Знайти, конфіскувати і спалити...продукти харчування.
Проєкт Радіо Свобода Крим. Реаліїзібрав інформацію про те, як Росія реалізовує своє ембарго на продукти харчування із країн Заходу в окупованому Криму.
Намагаючись протидіяти західним санкціям за анексію Криму, РФ запровадила санкції у відповідь, оголосивши у 2015 році продуктове ембарго на іноземні товари. Заборону продовжили до 2026 року. Але як у Росії, так і на території окупованого Криму досі знаходять і знищують «підсанкційку». Як це відбувається? І як на це реагують люди?
Указ президента Росії Володимира Путіна щодо знищення санкційної продукції діє із 2015 року. Він був підписаний у відповідь на міжнародні санкції щодо РФ з боку Європи та США за агресію проти України. Відтоді в РФ та анексованому Криму регулярно знищують товари, що підпадають під російське продуктове ембарго.
Лише у перші три роки його дії на окупованому Росією Кримському півострові знищили понад 46 тонн європейських та українських продуктів, стверджують місцеві чиновники.
«Знищені шляхом спалювання»
Є дані, що у лютому 2022 року – напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україну – в Криму служби нагляду занйшли і знищили 44 кілограми підсанкційних західних харчів.
Співробітники Россільгоспнагляду тоді воювали із сирами з Німеччини, Італії, Польщі та Франції, а також ковбасами з материкової частини України та Іспанії. Їх виявили у торгових точках Алушти.
Продовжується ця практика під час повномасштабної війни, розв'язаної Росією проти України, бо , як виявилося, підсанкційні товари, незважаючи на посилення міжнародної ізоляції Росії, якимось чином таки потрапляють у саму Росію та в окупований нею Крим.
Ось свіжа інформація: наприкінці квітня у Севастополі в одному з торгових павільйонів знайшли підсанкційні делікатеси – сири та хамон.
«Виявлено та вилучено з обігу продукцію (сир «Камамбер», сир «Дорблю», сир «Брі» та хамон), вироблену в Німеччині та Іспанії, загальною вагою понад п'ять кілограмів, ввезення якої заборонено на територію Росії відповідно до Постанови уряду РФ «Про заходи щодо реалізації указів Президента РФ», – повідомили в Азово-Чорноморському міжрегіональному управлінні Россільгоспнагляду.
Для недопущення обігу такої продукції її «знищено шляхом спалювання в печі-інсинераторі», стверджують у відомстві.
«Знищувати продукти, коли в країні не доїдають, неприпустимо»
Дискусії навколо методів боротьби російської влади із «санкціонкою» тривають роками. Кримчани не розуміють, навіщо російська влада знищує продукти харчування. На їхню думку, якісній імпортній їжі можна було б знайти інше застосування.
Проросійський кримський активіст Віктор Попов раніше пропонував годувати санкційними продуктами нужденних, у тому числі в дитячих будинках, будинках для людей похилого віку, а також тварин у зоокутках.
«Знищення санкційних продуктів харчування або продуктів, які потрапили до нас із порушеннями процедури оформлення документів, а також вилучених із торгових мереж має бути припинено найближчим часом. З такою ініціативою могли б вийти депутати Держдуми та закріпити це на законодавчому рівні. Сьогодні, коли в країні безліч людей, які живуть за межею бідності, знищувати придатні для вживання продукти неприпустимо», – заявляв він.
Пропонували віддавати підсанкційний конфіскат незаможним сім'ям активісти провладного «Загальноросійського народного фронту».
Також у Росії лунала ідея перепакувати та продавати санкційні продукти.
Але судячи з того, що в Криму продовжують спалювати «санкціонку», жодна з цих пропозицій не прижилася.
«Санкції є, але купити можна все»
Продуктове ембарго на товари з країн Заходу російська влада продовжила на 2025 і 2026 роки. Але це не означає, що такі продукти справді зникли з Росії.
«Санкції є, але купити можна все», – пишуть російські ЗМІ, визнаючи, що санкційні товари нікуди не зникли з Росії під час її вторгнення в Україну.
Санкційні продукти завозять до Росії із сусідніх держав без документів, користуючись пільгами Союзної держави чи Євразійського митного союзу, стверджує керівник Россільгоспнагляду Сергій Данкверт.
Жителі анексованого Криму розповідають, що іноземні санкційні товари можна знайти у місцевих магазинах навіть після посилення міжнародних санкцій через повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Такі товари, за їхніми словами, є і на прилавках, їх можна дістати з-під поли, а в деяких закладах ними торгують, не ховаючись.
«Якщо не скасують санкції, мир не потрібен»
Така ситуація складається на тлі заяв російської влади та підконтрольних їм експертів про те, що до 2022 року Росія нібито «зміцнила внутрішній ринок» та імпортозаміщення у стратегічних галузях, що дозволяє їй протистояти санкційному тиску Заходу.
Водночас підконтрольна Москві влада Криму останнім часом усе активніше говорить про необхідність скасування західних санкцій щодо Росії.
«Звичайно, Крим успішно розвивається зараз в умовах санкцій. Водночас ми вітали б їх скасування. У плані економіки це позитивно вплине насамперед на розвиток експорту, морських портів, низки інших напрямів», – заявив у травні російський глава КримуСергій Аксьонов (за документами – Аксенов).
А спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов взагалі визнає, що без зняття міжнародних санкцій з Росії немає сенсу домовлятися про мир під час повномасштабного вторгнення в Україну.
«Якщо вони не скасують санкції, мир нам не потрібен, оскільки тоді це буде не мир, а війна у найуразливішій нашій сфері. Тоді треба робити свою справу, доводити СВО (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну – КР) до логічного кінця, а якщо потрібно – переносити її за межі території колишньої України. І так – до остаточної воєнної Перемоги», – заявляє він.
Влада Росії наразі на цю риторику не відреагувала. Вона продовжує заявляти про користь міжнародних санкцій.