наших військ і населених пунктах, з яких 151 – із реактивних систем залпового вогню», – йдеться в повідомленні.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Війська РФ 10 дронами атакували село в Сумській громаді – ОВА
Російській військові в ніч на 15 травня масовано атакували село на території Сумської громади, повідомила обласна військова адміністрація.
«Ворог спрямував по цивільній інфраструктурі близько десяти ударних БпЛА. На місці влучань зайнялася пожежа, там із ночі працюють підрозділи ДСНС», – йдеться в повідомленні.
В ОВА зауважили, що, за попередніми даними, постраждалих серед людей немає, а наслідки удару ще уточнюють.
Минулої доби, додали в адміністрації, внаслідок удару РФ по території Сумської громади троє цивільних жителів загинули, ще шестеро були поранені; у Білопільській громаді були поранені дві людини; у Недригайлівській громаді – одна.
«Протягом доби, з ранку 14 травня до ранку 15 травня 2025 року, російські війська здійснили 150 обстрілів по 41 населеному пункту в 15 територіальних громадах області. Найбільше обстрілів зафіксовано у Сумському й Шосткинському районах», – зазначили в ОВА.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Генштаб ЗСУ: армія РФ втратила у війні проти України понад 970,5 тисяч осіб
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 970 590 своїх військових, зокрема 1220 – за останню добу – такі дані станом на ранок 15 травня наводить український Генштаб.
Серед інших втрат РФ у командуванні ЗСУ навели такі:
- танки ‒ 10812 (+8 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 22514 (+13)
- артилерійські системи – 27872 (+45)
- РСЗВ – 1384 (+2)
- засоби ППО ‒ 1166 (+1)
- літаки – 372
- гелікоптери – 336 (+1)
- БпЛА оперативно-тактичного рівня – 36000 (+140)
- крилаті ракети ‒ 3197
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 48547 (+165)
- спеціальна техніка ‒ 3892 (+8).
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
Рада просить президента присвоїти кримчанину Геннадію Афанасьєву звання Героя України
Український парламент підтримав депутатський запит до президента Володимира Зеленського про посмертне присвоєння звання «Герой України» кримчанину, громадянському активісту, військовому і колишньому в’язню Кремля Геннадію Афанасьєву. Про це 14 травня повідомила народна депутатка Таміла Ташева.
«Він із самого початку боровся проти російської окупації Криму і був одним із тих, хто в перші ж дні повномасштабного вторгнення став на захист зі зброєю в руках. З перших днів російської операції з окупації Криму він брав активну участь у патріотичних заходах, відкрито виступав проти спроби анексії півострова і підтримував боротьбу за єдину Україну», – написала вона у фейсбуці.
Як зазначила Ташева, ініційована електронна петиція про надання Афанасьєву звання Героя України зібрала понад 25 тисяч підписів громадян. Громадські організації і правозахисники закликають надати йому найвищу державну нагороду.
«Генадій Афанасьєв – це приклад справжнього патріотизму, незламного духу і відданості Україні. Він залишиться у пам’яті як Герой, який віддав своє життя за свободу й незалежність рідної землі», – додала депутатка.
Ім’я фотографа і юриста з Сімферополя Геннадія Афанасьєва стало широко відомим після того, як він став фігурантом справи «кримських терористів». 2014 року він виступив проти російської анексії Криму, після чого був затриманий у Сімферополі співробітниками ФСБ за звинуваченням у підготовці терактів. Разом із ним тоді затримали й інших фігурантів цієї справи. Міжнародні правозахисні організації назвали цю справу політичною, а її фігурантів – політв’язнями. Він провів в ув’язненні 767 днів.
Після звільнення з російського ув’язнення у 2016-2018 роках Геннадій Афанасьєв був автором проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.
Наприкінці грудня 2022 року стало відомо, що Афанасьєв загинув у Луганській області. Він воював у складі 130-го батальйону ТРО 241-ї бригади ЗСУ. Афанасьєв пішов у військкомат у перший день повномасштабного російського військового вторгнення в Україну.
11 квітня стало відомо, що Геннадія Афанасьєва нагородили українським орденом «За мужність» ІІІ ступеня.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга зустрівся з державним секретарем США Марком Рубіо і сенатором Ліндсі Ґремом в Анталії (Туреччина), щоб «поділитися баченням президента Зеленського щодо подальших мирних зусиль і скоординувати позиції протягом цього критичного тижня». Сибіга написав про зустріч у ніч на 15 травня в соцмережі X.
«Ми детально обговорили логіку подальших кроків і поділилися нашими підходами. Я підтвердив тверду й послідовну відданість України мирним зусиллям президента Трампа і подякував Сполученим Штатам за їхню участь. Ми готові розвивати нашу співпрацю конструктивним і взаємовигідним чином», – написав міністр.
За його словами, «вкрай важливо», щоб Росія відповіла взаємністю на конструктивні кроки України.
«Поки що вона цього не зробила. Москва повинна розуміти, що відмова від миру має свою ціну», – наголосив Сибіга.
У Держдепартаменті поки не коментували зустріч, коментарів Ґрема також не було.
МЗС України повідомило про візит Сибіги до Анталії напередодні.
На турецькому морському курорті Анталія очільник НАТО Марк Рютте 14 травня зібрав міністрів закордонних справ країн-членів НАТО на неформальну дводенну зустріч перед черговим самітом Альянсу, запланованим на червень 2025 року в нідерландській Гаазі.
Зустріч відбувається на тлі можливих українсько-російських переговорів, запланованих у Стамбулі на 15 травня.
Путін затвердив склад делегації для переговорів у Стамбулі. Її очолив Мединський
Російський лідер Володимир Путін затвердив склад делегації РФ для участі в переговорах із Україною в Стамбулі 15 травня. Як і в 2022 році, цю делегацію очолить помічник президента Росії Володимир Мединський.
Також у складі російської групи перемовників є заступник міністра закордонних справ Росії Михайло Галузін, начальник Головного управління Генерального штабу Збройних сил РФ Ігор Костюков та заступник міністра оборони РФ Олександр Фомін.
На фронті відбулося 128 боїв з початку доби – Генштаб ЗСУ
Від початку цієї доби на фронті відбулося 128 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
«Сьогодні російські загарбники завдали по позиціях наших військ та населених пунктах одного ракетного та 45 авіаційних ударів, застосувавши одну ракету та скинувши 65 керованих авіаційних бомб. Крім цього, залучили для ураження 1156 дронів-камікадзе та здійснили майже чотири тисячі обстрілів», – ідеться у зведенні станом на 22:00.
Понад пів сотні боїв зафіксовано на Покровському напрямку в Донецькій області.
«На Покровському напрямку від початку цієї доби противник намагався просуватись вперед у районах населених пунктів Стара Миколаївка, Єлизаветівка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Звірове, Котлине, Удачне, Котлярівка та Андріївка. Наші захисники зупинили 46 штурмових дій противника, ще п’ять боєзіткнень тривають», – інформує Генштаб ЗСУ.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках.
«На Курському напрямку з початку доби відбулося вісім боїв, один із яких триває дотепер. Крім того, ворог завдав шість авіаційних ударів, скинувши шість керованих бомб, та здійснив 188 артилерійських обстрілів», – відзначають українські військові.
Кремль повідомив, про що Лула да Сілва сказав Путіну щодо переговорів у Стамбулі
Президенти Росії та Бразилії Володимир Путін та Луїс Інасіу Лула да Сілва поговорили телефоном під час технічної зупинки бразильського спецрейсу в Москві на шляху з Китаю. Про це ввечері 14 травня повідомила пресслужба Кремля.
«Лула да Сілва поділився враженнями за підсумками свого візиту до КНР, звернувши особливу увагу на ухвалену в Пекіні двосторонню спільну заяву на підтримку ініціативи президента Росії про поновлення 15 травня в Стамбулі прямих російсько-українських переговорів. Президент Бразилії має намір зі свого боку сприяти їхньому успіху», – йдеться у повідомленні.
У відповідь Путін «висловив вдячність» лідерам Бразилії та Китаю «за щире прагнення зробити конструктивний внесок у пошук шляхів урегулювання конфлікту».
Трьох українців, які планували диверсії на замовлення РФ, затримали в Європі. Що про це відомо?
Агентурна діяльність, що має на меті диверсію – такі звинувачення закидає федеральна прокуратура Німеччини трьом українським громадянам. Їхні арешти впродовж останніх днів відбулися у Німеччині та Швейцарії.
За даними слідства, підозрювані чоловіки планували диверсійні операції в інтересах Москви, відправляючи посилки з вибуховими пристроями. Нині слідство на початковому етапі і всі деталі з'ясовуються.
Водночас, історія посилок із вибухівками тягнеться щонайменше із літа минулого року, коли на кур'єрських складах у країнах Європи сталася серія пожеж. Попри заперечення Росією своєї причетності, європейські слідчі пов'язують інциденти з операціями російських спецслужб.
Радіо Свобода розповідає:
- про деталі затримання українців та в чому їх підозрюють;
- історію посилок із вибухівкою;
- якою є мета російських спецслужб та навіщо вони залучають українців;
- і чи можливо оцінити розгалуженість агентурної мережі Росії в Європі?
Що сталося і кого затримали?
У середу прокуратура Німеччини повідомила про арешт трьох громадян України, яких підозрюють в агентурній діяльності з метою диверсій.
Підозрювані готувалися влаштувати підпали і вибухи на замовлення РФ. Чоловіки ймовірно контактували з особами, які можуть діяти від імені органів державної влади Росії, йдеться у повідомленні.
Повних імен затриманих не назвали. Підозрюваних українців ідентифікують як Владислава Т., Данила Б. та Євгена Б.
Владислава Т. заарештували 9 травня у Кельні в Німеччині. Вже наступного дня, 10 травня, у німецькому місті Констанц затримали Данила Б..
Третього – Євгена Б. взяли під арешт напередодні у Швейцарії.
За даними слідства, українські чоловіки на замовлення РФ, мали вчинити підпали та вибухи на транспортні засоби у Німеччині. Для цього треба було надіслати посилки із вибуховими пристроями.
«Підозрювані мали спільно відправити з Німеччини до одержувачів в Україні посилки, що містили вибухові або запалювальні пристрої. Вони мали вибухнути під час транспортування», – йдеться у заяві прокуратури.
Підозрювані вже почали готуватися до запланованої операції і, за даними німецьких правоохоронців, наприкінці березня надіслали тестові посилки з Німеччини в Україну, які, серед іншого, містили GPS-трекери. Таким чином українці розвідували можливі транспортні маршрути, вважають слідчі.
Далі читайте тут
Число жертв російського удару по Сумах зросло до трьох – голова ОВА
До трьох зросла кількість загиблих унаслідок російського ракетного удару по промисловому об’єкту в Сумах 14 травня, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Григоров.
«Один із чоловіків помер на місці. Ще один – у критичному стані – не доїхав до лікарні. Третя жертва померла вже в медичному закладі. Загиблим було 36, 29 і 41 рік», – повідомив чиновник.
«Шахтар» здобув Кубок України з футболу
Донецький «Шахтар» здобув Кубок України з футболу, перемігши 14 травня у фіналі в Луцьку київське «Динамо».
Команда Маріно Пушича поступалася з 43-ї хвилини, коли голом відзначився ветеран динамівців Андрій Ярмоленко.
Гол у відповідь гірники змогли провести в другому таймі – на 64-й хвилині забив Кауа Еліас.
Рахунок 1:1 залишився незмінним і в основний час, і в овертаймі.
В серії пенальті донеччани були точнішими – 6:5.
ф
Вісь Росія-Іран-Китай-КНДР. Чи усвідомлюють у США загрозу?
Американські військові лідери дедалі більше стурбовані тим, що глобальні точки кипіння можуть перерости в тривалі протистояння на багатьох фронтах. Їх розпалюють головні супротивники США: Росія, Китай, Іран та Північна Корея.
Як реагуватимуть Сполучені Штати на ці виклики?
Короткі, географічно обмежені війни – ті протистояння, яких американські військові переважно очікували – ймовірно залишилися у минулому. Про це заявили американські військові офіційні особи 13 травня у Вашингтоні на конференції, організованій Центром стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS).
«Думаю, ви повинні одразу повірити, що якщо в одному географічному районі відбувається бій, через ці відносини (Росія, Китай, Іран, КНДР) він негайно пускатиме метастази або ж затягнеться у географічному та геополітичному вимірах. Цього не уникнути», – сказав генерал Кріс
Далі читайте тут
«Очікую, хто прибуде від Росії» – Зеленський перед візитом до Туреччини
Українська сторона має кілька варіантів дій для досягнення перемир’я, але рішення залежать від того, яким буде рівень участі Росії в потенційних переговорах, заявив президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 14 травня.
«Сьогодні ми провели кілька нарад із командою щодо формату в Туреччині. Я очікую, хто прибуде від Росії, і тоді буду визначати, які кроки варто робити Україні. Сигнали від них у медіа поки непереконливі. Але ми чуємо також, що президент (США Дональд) Трамп розглядає можливість бути в Туреччині. Тож це може стати найбільш сильним аргументом. Тиждень дійсно може змінити багато, але може… Зараз усе це вирішується», – сказав глава держави.