Агентурна діяльність, що має на меті диверсію – такі звинувачення закидає федеральна прокуратура Німеччини трьом українським громадянам. Їхні арешти впродовж останніх днів відбулися у Німеччині та Швейцарії.
За даними слідства, підозрювані чоловіки планували диверсійні операції в інтересах Москви, відправляючи посилки з вибуховими пристроями. Нині слідство на початковому етапі і всі деталі з'ясовуються.
Водночас, історія посилок із вибухівками тягнеться щонайменше із літа минулого року, коли на кур'єрських складах у країнах Європи сталася серія пожеж. Попри заперечення Росією своєї причетності, європейські слідчі пов'язують інциденти з операціями російських спецслужб.
Радіо Свобода розповідає:
- про деталі затримання українців та в чому їх підозрюють;
- історію посилок із вибухівкою;
- якою є мета російських спецслужб та навіщо вони залучають українців;
- і чи можливо оцінити розгалуженість агентурної мережі Росії в Європі?
Що сталося і кого затримали?
У середу прокуратура Німеччини повідомила про арешт трьох громадян України, яких підозрюють в агентурній діяльності з метою диверсій.
Підозрювані готувалися влаштувати підпали і вибухи на замовлення РФ. Чоловіки ймовірно контактували з особами, які можуть діяти від імені органів державної влади Росії, йдеться у повідомленні.
Повних імен затриманих не назвали. Підозрюваних українців ідентифікують як Владислава Т., Данила Б. та Євгена Б.
Владислава Т. заарештували 9 травня у Кельні в Німеччині. Вже наступного дня, 10 травня, у німецькому місті Констанц затримали Данила Б..
Третього – Євгена Б. взяли під арешт напередодні у Швейцарії.
За даними слідства, українські чоловіки на замовлення РФ, мали вчинити підпали та вибухи на транспортні засоби у Німеччині. Для цього треба було надіслати посилки із вибуховими пристроями.
«Підозрювані мали спільно відправити з Німеччини до одержувачів в Україні посилки, що містили вибухові або запалювальні пристрої. Вони мали вибухнути під час транспортування», – йдеться у заяві прокуратури.
Підозрювані вже почали готуватися до запланованої операції і, за даними німецьких правоохоронців, наприкінці березня надіслали тестові посилки з Німеччини в Україну, які, серед іншого, містили GPS-трекери. Таким чином українці розвідували можливі транспортні маршрути, вважають слідчі.
Деталі цієї операції з посиланням на німецьких правоохоронців розповідає німецьке видання Spiegel:
«Євген Б. придбав пристрої стеження у Швейцарії та передав їх Данилу Б. у Констанц. Той, у свою чергу, переправив їх до Кельна, звідки Владислав Т. відправив їх в Україну», – пише видання. І додає: слідчі заявили, провадження все ще перебуває на ранній стадії, тому всі обставини справи ще з’ясовуються.
Владислав Т. та Данило Б. нині перебувають під слідством у СІЗО. Щодо Євгена Б., то йому оголосили ордер на арешт, але він ще не був виконаний, українця мають перевести із Швейцарії.
Німеччина звернулася до Швейцарії про екстрадицію підозрюваного, затриманого на її території. Про це без детальних подробиць повідомило Міністерство юстиції Швейцарії, інформує Reuters.
Диверсійна робота РФ у Європі
Росія намагається дестабілізувати західні демократії всіма засобами, зокрема, цілеспрямованим саботажем і підступними методами розвідки, і в Німеччині про це знають – таку заяву міністерки юстиції Німеччини Штефані Хубіг цитує Reuters.
«Наші органи безпеки (...) пильно стежать за цією загрозою», – зазначила урядовиця, коментуючи ситуацію із затриманням українських громадян.
Адже ситуація із посилками з вибухівкою для Європи не нова. Влітку 2024 року на складах міжнародної компанії з перевезень вантажів DHL у Британії, Німеччині і Польщі сталася серія пожеж.
Зокрема, як переповідає Spiegel одну із історій, у транспортному контейнері в аеропорту Лейпцига спалахнула пожежа. Її, ймовірно, спричинила один із посилок. За даними органів безпеки, тоді контейнер вже мав бути на борту вантажного літака DHL. Літак залишився на землі лише через затримку рейсу.
«Той, хто відправляв ці посилки, ймовірно, принаймні припускав, що вони вибухнуть у повітрі», – заявив у грудні в інтерв'ю Spiegel генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель.
Після цих випадків західні представники служби безпеки, яких цитувало видання The Wall Street Journal, пов'язували посилки, які вибухнули на складах, із частиною тестового запуску російської операції, яка мала на меті організувати вибухи на вантажних рейсах до Північної Америки.
Будь-яку причетність до вибухів кур'єрських складів Росія заперечувала. А також до злому, підпалів і нападів на людей, до яких, за словами західних чиновників і спецслужб, причетна РФ.
Вже у листопаді минулого року польська прокуратура заявила, що саме російські спецслужби ймовірно стоять за вибухами посилок на кур'єрських складах по всій Європі.
Чи пов'язане затримання трьох громадян України із інцидентами на складах у Європі минулого літа – німецькі прокурори не коментували. Також вони не уточнили, чи надіслані посилки були призначені для повітряного чи сухопутного транспортування, зазначає Reuters.
Мета російських спецслужб
Диверсії, які організовують російські спецслужби в Європі, мають на меті залякати суспільство і змусити його таким чином впливати на владу, щоб та не приймала стратегічних рішень на підтримку України, вважає полковник СБУ, секретар комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Роман Костенко.
У коментарі Радіо Свобода він нагадує, перед зміною влади у Німеччині та обранням нового проукраїнського канцлера, у Берліні гостро стояло питання щодо передачі зброї Україні, зокрема ракет Taurus.
«Шольц намагався дивитися на те, як суспільство реагує і так і не спромігся цього зробити. Фрідріх Мерц йшов з заявами, що він готовий (передати Україні Taurus – ред.) і росіяни це розуміли. Думаю, що теракти, які організовувалися, це, в першу чергу, щоб залякати суспільство, аби воно тисло на владу і також щоб показати, що, мовляв, якщо ви будете підтримувати Україну, то війна перекинеться на вас», – вважає нардеп Костенко.
І додає – це звичайна тактика Російської Федерації.
В тому, що мета Росії кинути тінь і скомпрометувати Україну, як країну, яка «дає людей, які здійснюють ці жахливі диверсійні акти і підпали, тому українцям не варто довіряти і не треба підтримувати» переконаний і Василь Богдан, експерт з питань безпеки, ветеран зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант, який працював у спецслужбах незалежної України з моменту їх створення.
«Наші партнери все це прекрасно розуміють. Притомні партнери, не такі, як Словаччина чи Угорщина. А спецслужби провідних країн Європи, з якими підтримують відносини українські спецслужби, є обмін розвідувальною інформацією і так далі, вони прекрасно усвідомлюють, звідки стирчать вуха», – каже Василь Богдан.
Росія зараз приступила до проведення гібридної війни проти країн Європейського Союзу, переконаний ветеран зовнішньої розвідки.
За його словами, у ній ключова роль належить російським спецслужбам: служба зовнішньої розвідки, головне управління воєнної розвідки Міноборони, і ФСБ, у складі якої є теж розвідувальні підрозділи, пояснює експерт у коментарі Радіо Свобода.
Їхня мета, за словами Богдана, створити відповідну обстановку у країнах розвідувального, політичного та фінансово-економічного інтересу Російської Федерації.
«І з огляду на ситуацію, яка складається зараз в Європі, і перебіг подій на російсько-українському фронті, Путін намагається всіляко скомпрометувати Україну. І для цього в оцих акціях російських розвідок зараз активно використовується фактор залучення до агентурної і диверсійної, а почасти і інформаційно-пропагандистської діяльності громадян інших країн», – вважає ветеран зовнішньої розвідки.
Участь українців в російських диверсіях
Іноземців залучають навмисно – щоб приховати свою діяльність і перекласти відповідальність на когось. А також, «ця категорія не вимагає великих затрат, які були б необхідні для інших категорій громадян європейських країн», каже Василь Богдан.
І додає, серед українських біженців є категорія людей, яка «не має власної позиції, а має перш за все інтерес десь заробити по-швидкому». І от ця категорія українських громадян «є джерелом для російських спецслужб в контексті їх вербування і залучення до гібридної війни», – пояснює експерт.
«Ці люди, безпосередні виконавці, вони, з моєї точки зору, на 99% не є членами ніякої мережі. Це можуть бути звичайні найняті люди», – припускає Роман Костенко коментуючи затримання трьох громадян України.
За словами депутата, виконавці за гроші, через компромат або ще на якихось умовах мають виконати те чи інше завдання.
«Я думаю, що це точно виконавці, які можливо навіть не знали, на яку країну працюють. Я не знаю достеменно фактів справи, але вони можуть вербуватися під різними прапорами і виконувати завдання іноді самі не знаючи що вони роблять. Але вони точно вчинили злочин», – каже депутат.
Вербуванням на диверсійну діяльність спецслужби РФ займаються і в Україні. Про те, як виглядає схема вербування неповнолітніх раніше розповідали журналісти Радіо Свобода та розслідувального відділу «Схеми».
Наскільки велика мережа російських агентів?
Наскільки широкою може бути агентурна мережа Росії в країнах ЄС нині оцінити фактично неможливо, каже Роман Костенко.
«В кожній країні практично є російські мережі, як і в Росії є мережі країн НАТО або азійських країн, Китаю чи ще якихось країн. Це звичайна робота спецслужб, ці мережі, вони будуються століттями, десятиліттями, передаються, змінюються люди, але воно все працює», – пояснює полковник СБУ.
Росія роками системно працювала над впровадженням своїх інтересів в Європі та світі, каже Василь Богдан. Для цього Москва «формувала дуже потужну агентурну мережу і мережу осіб, які зараз називаються лобістами інтересів Росії».
«В цьому ми можемо не сумніватися і про це прекрасно знають і розуміють в Європі і колеги із контррозвідувальних органів, і політики, і державні діячі, що Росія в нарощувальному варіанті, особливо зараз, коли вона стала на шлях гібридної війни проти європейських країн і проти американського континенту і Сполучених Штатів Америки теж, створила там ще з-за радянських часів агентурну мережу, а зараз це фактично поставлено на потік», – зазначає ветеран зовнішньої розвідки.
Чи будуть наслідки для України?
Підняти питання затриманих українських громадян за підозрою в агентурній діяльності з метою диверсії можуть опозиційні політики, вороже налаштовані до України, припускає нардеп Роман Костенко.
Водночас, за його словами, у справі про диверсії громадянство немає вирішального значення.
«Ми розуміємо, що буде слідство, і буде визначено під чиїм керівництвом вони діяли. Тут важливо сам мотив, хто працював, а національність не має значення. Тільки те, що політичні опоненти можуть використати. А якщо з точки зору правової, то розберуться спецслужби, хто це все замовив», – резюмує депутат.
Нині слідство у справі ведуть європейські правоохоронці. Як зазначає експерт з питань безпеки Василь Богдан, українська сторона, а особливо контррозвідка, будуть зацікавлені в тому, щоб «отримати інформацію про те, що ці люди, окрім того, що вони робили в Німеччині, могли робити і стосовно України безпосередньо».
Форум