Доступність посилання

Готель на честь Трампа: чи постане будівля у Белграді після викриття фальсифікації?


Душан Комарчевич


Це мало стати яскравим та шикарним доповненням до панорами столиці Сербії Белграда: розкішний готельно-житловий комплекс вартістю 500 мільйонів доларів, побудований на місці пошкодженого офісу Міністерства оборони, розбомбленого літаками НАТО у 1999-х роках.

Людиною, яка керувала цими ініціативами, був не хто інший, як Джаред Кушнер. Він одружений з дочкою президента США Дональда Трампа. На честь останнього і запланували назвати новий готельний комплекс – перший комплекс Трампа в Європі.

Наразі проєкт зупинився після скандального викриття, пов’язаного з історичним статусом місця, та рішення скасувати цей статус, що було ухвалене торік.

Чи вплине арешт на майбутнє готелю?

Сербська прокуратура 14 травня оголосила, що посадовець, відповідальний за визначення історичного статусу місця, підробив експертний висновок і був заарештований. Горан Васіч, виконувач обов’язків директора Республіканського інституту охорони пам’яток культури, визнав, що сфабрикував висновок.

«Васіч підробив документ щодо рішення про скасування статусу культурної цінності», – йдеться у заяві прокуратури.

Незрозуміло, чи проєкт цілком зазнав невдачі, чи просто будівництво призупинене в очікуванні вирішення питання про історичний статус.

Але для захисників пам’яток, які вважають, що пошкоджена ділянка заслуговує на щось більш доречне, ніж готель Trump Tower, – це невелика перемога.

Колишня будівля військового штабу, зруйнована під час авіабомбардувань НАТО. Белград, березень 2014 року
Колишня будівля військового штабу, зруйнована під час авіабомбардувань НАТО. Белград, березень 2014 року

«Занадто рано святкувати, – сказав Радіо Свобода Мілян Салата, архітектор та член групи, що захищає історичний статус ділянки. – Я вважаю, що це результат сильного тиску громадськості. Існує широкий фронт боротьби за збереження [будівлі]».

Компанія Кушнера Affinity Global Development не відповіла на запит Радіо Свобода щодо того, чи впливає арешт на проєкт.

Однак компанія повідомила The New York Times, що дізналася про арешт виконувача обов’язків директора з медіа і що доля проєкту зараз під питанням.

Компанія «оцінить ситуацію та визначить наступні кроки», йдеться у повідомленні.

Сербський уряд не відповів на запити Радіо Свобода, як і президент Олександр Вучич, який двічі приймав сина Трампа Дональда-молодшого за останні два місяці.

«Занадто рано святкувати»

Про проєкт під керівництвом Кушнера в Белграді – готель Trump International – пафосно оголосили у березні 2024 року. Поряд з іншим розкішним проєктом на Адріатичному узбережжі Албанії, це була велика інвестиція на Балканах та перший проєкт під брендом Трампа у всій Європі.

Одружений зі старшою дочкою Трампа Іванкою Джаред Кушнер обіймав посаду радника Білого дому під час першого терміну Трампа на посаді президента. Більшу частину професійної кар'єри він пропрацював забудовником у сімейній компанії.

У Сербії запропонований проєкт зосереджувався на парі неосвоєних цегляних споруд у центрі Белграда, колишньому приміщенні Генерального штабу армії Союзної Республіки Югославії. Це місце було розбомблене літаками НАТО навесні 1999 року в рамках кампанії з припинення атаки сербських військ на частини Косова, яке все ще було частиною країни.

Згідно з умовами угоди, земля на цьому місці мала бути здана в оренду компанії Кушнера на 99 років.

Хоча деякі сусідні будівлі були реконструйовані на тлі буму на ринку нерухомості Белграда, дві пошкоджені споруди залишилися, визнані історичними спорудами. Вони отримали статус тих, що перебувають під охороною.

Ці споруди підтримували захисники пам’яток – частково тому, що вони спроєктовані архітектором-модерністом Ніколою Добровичем.

Торік у листопаді уряд Сербії вирішив позбавити будівлі статусу культурної спадщини. Компанії Кушнера це проклало шлях до розвитку готельного комплексу.

Пожежа в будівлі компартії Сербії після авіаудару НАТО
Пожежа в будівлі компартії Сербії після авіаудару НАТО

За таке рішення значною мірою відповідав Васіч, призначений керівником інституту охорони культури п’ять місяців тому. Це сталося після того, як тодішній директор інституту відмовився скасувати статус культурної пам’ятки для цього місця.

Після цього рішення співробітники інституту скаржилися: цей процес порушив юридичні процедури.

Після визнання фальсифікації активісти та юристи закликали уряд Сербії скасувати не лише рішення про позбавлення місця охоронного статусу, але й весь проєкт забудови.

«Ми очікуємо, що уряд, з огляду на ці події та звинувачення у підробці документів, терміново перегляне рішення про скасування захисту цього виняткового культурного надбання», – сказала Весна Мар’янович, очільниця організації зі збереження культурної спадщини Europa Nostra Serbia.

Йован Раїч, юрист і голова Інституту регулювання відновлюваних джерел енергії, закликав уряд наразі зупинити проєкт забудови.

«Усі переговори з інвестором слід негайно призупинити до ухвалення рішення компетентними органами», – сказав Раїч.


Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG